Skialpová túra na Stuhleck

FotogalériaDiskusia

Nie len v zahraničí, ale aj u nás sa skialpinizmus teší stále väčšej obľube. Stúpanie na lyžiach bez lanoviek, len vlastnou silou dáva lyžovaniu úplne iný rozmer. Spája horskú turistiku s lyžovaním.

Stuhleck na skialpoch © rakusko.sk

Pre skialpinistov zo západného Slovenska a z Bratislavy sú najbližšie zaujímavé slovenské skialpové terény vzdialené viac ako 250 kilometrov. Na jednodňovky to nie je práve najbližšie.

Aj v Rakúsku, len jeden a pol hodiny cesty autom od Bratislavy, nájdeme zaujímavé terény vhodné na skialpinizmus. Obľúbené zimné stredisko Stuhleck si spájame najmä s klasickým lyžovaním na širokých a upravených zjazdovkách.

Ak sa však rozhodnete pre skialpovú túru, tiež si tam prídete na svoje. Túra s dĺžkou asi 5,4 km s prevýšením asi 900 m je nenáročná, vhodná aj pre začiatočníkov. Bežne sa dá zvládnuť asi za 2,5 hodiny a je ideálna na jednodňový výlet.

Skialpová trasa začína v hornej časti parkoviska P4, nad údolnou stanicou sedačkovej lanovky Promibahn, vo výške 900 m a končí pri vrchole Stuhleck vo výške 1788 m. Je tam aj príjemná chata s pre nás trochu krkolomným názvom „Alois-Günter-Haus“

Spodná časť trasy ide malým stúpaním po lesnej ceste „Kaltenbachstrasse“ popri potoku s názvom Kaltenbach. Trasa pokračuje ďalej o lesnom chodníku (označenie šípkou „Karl-Lechner Haus“) cez strmé údolie Kaltenbachtal až po chatu Karl-Lechner Haus. Odtiaľ trasa pokračuje smerom do lesa a asi po dvoch kilometroch dosiahnete cieľ pri chate „Alois-Günter-Haus“.  Počas lyžiarskej sezóny je chata bežne otvorená ale môžete si to zistiť aj na web stránke www.aloisguentherhaus.at

Túru sme si sami vyskúšali a keďže bola inverzia, mali sme z nášho výletu úžasný zážitok. Krásne výhľady a príjemné slnečné počasie dokážu dobiť baterky minimálne do ďalšieho víkendu.

Neznalosť nemčiny tiež nie je problém, lebo veľa skialpinistov sem chodí zo Slovenska, alebo z Čiech a môžu vám pomôcť dobrou radou. Keď sa vám podarí prepracovať sa na vrcholovú chatu „Alois-Günter-Haus“, ako bonus si môžete chýbajúce tekutiny, alebo jedlo objednať u milej čašníčky Veroniky z Bratislavy.

Fotogaléria

Web: www.stuhleck.at