Dóm sv. Štefana

NavigáciaDiskusia

Bezmála 900 rokov histórie spája katedrálu sv. Štefana s centrom Viedne. Z dominantnej južnej veže je krásny výhľad na celé mesto. Okolie Dómu je veľmi živé - plné kaviarní, reštaurácií, obchodov a pouličných umelcov. Mohutná stavba zaberá priestor takmer celého námestia sv. Štefana - Stephansplatz.

Cisárska katedrála

Z námestia sa dá do Dómu voľne vstúpiť z viacerých strán. Hlavnou vstupnou bránou je Obria brána (Riesentor) s dvoma nižšími postrannými vežami (Heidentürme). Tento vstup je zároveň najstarším prvkom katedrály, postavený v románskom štýle v 13. storočí. Dóm nesie prvky niekoľkých stavebných štýlov – gotika dominuje najvyššej južnej veži a hlavnej lodi, interiér zdobí štýl baroka, severná veža bola dostavaná v období renesancie.

Interiér pôsobí vskutku pompézne, vysoké chrámové piliere majú bohatú sochársku výzdobu. Nachádza sa tu cenná zbierka 18 oltárov, majstrovské sochárske dielo kazateľnice, cisárska modlitebňa, rozsiahla zbierka umeleckých predmetov a relikvií. Hlavný organ je šiestym najväčším na svete. Pri hlavnom barokovom oltári je umiestnený majestátny mramorový sarkofág cisára Fridricha III. Chrám má niekoľko kaplniek, v jednej z nich, v kaplnke Tirnakapelle, naľavo od hlavného vchodu, je umiestnený náhrobok princa Eugena Savojského.

Panoráma z dvoch veží

Južná veža (Südturm) so svojou výškou 137 metrov je najvyššou vežou katedrály. Vyhliadka sa nachádza približne v polovičnej výške a vedie po úzkom špirálovitom schodisku. Po prekonaní 343 schodov končí výstup v miestnosti, ktorá pôvodne slúžila ako pozorovateľňa pre ohlasovanie požiaru či príchod nepriateľa. Najlepší atléti v behu do schodov dosiahnu vrchol za menej ako 1 minútu a 20 sekúnd. Vo veži sa nachádza 13 z celkovo 22 chrámových zvonov a práve tieto komponujú hlavné vyzváňanie. Do veže sa vstupuje priamo z námestia.

Severná veža (Nordturm) je nižšia, na jej vrchol vedie 75 schodov, a taktiež výťah. Vyhliadka smeruje na severnú časť mesta, pekný pohľad je aj na nápadnú strechu katedrály s cikcakovým vzorom. Tvorí ju 230.000 strešných škridiel v desiatich farebných odtieňoch. Do vzoru sú zakomponované erby mesta Viedeň, Rakúskej republiky a Rakúsko-uhorskej monarchie. Nachádza sa tu hlavný zvon chrámu, 21 ton vážiaci Pummerin. Jeho telo bolo odliate z diel porazeného tureckého vojska. Zvoniť zvykne na nový rok a počas cirkevných sviatkov. Vstup do veže je vo vnútri chrámu.

Katakomby s mestským cintorínom

Po zatvorení viedenského cintorína bola pod Dómom sv. Štefana vyhĺbená rozsiahla sieť katakomb. Okrem hrobiek vládnucich Habsburgovcov a najvyšších predstaviteľov cirkvi sa v podzemných chodbách nachádzal aj mestský cintorín. Bežných ľudí pochovávali jednoduchým spôsobom, a to vrstvením ich kostí na seba. Do konca 18. storočia ich tu bolo pochovaných zhruba 11.000. Vstup do chrámových katakomb sa nachádza vedľa výťahu na severnú vežu.

Otváracie hodiny

Vstup do dómu
Pondelok – sobota           06:00 – 22:00
Nedeľa a sviatky               07:00 – 22:00

Vstup do južnej a severnej veže
Pondelok – nedeľa            9:00 – 17:30

Nočná prehliadka (90 minút)
Júl – september každú sobotu o 19:00

Prehliadky so sprievodcom
Pondelok – sobota, 09:00 – 11:30 a 13:00 – 16:30
Nedeľa a sviatky, 13:00 – 16:30

Pri organizovaní slávnostných podujatí môže byť vstup obmedzený, pozrite si aktuálny program

Vstupné

Vstup do dómu je zadarmo, vstupné sa platí len vo vybraných častiach.

Južná veža Severná veža Katakomby Nočná prehliadka Prehliadka so sprievodcom
Dospelí 4,50 € 5,50 € 5,50 € 10,00 € 5,50 €
Deti (do 14 r.) 1,50 € 2,00 € 2,00 € 4,00 € 2,00 €
Skupina žiakov 14-18 r. 2,00 €  – 3,00 € 3,00 €

Viac informácií získate na domovskej stránke dómu v nemeckom alebo anglickom jazyku.

Adresa

Domkirche St. Stephan
Stephansplatz 3
1010 Wien 
Tel.: +43/1/515 523 054
E-mail: kirchenmeisteramt@stephanskirche.at
Web: www.stephanskirche.at