... ...

Tankovanie v Rakúsku

Tankovanie v Rakúsku je zvyčajne lacnejšie ako na Slovensku, avšak momentálne ceny benzínu a nafty sú približne na rovnakej úrovni v oboch krajinách. Ceny pohonných palív nie sú konštantné a neustále sa menia. Jedno pravidlo platí univerzálne a to tankovanie na diaľniciach v Rakúsku je výrazne drahšie ako tankovanie mimo diaľnic. Rozdiel v cene na liter paliva, na diaľnici a mimo nej, môže byť niekedy až 50 centov.

Takže ak chcete ušetriť, stačí zísť z diaľnice a natankovať palivo na niektorej z menších čerpacích staníc s výrazne nižšou cenou paliva. Na prvý pohľad jednoduchá rada, dôležité je však vedieť, kde sa takéto čerpacie stanice nachádzajú. Hľadanie malých čerpacích staníc takzvane „naslepo“ určite neodporúčame, lebo by sa mohlo stať, že tak stratíte viac času a najazdíte viac kilometrov, ako ušetríte na palive.

Veľkým pomocníkom pri hľadaní takýchto čerpacích staníc môže byť váš mobilný telefón. V Rakúsku existuje niekoľko aplikácií pre smartfóny, na ktorých si môžete nájsť čerpacie stanice aj s aktuálnymi cenami benzínu alebo nafty.
Trafiť potom na takúto čerpaciu stanicu v dnešnej „navigačnej“ dobe už nie je žiaden problém. Stačí zadať správnu adresu do vašej navigácie a za pár minút ste tam.
Pri niektorých menších čerpacích staniciach nájdete reštaurácie, kde sa môžete slušne najesť za cenu „gumenej“ bagety z diaľničnej pumpy.
Nevýhodou takéhoto „lacnejšieho“ tankovania je určitá strata času, čo v prípade návratu domov z dovolenky, keď chcete byť čo najrýchlejšie doma, môže byť problém.

Nám sa osvedčila aplikácia Spritpreis Österreich & Tanken, (Android) v ktorej si môžete zvoliť štart a cieľ vašej cesty, prípadne jej kratšieho úseku, na ktorom sa práve nachádzate. Po zvolení typu paliva, benzín/diesel, vyhľadá aplikácia na interaktívnej mape čerpacie stanice v blízkosti vami zvoleného úseku cesty aj s cenami zvoleného paliva. Po kliknutí na príslušnú ikonu, sa vám otvoria detailné informácie o čerpacej stanici, napríklad či sa jedná o platobný automat (čo býva častý prípad), alebo či čerpacia stanica má aj obsluhu. Taktiež sa vám zobrazia otváracie hodiny a tlačítko NAVIGIEREN ( vpravo hore, s modrou šípkou), po ktorého stlačení si môžete zvoliť typ navigácie, napríklad Google Mapy, Sygic, Waze, ktorá vás už dovedie k zvolenej čerpacej stanici.

Túto aplikáciu využijete, aj keď cestujete po bežných rakúskych cestách. V tomto prípade však úspora medzi jednotlivými menšími pumpami nezvykne byť taká veľká, ako keď idete po diaľnici.

Samoobslužné pumpy

POZOR: Pri pumpách s platobným automatom sa dá platiť len kreditnou, alebo debetnou kartou. Pokiaľ máte len hotovosť, nenatankujete! Na čerpacích staniciach s automatom zvykne byť označenie, že na vašom bankovom účte bude zablokovaná väčšia suma peňazí (80-120 EUR). Je to z toho dôvodu, aby sa nestalo, že stojan vám vydá palivo a platobný systém až následne zistí, že nemáte dostatok peňazí na účte. Z osobných skúseností viem povedať, že na mojich účtoch nikdy nebola blokovaná väčšia suma a z účtu bola odpísaná vždy len reálna čiastka za načerpané palivo. Použil som bežné platobné karty Tatra banky, Prima banky a Fio banky.

!Pridať lísky na WC (50 centov) – odčita sa z ceny nákupu na čerpačke

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet