Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Efezské múzeum v „Neue Burg“

NavigáciaDiskusia

V roku 1938 tu Adolf Hitler z balkóna pred zhromaždeným davom vyhlásil pripojenie Rakúska k nacistickému Nemecku. V súčasnosti tu sídli Kancelária prezidenta a Kongresové centrum, Rakúska národná knižnica, Svetové múzeum Viedeň a časť expozície Umeleckohistorického múzea s Efezským múzeom.

©Panoramio.com/ Vasily Badin

Historická stavba Neue Burg je súčasťou areálu Hofburg a je dominantou námestia Heldenplatz. Je najmladšou dobudovanou časťou cisárskeho fóra a patrí k najmohutnejším stavbám Viedne.

Na jednu vstupenku do 2 múzeí

Pri zakúpení vstupenky do Umeleckohistorického múzea je v cene zahrnutý aj vstup do výstavnej časti v priestoroch Neue Burg, kde sa nachádza Efezské múzeum a zbierky hudobných nástrojov a zbraní. Budovy ležia blízko seba, oddeľuje ich cestná komunikácia Burgring.

Neue Burg3Efezské múzeum (Ephesos Museum)

Starobylé mesto Efezos patrilo v minulosti k najvýznamnejším antickým mestám. Koncom 19. storočia bola do oblasti dnešného Turecka vyslaná rakúska archeologická výprava, ktorá tu cenné nálezy zoskupovala 11 rokov. V súčasnosti im patrí výstavné miesto vo viedenskom Efezskom múzeu. Medzi exponátmi sa nachádza množstvo zachovalých sôch, ktoré v minulosti zdobili napríklad kolosálne rímske kúpele. K vrcholom zbierky patrí jedinečný cyklus reliéfov stvárňujúcich obdobie rímskeho cisárstva.

Zbierka starožitných hudobných nástrojov (Sammlung alter Musikinstrumente)

Podstatná časť expozície pochádza z majetku Habsburgovcov a pozostáva zo vzácnej zbierky hudobných nástrojov z obdobia renesancie a baroka. K výnimočným kúskom patria starožitné Viedenské klavíry, sláčikové nástroje Jacoba Stainersa a renesančné drevené dychové nástroje. Niektoré nástroje je možné počas organizovaných koncertov nielen vidieť, ale aj počuť.

Neue Burg2

Zbierka dobových zbraní a brnenia (Hofjagd- und Rüstkammer)

Viedenská zbierka sa zaraďuje k najvýznamnejším svojho druhu na svete. Obsahuje predmety reprezentujúce takmer všetky západoeurópske dynastie od 15. do začiatku 20. storočia. Bohatá výzdoba brnení, jazdeckých sediel a zbraní vypovedá o dôležitosti udalostí, na ktoré boli zhotovené. Zväčša išlo o vojenské ťaženia, ríšske snemy, korunovácie, zásnuby, svadby alebo krsty. Zbierka uchováva aj jednu z najkrajších zbraní na svete – zlatý kord cisára Maximiliána II. zo 16. storočia.

Otváracie hodiny

Múzeum je otvorené po celý rok od stredy do nedele od 10.00 – 18.00. V pondelky a utorky býva zatvorené. Posledný vstup je možný pol hodiny pred skončením návštevných hodín.

Vstupné

Dospelí:  15,00 €

Študenti (do dovŕšenia 25r.)/ seniori(od 65r.)/zdravotne postihnutí: 11,00 €

Skupiny (min. 10 osôb): 11,00 €

Deti a mládež do dovŕšenia 19 rokov majú vstup zadarmo.

Kombinované vstupenky

Poklady Habsburgovcov (Schätze der Habsburger) = Umeleckohistorické múzeum + Neue Burg + Cisárska klenotnica (Schatzkammer). Platí  1 rok od zakúpenia

Dospelí 20,00 €/ Skupiny (min. 10 osôb) 18,00 €

Masterticket (Masterticket)= Umeleckohistorické múzeum + Neue Burg + Leopoldovo múzeum (Leopold Museum). Platí  1 rok od zakúpenia

Dospelí 24,00 €/ Skupiny (min. 10 osôb) 19,00 €

Vstupenky si môžete zakúpiť aj online, vyhnete sa tak rade pri pokladni.

Viac informácií získate na domovskej stránke múzea v nemeckom alebo anglickom jazyku.

Adresa

Ephesos Museum NEUE BURG
Heldenplatz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 245 202
E-mail: kunstvermittlung@khm.at
Web: www.khm.at

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Efezské múzeum

V roku 1938 tu Adolf Hitler z balkóna pred zhromaždeným davom vyhlásil pripojenie Rakúska k nacistickému Nemecku. V súčasnosti tu sídli Kancelária prezidenta a Kongresové centrum, Rakúska národná knižnica, Svetové múzeum Viedeň a časť expozície Umeleckohistorického múzea s Efezským múzeom.
Ukáž na mape Cesta sem