Viedenský Oktoberfest 2018

Keď sa povie Oktoberfest, väčšina znalcov piva si predstaví mníchovské pivné slávnosti. Titul najväčšieho pivného festivalu mu už asi nikto nezoberie. Mníchovský Oktoberfest inšpiroval k organizácii ...

©Wiener Wiesn-Fest Foto: Harald Klemm

Prehľad

Začiatok udalosti: 27.09.2018
Koniec udalosti: 14.10.2018
Adresa udalosti: Viedenský Práter
Otváracie hodiny: Pivné stany: 11:30 - 23:30
Koliby: 11:30 - 01:00, v nedeľu do 20:00

Rakúske regióny si už tradične nenechajú ujsť možnosť, pochváliť sa na viedenskom Oktoberfeste tým najlepším čo ponúkajú. Dejiskom bujarej zábavy plnej ľudovej kultúry, starých remesiel, regionálnej kuchyne, tradičného oblečenia, Ako aj po iné roky je Oktoberfest vo viedenskom Prátri.

Keďže sa jedná o pivný festival, všetko sa tu točí okolo piva a jedla. Pivo sa už tradične čapuje do litrákov a veľké aj menšie pivovary sa snažia predstaviť to najlepšie zo svojej produkcie.

Podobne ako v Mníchove, aj vo Viedni sa zábava odohráva najmä v troch veľkých v stanoch. Počas 18 tich dní tu vystúpi viac ako 1900 hudobníkov, ktorí sa postarajú o 700 hodín živej hudby. Nálada býva veľmi odviazaná a najmä počas večerných koncertov dokážu hudobníci svojimi šlágrami vyburcovať davy ľudí k zborovému spevu a bujarým oslavám.

Typické oblečenie na Oktoberfeste
Typické oblečenie na Oktoberfeste

V Rakúsku, podobne ako v Nemecku je dobrým zvykom vystrojiť sa na slávnosti do krojov, ich nosenie je veľmi populárne aj medzi mládežou. U pánov a chlapcov je to obyčajne biela alebo kockovaná košeľa s koženými nohavicami pod kolená – Lederhose, dámy a dievčatá si potrpia na výber toho najkrajšieho Dirndlu.

©Wiener Wiesn-Fest Foto: Harald Klemm
©Wiener Wiesn-Fest Foto: Harald Klemm

Zábava na Oktoberfeste je veľmi špecifická a typická najmä pre nemecké a rakúske regióny. Pre našinca je tento typ zábavy úplne “iná šálka kávy” a je to skôr vizuálny a gastronomický zážitok. Je zaujímavé sledovať masy dobre naladených a priateľských ľudí, ktorí spievajú zväčša nemecké a rakúske šlágre. Ten zážitok naozaj stojí za to.

Program

Tri veľké festivalové stany, Gösser ZeltWiesbauer ZeltWojnar´s Kaiser-Zelt s kapacitou spolu 6600 osôb, balkónovým sedením a živou ľudovou hudbou štartujú svoj program denne od 11:30. Vstup je počas celého dňa voľný. Vstupenky si treba kúpiť len na večerné koncerty od 18:30. V piatich drevených kolibách celý program a živá hudba až do záverečnej zdarma.

Prechádzkou po festivalových cestičkách narazíte na Wiener-Wiesn Dorf s ponukou domácich jedál a produktami tradičnej remeselnej výroby. Špeciálny program pre deti je pripravený v ADEG Wiesn-Fest Dorf, kde budú môcť deti zdobiť medovníčky, vlastnoručne formovať a piecť pečivo, pripravená bude pyramída zo sena, modelársky kútik, maľovanie na tvár a rôzne hry pre celú rodinu.

Kompletný program nájdete na webovej stránke viedenského Oktoberfestu v nemeckom a anglickom jazyku.

Ceny:

Litrové pivo: 10,20 EUR
Weißwurscht (mäkká biela klobáska): 8 EUR
Praclík (Prezl): 5 EUR

Termín

27.9.2018 – 14.10.2018, otvorené 7 dní v týždni počas 18 dní v týchto hodinách:
Stany: 11:30 – 23:30
Koliby: 11:30 – 01:00, v nedeľu do 20:00

Vstupné

Vstupné sa platí len vo festivalových stanoch, a to výhradne v čase od 18:30 – 23.30, počas hlavných koncertov. Ceny lístkov sa pohybujú od 39 do 50 €.
Lístky sa dajú zakúpiť online alebo na mieste vo Wiener Wiesn-Fest Büro
Bankomat je k dispozícii v najväčšom stane – Gösser Zelt

Doprava

Vlak, Autobus

Najlepší spôsob dopravy na Oktoberfest vo Viedni je hromadná doprava, či už vlak alebo autobus. V rámci Viedne sa potrebujete dostať na stanicu Praterstern (Metro U1 U2).

Pokiaľ by ste išli vlakom z Bratislavy, vystúpte na viedenskej Hlavnej stanici (Hauptbahnhof) a metrom U1 choďte 5 zastávok smer Leopoldau na stanicu Praterstern.
Keď vyjdete pred stanicu, stačí keď budete nasledovať najväčšie masy ľudí. Určite vás privedú na viedenský Oktoberfest.

Tí skúsenejší, so znalosťou nemčiny, môžu využiť aj vlak S-Bahn z Hainburgu (Linka S7). Tento vlak stojí priamo na stanici Praterstern. V takomto prípade nemusíte kupovať lístky na mestskú dopravu vo Viedni. Spiatočný lístok na vlak (S-Bahn) z Hainburgu do Viedne sa dá s množstevnou zľavou kúpiť už za 13 EUR.

Autom

Na pivný festival sa dá ísť autom. Nie každý má rád pivo. V tomto prípade je dobré využiť parkovanie v garážovom dome pri Prátri, alebo zaparkovať na niektorom z veľkých parkovísk P-R (park and ride) a ďalej pokračovať mestskou dopravou.

Pre návštevníkov zo Slovenska, ktorí prichádzajú do Viedne autom, je najvýhodnejšie zaparkovať na veľkom P-R parkovisku Erdberg. Odtiaľ môžete použiť metro U3 smer Ottakring a na zastávke Stephansplatz prestúpiť na metro U1 smer Leopoldau. Vaša cieľová zastávka Praterstern je od prestupnej stanice Stephansplatz tretia v poradí.

Adresa

Prater Wien
Kaiserwiese
1020 Wien
Tel.: +43 1 728 05 16
E-mail: info@wiener-prater.at
Web: www.prater.at