Múzeum cisárovnej Sisi

NavigáciaDiskusia

Kto chce spoznať pravú tvár zbožňovanej rakúskej cisárovnej Sisi, niet lepšieho miesta ako je jej múzeum vo Viedni. Toto miesto odhaľuje skutočnosti, ktoré vyvracajú mnohé mýty o osobnosti a živote slávnej cisárovnej. Múzeum sa nachádza v priestoroch Hofburgu a v rámci jednej vstupenky môžete navštíviť aj Cisárske apartmány a Striebornú komnatu.

Cisárovna Sisi
Sisi v životnej veľkosti

 Múzeum Sisi

(Sisi Museum) je rozdelené do šiestich komnát, nachádza sa tu obdivuhodný výber originálnych šiat, prádla, topánok a množstvo doplnkov. Vystavené sú najznámejšie portréty a šperky. Sisi svoj vnútorný svet popisuje v zbierkach básní, ktorými dáva často najavo svoj odpor k životu na cisárskom dvore. Zrejmá je jej vášeň k jazdeniu, cestovaniu a posadnutosť vzhľadom. Do expozície patrí aj posmrtná maska cisárovnej, ktorá bola zavraždená v roku 1898.

Cisárske apartmány

(Hofburg Kaiserappartements) V rámci prehliadky je sprístupnených 19 úradných a obytných komnát cisárskeho páru Františka Jozefa a Sisi. Priestory sú zariadené v štýle rokoka s bohatou štukovou výzdobou, cennými nástennými kobercami a lustrami z českého krištáľu. Prehliadka vedie veľkou audienčnou sálou, cez pracovňu cisára a početné salóniky až k súkromným komnatám cisárovnej s cvičebňou a kúpeľňou s pôvodným vybavením. Niektoré komnaty prekvapia jednoduchosťou a nenáročnosťou cisárskej rodiny, naopak reprezentačné miestnosti hýria prepychom a bohatstvom.

 sisi15Strieborná komnata

(Silberkammer) Reprezentuje najkrajšie kusy stolovacieho servisu cisárskej domácnosti. Predmety sú vyrobené zo vzácneho skla, striebra a porcelánu. K výbave patria taktiež stolné textílie a potreby na varenie a pečenie v dvornej kuchyni. Najobdivovanejším kúskom je takzvaná milánska stolová dekorácia, ktorá je dlhá až 30 metrov.

Otváracie hodiny

Prieliadka je možná celoročne od 9:00-17:30, v júli a auguste od 9:00-18:00.

Naplánujte si na ňu čas minimálne 2 hodiny.

Vstupné

Dospelí 12,90 €

Deti(6 -18r.) 7,70 €

Študenti(19-25r. vrátane) 11,90 €

V rámci kombinovaných lístkov je možné zakúpiť si lístok Sisi Ticket.

Sissi Ticket (platnosť 1 rok od zakúpenia)= vstup do múzea Sisi + zámok Schönbrunn (Grand Tour) + múzeum nábytku Viedeň.

Audiosprievodca aj v českom jazyku a plán individuálnej prehliadky je zadarmo. Nahrávku si môžete stiahnuť vopred tu.

Adresa

Hofburg 
Michaelerkuppel
A-1010 Wien
Tel.: +43/1/533 75 70
E-mail: info@hofburg-wien.at
Web: www.hofburg-wien.at