Dóm sv. Štefana

NavigáciaDiskusia

Bezmála 900 rokov histórie spája katedrálu sv. Štefana s centrom Viedne. Z dominantnej južnej veže je krásny výhľad na celé mesto. Okolie Dómu je veľmi živé - plné kaviarní, reštaurácií, obchodov a pouličných umelcov. Mohutná stavba zaberá priestor takmer celého námestia sv. Štefana - Stephansplatz.

©Pixabay/aleksandra85foto

Cisárska katedrála sv. Štefana

Z námestia sa dá do Dómu voľne vstúpiť z viacerých strán. Hlavnou vstupnou bránou je Obria brána (Riesentor) s dvoma nižšími postrannými vežami (Heidentürme). Tento vstup je zároveň najstarším prvkom katedrály, postavený v románskom štýle v 13. storočí.

Dóm nesie prvky niekoľkých stavebných štýlov – gotika dominuje najvyššej južnej veži a hlavnej lodi, interiér zdobí štýl baroka, severná veža bola dostavaná v období renesancie.

Interiér pôsobí vskutku pompézne, vysoké chrámové piliere majú bohatú sochársku výzdobu. Nachádza sa tu cenná zbierka 18 oltárov, majstrovské sochárske dielo kazateľnice, cisárska modlitebňa, rozsiahla zbierka umeleckých predmetov a relikvií.

Hlavný organ je šiestym najväčším na svete. Pri hlavnom barokovom oltári je umiestnený majestátny mramorový sarkofág cisára Fridricha III.

Chrám má niekoľko kaplniek, v jednej z nich, v kaplnke Tirnakapelle, naľavo od hlavného vchodu, je umiestnený náhrobok princa Eugena Savojského.

Bezplatný vstup do katedrály
pondelok – sobota 6:00-22:00
nedeľa a sviatky 7:00-22:00

Dóm svätého Štefana skrýva v sebe viacero zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Vstup do nich je samostatne spoplatnený a niektoré sa dajú navštíviť len v doprovode miestneho sprievodcu.

Pokiaľ by ste chceli navštíviť všetky zaujímavé miesta v dóme svätého Štefana, môžete si zakúpiť zvýhodnenú vstupenku “all inclusive”.

Platené prehliadky Dómu – cena dospelý
Katedrála s audiosprievodcom 6,00 €
Južná veža 5,00 €
Severná veža 6,00 €
Katakomby 6,00 €
Poklady Dómu 6,00 €
Vstupenka “All inklusive” 14,90 €

Južná veža (Südturm)

So svojou výškou 137 metrov je najvyššou vežou katedrály.

Vyhliadka sa nachádza približne v polovičnej výške a vedie po úzkom špirálovitom schodisku. Po prekonaní 343 schodov končí výstup v miestnosti, ktorá pôvodne slúžila ako pozorovateľňa pre ohlasovanie požiaru či príchod nepriateľa.

Najlepší atléti v behu do schodov dosiahnu vrchol za menej ako 1 minútu a 20 sekúnd.

Vo veži sa nachádza 13 z celkovo 22 chrámových zvonov a práve tieto komponujú hlavné vyzváňanie.

Do veže sa vstupuje priamo z námestia.

Vstup do južnej veže
pondelok – nedeľa 9:00-17:30

Vstupné – južná veža
Dospelí 5,00 €
Deti a mládež (6-14 r.) 2,00 €
Skupina žiakov (15-18 r.) 3,00 €
Deti (0-6 r.) zadarmo

Severná veža (Nordturm)

Táto veža je nižšia, na jej vrchol vedie 75 schodov, a taktiež výťah.

Vyhliadka smeruje na severnú časť mesta, pekný pohľad je aj na nápadnú strechu katedrály s cikcakovým vzorom. Tvorí ju 230.000 strešných škridiel v desiatich farebných odtieňoch. Do vzoru sú zakomponované erby mesta Viedeň, Rakúskej republiky a Rakúsko-uhorskej monarchie.

Nachádza sa tu hlavný zvon chrámu, 21 ton vážiaci Pummerin. Jeho telo bolo odliate z diel porazeného tureckého vojska. Zvoniť zvykne na nový rok a počas cirkevných sviatkov.

Vstup do veže je vo vnútri chrámu.

Vstup do severnej veže
pondelok – nedeľa 9:00-17:30

Vstupné – severná veža
Dospelí 6,00 €
Deti a mládež (6-14 r.) 2,50 €
Deti (0-6 r.) zadarmo

Katakomby

Po zatvorení viedenského cintorína bola pod Dómom sv. Štefana vyhĺbená rozsiahla sieť katakomb. Okrem hrobiek vládnucich Habsburgovcov a najvyšších predstaviteľov cirkvi sa v podzemných chodbách nachádzal aj mestský cintorín. Bežných ľudí pochovávali jednoduchým spôsobom, a to vrstvením ich kostí na seba.

Do konca 18. storočia ich tu bolo pochovaných zhruba 11.000.

Vstup do chrámových katakomb je možný len so sprievodcom.

Prehliadky katakomb so sprievodcom
pondelok – sobota 09:00-11:30
13:30-16:30
Nedeľa a sviatky 13:30-16:30

Vstupné – Katakomby
Dospelí 6,00 €
Deti a mládež (6-14 r.) 2,50 €
Deti (0-6 r.) zadarmo

Pri organizovaní slávnostných podujatí môže byť vstup obmedzený.

Adresa:

Domkirche St. Stephan
Stephansplatz 3
1010 Wien
www.stephanskirche.at

Katedrála sv. Štefana