Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Diaľničné známky v Rakúsku

V Rakúsku môžete popri klasickej diaľničnej nálepke (Vignette), použiť aj elektronickú diaľničnú známku. Má to však svoje obmedzenia.

Rakúske diaľničné známky (mýto) na rok 2020

Autá do 3,5t Motocykle
10-dňová 9,40 € 5,40 €
2-mesačná 27,40 € 13,70 €
Ročná 91,10 € 36,20 €

Ročné diaľničné známky pre rok 2020 platia od 1.12.2019 do 31.1.2021.

Rakúske diaľničné známky platné v roku 2020 sú modré.

Známka sa lepí zvnútra na čelné sklo do ľavého horného rohu alebo do stredu za spätné zrkadlo. Na motocykli musí byť umiestnená na dobre viditeľnom mieste, najlepšie na nádrži. Nenalepujte známku na nesprávne miesto, môžete za to dostať aj pokutu.

Rakúska diaľničná známka sa dá kúpiť aj na čerpacích staniciach na Slovensku v blízkosti hraníc.

Elektronické diaľničné známky

Rakúsky správca diaľnice ASFINAG zaviedol aj možnosť zakúpenia si elektronických diaľničných známok pre osobné vozidlá do 3,5 tony a motocykle.

Ceny a doba platnosti elektronických diaľničných známok sú rovnaké ako u diaľničných nálepiek.

Výhodou elektronických diaľničných známok je jednoduchosť flexibilnosť ich zaobstarania.

Pokiaľ ich plánujete používať, musíte sa najskôr zaregistrovať na stránke rakúskeho správcu diaľnic ASFINAG. Celá registračná procedúra ako aj objednávanie samotných diaľničných známok je v slovenskom jazyku.

Dôležité upozornenie

Rakúsky správca diaľnic ASFINAG rozlišuje pri kúpe elektronickej diaľničnej známky medzi bežným užívateľom – fyzickou osobou a užívateľom – podnikateľom.

Z právnych dôvodov nie je možné aby si užívateľ – nepodnikateľ zakúpil elektronickú diaľničnú známku tak, aby mu platila okamžite. Fyzickou osobou – nepodnikateľom zakúpená elektronická diaľničná známka je platná až po 18-tich dňoch od jej úhrady.

Je to z dôvodu, že podľa spotrebiteľského zákona v Rakúsku, môže byť tovar zakúpený cez internet vrátený do 14 dní, s nárokom na vrátanie peňazí. Keďže kúpa elektronickej diaľničnej známky sa zabezpečuje cez internet, podlieha tiež tomuto zákonu. 18-dňový posun platnosti elektronickej známky je z toho dôvodu, že známku môžete vrátiť aj poštou a štyri dni navyše oproti zákonnej lehote by na to mali postačovať.

Toto opatrenie je v dnešnej dobe trochu pritiahnuté za vlasy, ale rakúšania si to takto vymysleli, tak to treba akceptovať.

Z tohto právneho dôvodu je kúpa najmä krátkodobej elektronickej diaľničnej známky pre užívateľov – nepodnikateľov, nezaujímavá.

Iná situácia je u podnikateľov, na ktorých sa tento zákon nevzťahuje.

Pokiaľ sa zaregistrujete ako podnikateľ, platnosť zakúpenej elektronickej diaľničnej známky môže byť okamžitá, alebo si jej platnosť určíte podľa vlastnej potreby.

Registráciu na kúpu rakúskej elektronickej diaľničnej známky môžete urobiť na www.asfinaf.at

Úsekové mýto

Cez internet môžete objednať a uhradiť aj úsekové mýto na vybraných diaľničných úsekoch, alebo tuneloch.

Podrobnejšie informácie v slovenskom jazyku nájdete tiež na internetovej stránke www.asfinaf.at