Prvé kolo prezidentských volieb prinieslo prekvapenie

Jednoznačným víťazom prvého kola prezidentských volieb v Rakúsku sa stal kandidát "slobodných" Norbert Hofer (46). Rakúska strana slobodných (FPÖ) Freiheitliche Partei Österreichs, často označovaná ako extrémna pravica, sa už tradične veľmi kriticky vyjadruje k súčasnej oficiálnej politike rakúskej vlády.

Druhý v poradí skončil zástupca strany zelených a zároveň matador rakúskej politickej scény Alexander Van der Bellen (72), ktorý si zmeria sily s víťazom prvého kola Norbertom Hoferom (46), v kole druhom, ktoré sa uskutoční 22 mája.

Zástupcovia tradičných strán socialistov (SPÖ) Rudolf Hundstorfer (65) a rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Andreas Khol (75), pohoreli na celej čiare a v počte získaných hlasov ich prekonala  aj nezávislá kandidátka, bývalá prezidentka najvyššieho súdu v Rakúsku Irmgard Griss (70). Na poslednom mieste skončil bývalý viedenský stavebný podnikateľ, známy najmä organizovaním viedenských plesov v opere, Richard Lugner (83).

Neoficiálne výsledky bez započítania voličských preukazov:

2016_volby_vysledky

Vysoká volebná účasť

Volebná účasť bola oproti prezidentským voľbám v roku 2010 s 68,1 % výrazne vyššia. V roku 2010 bola volebná účasť na úrovni 53,6 %.

Celorakúske víťazné ťaženie politiky slobodných z FPÖ

Pohľad na volebnú mapu nemôže nechať tradičné rakúske politické zoskupenia socialistov (červená) a ľudovcov (čierna) určite pokojnými. Strana zelených v Rakúsku má síce stabilnú volebnú základňu, ale bez očakávania výraznej expanzie. Výrazný úspech jej zástupcu Alexandra Van der Bellena neodráža skutočnú silu strany zelených, ale skôr všeobecnú známosť sympatického nekonfliktného politika, ktorý je pre nespokojných voličov prijateľnejší, ako zástupca strany slobodných, ktorá viac inklinuje k extrémnym zjednodušeným riešeniam.

2016_volby_mapa

Druhé kolo volieb: 22. máj

Bez ohľadu na výsledok druhého kola prezidentských volieb, je už dnes jasné, že presuny rakúskych voličov k pravicovej FPÖ sú asi nezastaviteľné. Tomuto dlhodobému trendu odlivu voličov od tradičných strán nepomohol ani 180-stupňový názorový obrat rakúskej vlády k téme migrantov.

V snahe vyhnúť sa politickej destabilizácií Rakúska sa premiér Werner Faymann, donedávna verný partner politiky Angely Merkelovej, výrazne odklonil od migrantskej politiky presadzovanej Berlínom. Vďaka tomu sa Berlín a Viedeň v posledných mesiacoch dostávali aj do vážnejších politických potýčiek.