Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Rakúsko pozná definitívne výsledky volieb

Rakúska volebná komisia potrebovala viac ako 3 dni na to, aby definitívne potvrdila výsledky nedeľných parlamentných volieb. Išlo o spočítanie viac ako 700 tisíc voličský lístkov zaslaných poštou a asi 100 tisíc voličských preukazov.

Heinz-Christian Strache (FPÖ) a Sebastian Kurz (ÖVP)

Dnes vo štvrtok sú všetky hlasy spočítané a výsledky volieb sú definitívne. Tie sa od predbežných výsledkov volieb zverejnených už v nedeľu večer veľmi neodlišujú.

Nádej strany zelených, že sa po spočítaní voličských preukazov a poštových voličských lístkov predsa len dostane do parlamentu, sa definitívne rozplynula.

Taktiež sa potvrdilo druhé miesto strany socialistov (SPÖ) a strana slobodných (FPÖ) skončila tesne za nimi.

Definitívne volebné výsledky

Tri politické strany dominujú

Do rakúskeho parlamentu boli zvolený zástupcovia piatich strán, pričom väčšinu mandátov majú tri dominantné politické strany, Rakúska Ľudová strana (ÖVP), sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a strana slobodných (FPÖ). Dve menšie strany, NEOS a strana Petra Pilza sa dostali do parlamentu len veľmi tesne.

Je isté, že predseda víťaznej Ľudovej strany Rakúska (ÖVP), len 31-ročný politik, Sebastian Kurz dostane zajtra, v piatok, od prezidenta Van der Bellena poverenie na zloženie vlády.

Volanie voličov po zmene

Všeobecne sa predpokladá že koaličnú vládu nakoniec zloží so stranou slobodných. Výsledky volieb však umožňujú aj iné koalície, ktoré by však boli proti duchu výsledkov volieb. Tým bola jednoznačne zmena.

Je len málo pravdepodobné, že politické strany by išli proti vôli svojich voličov. Iná ako všeobecne očakávaná koalícia ľudovcov a slobodných, by spôsobila v jednotlivých politických stranách silné vnútorné turbulencie.

Dá sa predpokladať, že do takéhoto rizika strany nepôjdu. No pokiaľ nebude podpísaná koaličná dohoda, tak hoci aj len v teoretickej rovine, je aj iná koalícia možná.

Vysoká volebná účasť

Rakúsky voliči svojou štandardne vysoko účasťou na voľbách dávajú vždy jasne najavo, že veci verejné im nie sú ľahostajné. Aj v tohtoročných voľbách atakovala volebná účasť hranicu 80-tich percent.
Rakúsky politici si aj z tohoto dôvodu nemôžu dovoliť ignorovať vôľu takéhoto veľkého množstvo voličov. Vôľu po zmene politiky.
Už v najbližších dňoch sa uvidí, či rakúska politika zažije deklarovanú zmenu, alebo ostane všetko po starom.