Bývanie v Rakúsku

Pre mnoho Slovákov, najmä z Bratislavy a jej okolia je kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku, pri hraniciach so Slovenskom, stále lákavou alternatívou. Prví  odvážlivci zo Slovenska, ktorí sa odhodlali ku kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku, tam žijú už aj viac ako 20 rokov.

Bývanie v Hainburgu pri Bratislave

Bývanie v Hainburgu pri Bratislave

Odvtedy sa situácia s nehnuteľnosťami na Slovensku, ako aj v Rakúsku výrazne zmenila. Časy, kedy ste mohli kúpiť pozemok pri hraniciach v Rakúsku „za babku“ je už nenávratne preč. Výrazný dopyt po takýchto pozemkoch zo strany slovenských kupujúcich zvýšil ich cenu. Napriek tomu táto cena ani teraz nedosahuje hodnoty, za ktoré sa predávajú stavebné pozemky v Bratislave.

Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku tak už nie je v dnešnej dobe v prvom rade o nízkej cene, ale najmä o vysokej kvalite života, bezproblémovej doprave a taktiež o neporovnateľne vyššej kvalite verejného priestoru.

Slováci, ktorí dochádzajú za prácou spoza hraníc do Bratislavy zažívajú denne veľké kontrasty či už v kvalite ciest, alebo čistote verejného priestoru. Život v Rakúsku je v porovnaní s Bratislavou aj výrazne kľudnejší a menej stresový. Absentuje tu aj agresia a bezohľadnosť, ktorá má najmä v Bratislave stúpajúci trend.

Pre objektivitu treba ale tiež povedať, že život v Rakúsku nie je ideálny pre všetkých Slovákov. Ľudia ktorí neovládajú nemčinu a ťažšie sa prispôsobujú životným zvyklostiam v Rakúsku, tu môžu mať problém s tým, že sa tu nikdy nebudú cítiť ako doma. Je to úplne pochopiteľné.

Najmä jazyková bariéra môže vytvárať prirodzený odstup medzi domácimi Rakúšanmi a novými spolubývajúcimi zo Slovenska. Nájde sa tu aj dosť Rakúšanov, ktorí svoju nevôľu s novými nerakúskymi spolubývajúcimi im dávajú aj pocítiť.

Na druhej strane, ak sa človek dokáže stotožniť s ich spôsobom života, ich hodnotami a prístupom k „veciam verejným“, nemá s domácimi obyvateľmi vôbec žiaden problém. Skôr naopak. V tomto prípade sú veľmi priateľskí a ústretoví a vedia tiež akceptáciu ich životného štýlu náležite oceniť.

Pokiaľ sa v Rakúsku aj zamestnáte, budete mať lepšie ohodnotenú prácu, výhodu lepšieho sociálneho zabezpečenia, minimálne vo forme výrazne vyšších prídavkov na deti, lepšiu zdravotnú starostlivosť a kvalitnejšie vybavené školy a škôlky.

O aké nehnuteľností majú Slováci najväčší záujem

Záujem Slovákov o bývanie a nehnuteľnosti v Rakúsku môžeme rozdeliť do troch oblastí:

  • nehnuteľnosti v pohraničnej oblasti (Berg, Kittsee, atď.)
  • nehnuteľnosti vo Viedni
  • rekreačné nehnuteľnosti

Prihraničná oblasť

Dediny Berg, Wolfsthal, Hainburg a Kittsee sú len na skok od slovenských hraníc. Do Bratislavy sa z nich autom dostanete za niekoľko minút a zo vzdialenejších obcí maximálne do pol hodiny. Dopravné zápchy v okolí Bratislavy, o ktorých sa denne dozvedáme z rádií, sa vás pri bývaní v tejto oblasti netýkajú. Nemusíte tráviť hodiny v aute, tak ako pri príjazde zo smeru Pezinok, Senec či Šamorín. Už len tento fakt vám ušetrí niekedy až 2-3 hodiny denne. Tento čas môžete stráviť s rodinou, alebo ho viete využiť aj na iné príjemnejšie aktivity.

Z dôvodu atraktivity tejto oblasti pre slovenských záujemcov o bývanie, ceny nehnuteľností tu stále rastú. Čím skôr sa rozhodnete nehnuteľnosť kúpiť, tým bude vaša investícia výhodnejšia. Ak sa rozhodnete v budúcnosti svoju nehnuteľnosť predať, väčšinou na tom zarobíte. Sú však aj prípady, kedy slovenskí majitelia nehnuteľností ich predávajú so stratou. V týchto prípadoch sa jedná o veľmi špecifické, väčšinou draho postavené nehnuteľnosti.

Mohlo by vás zaujímať: Financovanie rakúskych nehnuteľností

Ceny nehnuteľností v prihraničnej oblasti

V porovnaní s oblasťou juhovýchodne od Bratislavy (Rovinka, Dunajská Lužná, atď.), kde sa ceny bytov či domov pohybujú okolo 1800 – 2000 EUR za m2, v rakúskom pohraničí už zaplatíte viac. Ceny sa tam pohybujú okolo 2000 – 2300 EUR za m2.

Kto si chce život a bývanie v Rakúsku vyskúšať bez toho, aby sa dlhodobo viazal hypotékou, môže ísť do nájomného bytu, alebo domu. Tie sa cenovo približujú tým, v bratislavských predmestiach, kde sa pohybujú okolo 10 EUR na m2.

