Jazzové kluby vo Viedni

Živá hudobná scéna vo Viedni nevynecháva žiaden z umeleckých štýlov či žánrov. Jazz si tu pestuje svoju dlhodobú tradíciu v autentických i moderných jazzových kluboch a na viedenských festivaloch.

Každoročne sa fanúšikovia jazzovej hudby stretávajú na najväčších festivaloch Jazz Fest Wien a Vienna Blues Spring s hviezdnym obsadením. Okrem toho celoročne hostia muzikantov z celého sveta viedenské kluby.

Medzi tradičné kluby v historickom centre patrí Jazz & Musicclub Porgy & BessNa jeho pódiu sa každý deň odohrávajú koncerty zahraničných interpretov prevažne z USA, no priestor dostávajú aj domáci muzikanti. Bohatý hudobný program v zastúpení rôznych jazzových štýlov privádza do klubu široké publikum. Klub sa nachádza v centre Viedne na Riemergasse 11, otvorené býva od pondelka do nedele od 16:00, v letných mesiacoch od 17:00.

Jazzland je najstarším fungujúcim viedenským klubom, v roku 2012 oslávil svoje 40. jubileum. Pôvodne sa tu sústredila prevažne domáca jazzová tvorba, dnes už klub hostí muzikantov zo všetkých kontinentov. Komorná pivničná atmosféra spolu s tradičnou rakúskou kuchyňou a dobrým vínkom prispievajú k nevšednému kultúrnemu zážitku. Klub sa nachádza v centre Viedne na ulici Franz Josefs-Kai 29, otvorené je každý deň okrem nedele od 19:00.

V malom, útulnom priestore s domáckou atmosférou sa dá jazz, blues, soul a funk vychutnať v klube ZWE. Nachádza v centre Viedne na Flossgasse 4, otvorené je každý deň okrem pondelka od 18:00, v júli a auguste býva zatvorené aj v nedeľu.

Luxusom nadýchané priestory moderného nočného klubu Albertina Passage spĺňajú všetky predstavy o elegantne strávenom večere. Hudobný výber jazzu, funku a soulu siaha od jazzového štandardu až po rozmanité súčasné prúdy. Svoje pravidelné koncerty tu dvakrát v mesiaci uvádza renomovaný kvartet Christian Havel Quartett. Klub sa nachádza v centre Viedne na križovatke Opernring a Operngasse, na rohu Viedenskej štátnej opery. Otvorené je od utorka do soboty od 18:00.

Vo Wiener Konzerthaus sa organizujú koncerty už vyše 100 rokov a výnimkou nie je ani jazz. Pravidelné jazzové vystúpenia sa konajú v historických koncertných sálach minimálne dvakrát za mesiac. Klub sa nachádza v centre Viedne na Lothringerstraße 20, začiatok koncertov býva medzi 18:30 a 21:00.