Parlamentné voľby v Rakúsku 2017

Už najbližšiu nedeľu, 15. októbra si budú rakúski voliči voliť nových zástupcov parlamentu. Po dlhoročnom vládnutí rakúskych socialistov (SPÖ) v koalícii s ľudovou stranou (ÖVP), sa v týchto voľbách črtá zmena.

© APAweb / Georg Hochmuth / Rakúske voľby 2017 a ich lídri: Kern (SPÖ), Kurz (ÖVP), Strache (FPÖ)

Posledné prieskumy verejnej mienky predpovedajú ako najpravdepodobnejšiu koalíciu ľudovej strany (ÖVP), vedenej mladým, len 31-ročným politikom Sebastianom Kurzom a strany slobodných (FPÖ).

Takáto koalícia už raz v Rakúsku, medzi rokmi 2000 a 2005, vládla. V tom čase malo Rakúsko veľké medzinárodné problémy a bolo v diplomatickej izolácii z dôvodu neakceptovateľnosti politiky strany slobodných (FPÖ) v iných krajinách EU.

Odvtedy Však Európa a svet zažili významnú hospodársku krízu ako aj krízu migračnú. Dnes už je strana slobodných (FPÖ) vnímaná ako štandardná politická strana s viac vyhradenými názormi na migráciu a silnejšou národno-protekcionistickou orientáciou.

Politická mapa Európskej únie sa v posledných rokoch značne zradikalizovala a strany podobného typu sú prakticky v každom členskom štáte EU a ich politický vplyv má väčšinou rastúci trend. V Rakúsku je tento trend veľmi výrazný.

Najväčšou hviezdou nastávajúcich volieb je však jednoznačne mladý predseda ľudovej strany Sebastian Kurz, ktorý sa už vo svojich 27 rokoch stal v roku 2013 historicky najmladším ministrom rakúskej vlády. Pozíciu ministra zahraničných vecí zastáva dodnes.

Pre svoje rétorické a analytické schopnosti sa stal najobľúbenejším rakúskym politikom. Vďaka tomu získal aj post predsedu rakúskej ľudovej strany.

Spolu s jeho veľkou osobnou popularitou narástli skokovo aj preferencie ľudovej strany, ktorej je už predsedom. Je vysoko pravdepodobné, že tieto preferencie strana potvrdí aj v nedeľných parlamentných voľbách svojím víťazstvom.

Sebastian Kurz si získal mnoho voličov svojou odvahou postaviť sa politike nemeckej kancelárky Merkelovej v prípade utečeneckej krízy. Od začiatku poukazoval na možné negatívne dôsledky jej politiky, čo sa z veľkej časti aj potvrdilo.

Podobne ako v prípade Nemecka, aj v Rakúsku budú pravdepodobne straty rakúskej sociálnej strany (SPÖ) výrazné. Prepad volebných preferencií sa nepodarilo výraznejšie zastaviť ani novému predsedovi, bývalému top manažérovi rakúskych železníc Christianovi Kernovi.

Čo je však na rakúskej politickej scéne v posledných rokoch výrazne badať, je prekrývanie sa názorov strán z rôznych častí politického spektra. Všetky politické strany totiž pochopili, že musia reflektovať reálne ekonomické problémy svojich voličov, ako aj strach z procesov (najmä migračná kríza a nezamestnanosť), ktoré Európu v posledných rokoch zasiahli.

Významné politické strany v Rakúsku a ich posledné volebné preferencie:

Na vývoji preferencií vidieť zmeny trendu obľúbenosti politických strán po výmene ich lídrov. Najviac sa to prejavilo u strany ľudovcov (ÖVP) po nástupe jej nového predsedu Sebastiana Kurza v máji tohto roku.

Rakúska Ľudová strana – Österreichische Volkspartei (ÖVP)

Sociálnodemokratická strana Rakúska  – Sozialdemokratische Partei Österreich (SPÖ)

Strana slobodných Rakúska – Freiheitliche Partei Österreich (FPÖ)

Strana zelených – Grünen

Strana NEOS – nové Rakúsko

Strana Petra Pilza – Liste Pilz