Kúpa nehnuteľnosti v Rakúsku

Zvažujete kúpu nehnuteľnosti v Rakúsku? Tak ako pri všetkých vážnych rozhodnutiach, aj pri kúpe takejto nehnuteľností si treba zabezpečiť čo najviac informácií, aby sme svoje rozhodnutie v budúcnosti neľutovali

Ľudia nekupujú nehnuteľností často a preto si musia dávať veľký pozor na to aby sa nestali obeťami podvodu, alebo aby nedoplatili na svoju neskúsenosť. Tento problém je o to väčší, keď kupujete nehnuteľnosť v inej krajine, v ktorej platia iné zákony ako u nás doma a všetky dokumenty sú v nemeckom jazyku.

Pre skúseného rakúskeho realitného makléra je zabezpečenie kúpy a predaja nehnuteľností v Rakúsku pomerne jednoduchá záležitosť. Pokiaľ niekto rieši kúpu alebo predaj nehnuteľnosti na vlastnú päsť, je možné že sa stretne s neočakávanými prekážkami a zvýšenými nákladmi.

Pri kúpe, alebo predaji nehnuteľností je v Rakúsku zvyčajne účastný aj právnik, alebo notár, ktorý vypracuje kúpno-predajnú zmluvu a požiada aj o zápis zmien na liste vlastníctva do katastra nehnuteľností.

Taktiež je obvyklé, že prevod peňazí je zabezpečený formou notárskej, alebo advokátskej úschovy. To znamená, že prevádzaná suma peňazí je až do doby zápisu zmien na katastri uschovaná na bankovom účte notára, alebo advokáta. Takýmto spôsobom sú všetky strany zabezpečené, až kým nedôjde k prevodu majetku na kupujúceho a vyplateniu kúpnej sumy predávajúcemu.

Netreba zabúdať, že pri takto „zabezpečenej“ transakcii dochádza k zvýšeným nákladom, ktoré musí hradiť kupujúci. Za každých okolnosti treba rátať s vedľajšími nákladmi vo výške do 10% z kúpnej sumy. Tieto náklady sa delia na:

  • 3,5 % – daň za kúpu nehnuteľnosti
  • 1,1 % – zápis do listu vlastníctva
  • 1,5 % – honorár pre právnika
  • 3,0 % – provízia realitnej kancelárie

Na slovenské pomery sú vedľajšie náklady pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti relatívne vysoké. Ak zvažujete kúpu nehnuteľnosti, je potrebné s takýmito vedľajšími nákladmi počítať.

Autor:
Michal Lizák – realitný maklér
michal.lizak@rakusko.sk

Mohlo by vás zaujímať: Financovanie rakúskych nehnuteľností