Viedeň

Hlavné mesto Rakúska bolo niekoľko krát po sebe zvolené spomedzi 200 svetových veľkomiest, ako mesto s najvyššou kvalitou života. Vo Viedni žije aj veľa Slovákov, z ktorých väčšina by túto skutočnosť určite aj potvrdila.

Viedeň má aktuálne okolo 1,9 miliónov obyvateľov a v mestskej aglomerácii vrátane okolitých predmestí žije ešte o milión obyvateľov viac. Medzinárodné štúdie predpovedajú, že Viedeň bude v najbližších desiatich rokoch najrýchlejšie rastúcim mestom Európy.

Na rozdiel od Bratislavy je vo Viedni najväčší dopyt po nájomných bytoch. Ceny sú v porovnaní s Bratislavou vyššie. Aj v rámci Viedne sa ceny nájomných bytov výrazne líšia v závislosti od lokality.

Pokiaľ si plánujete byt vo Viedni prenajať, musíte počítať s vyššími nákladmi ako v Bratislave. Je to cena za to, že vo Viedni bez väčších problémov nájdete dobre platenú prácu v rôznych oblastiach.

Pri hľadaní nájomného bytu v Rakúsku prípadne vo Viedni je bežné, že záujemca sa obráti na realitného makléra „Immobilienmakler“. Drvivá väčšina nájomných zmlúv v Rakúsku sa uzatvára cez realitného makléra. Pokiaľ vám maklér sprostredkuje prenájom bytu a zabezpečí zmluvy, jeho províziu tvoria niekedy až 3 mesačné nájmy. Pri uzatváraní nájomnej zmluvy je vždy na mieste opatrnosť a to najmä vtedy, keď vaše znalosti nemeckého jazyka, ako aj pomerov na trhu s nehnuteľnosťami v Rakúsku, nie sú na dobrej úrovni.

Každý trh z nehnuteľnosťami má svoje špecifiká a právne rámce. Nevhodne uzatvorená nájomná zmluva, s pre vás nevýhodnými podmienkami, vás môže vyjsť veľmi draho. Preto odporúčame využiť služby realitných maklérov, ktorí ovládajú váš jazyk a vyznajú sa na rakúskom trhu s nehnuteľnosťami.

Mohlo by vás zaujímať: Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku

Investícia do nehnuteľnosti vo Viedni

Pokiaľ máte voľné prostriedky a uvažujete nad investíciou do nehnuteľností, bude Viedeň určite zaujímavou destináciou pre vašu investíciu. Očakávaný nárast záujmu o bývanie vo Viedni je dobrým základom rentabilnej investície do nehnuteľností.

Investori môžu počítať s úročením kapitálu 3-5 % s tým, že investícia je chránená nehnuteľnosťou, ktorej hodnota rastie.

Ak si zoberiete skoro nulové úročenie na bankovom účte, alebo rizikovú investíciu do kapitálových fondov, alebo akcií, vychádza investícia do nehnuteľností na rastúcom trhu vo Viedni, ako veľmi dobrá alternatíva. Aj v tomto prípade však platí že opatrnosť je na mieste. Vždy je výhodné sa poradiť s niekým kto sa na trhu s nehnuteľnosťami dobre orientuje a súčasne nemáte ani jazykovú bariéru.

Rekreačné nehnuteľnosti

Pri rekreačných nehnuteľnostiach v zahraničí, ide často súčasne aj o investíciu. A to aj v prípade že nehnuteľnosť plánujeme využívať prevažne na vlastnú potrebu. To, či hodnota rekreačnej nehnuteľností v Rakúsku bude rásť, závisí jednoznačne od jej lokality a od infraštruktúry v najbližšom okolí.

Turistický ruch v Rakúsku zaznamenáva historicky len rastovú trajektóriu a nepredpokladá sa, že by sa to v budúcnosti zmenilo. Z tohoto dôvodu sa jedná o relatívne bezpečnú investíciu. To si samozrejme uvedomujú aj predávajúci a rekreačné nehnuteľnosti na dobrých miestach nie sú práve lacné.

V prípade Rakúska treba brať na zreteľ aj prísnu legislatívu pri určovaní využiteľnosti nehnuteľnosti. Aby sa z niektorých turisticky atraktívnych obcí v Rakúsku nestali obce duchov bez stáleho obyvateľstva, prijalo Rakúsko už v sedemdesiatych rokoch legislatívu, ktorá obciam a krajom umožňuje obmedziť využitie nehnuteľnosti výhradne len na rekreačné účely. Jedná sa najmä o obce na západe Rakúska, kde si v minulosti, väčšinou nemeckí podnikatelia, kupovali víkendové domy len na rekreačné účely. V Rakúsku musí dať obec povolenie na využívanie takýchto objektov výhradne na rekreáciu, bez trvalého pobytu povolenie.

Dobré informácie sú dôležité

Či už plánujete kúpiť alebo postaviť dom blízko hraníc prenajať byt vo Viedni alebo kúpiť rekreačný objekt pri atraktívnom lyžiarskom stredisku v Rakúsku, vždy je potrebné získať čo najviac informácií, aby ste svoje rozhodnutie v budúcnosti neoľutovali. Čas a prostriedky potrebné na získanie takýchto informácií sú len zlomkom toho, čo môžete ušetriť pri dobrom rozhodnutí.

Autor:
Michal Lizák – realitný maklér
michal.lizak@rakusko.sk