Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Prírodovedné múzeum

NavigáciaDiskusia

Toto múzem patrí spolu s Umeleckohistorickým múzeom k "povinným" cieľom pri výletoch do Viedne. Obe zrkadlovo obrátené budovy spája námestie s parkom a sochou Márie Terézie uprostred. Park s lavičkami býva obľúbeným miestom stretnutí a oddychu.

©Panoramio.com/ Willi Frerich

Z Florencie do Viedne

Základom stálej expozície sa stala rozsiahla súkromná zbierka florentínskeho zberateľa, ktorú do majetku Habsburgovcov získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. Spolu 30.000 predmetov tvorilo vtedy najväčšiu zbierkou prírodnín, ktorá obsahovala ojedinelé exempláre ulitníkov, koralov, lastúr, vzácne minerály a drahé kamene. Od čias prvých výstav sa zbierka rozšírila a múzeum v súčasnosti vlastní približne 20 miliónov predmetov. Okrem stálej expozície ponúka svojim návštevníkom špeciálne výstavy a prehliadky.

Unikáty nevyčísliteľnej hodnoty

Prírodovedné múzeum vo ViedniMúzeum sa rozprestiera na dvoch podlažiach, v niekoľkých sieňach. Na prvom poschodí sa nachádza výstava zoologickej zbierky, ktorá predstavuje svet živočíšnej ríše počnúc mikroorganizmami až po cicavce. Mnoho vypreparovaných zvierat má nevyčísliteľnú hodnotu, niektoré majú viac ako 200 rokov a nachádzajú sa tu ohrozené alebo už vyhynuté druhy. Pozoruhodnou je vitrína s vyše štyridsiatimi žralokmi a morskými rajami.

Na druhom poschodí sa nachádza mineralogicko-petrografické oddelenie s výstavou minerálov, drahokamov, rudy, kameňov a meteoritov. Múzeum uchováva najväčšiu a najstaršiu zbierku meteoritov na svete, tvorí ju približne 1100 vesmírnych kameňov. Medzi najcennejšie exponáty patrí kytica kvetov vytvorená z drahých kameňov, ktorú venovala Mária Terézia svojmu manželovi. Na jej výrobu bolo použitých 2100 diamantov a 761 drahokamov a polodrahokamov.

Pravek v životnej veľkosti

Geolnhm9ogicko-paleontologická výstava, obľúbená predovšetkým medzi deťmi, predstavuje skelety a preparáty pravekých zvierat, niektoré aj v ich životnej veľkosti.  V roku 2011 bola výstava rozšírená o ďalšie modely a počítačové animácie.

Unikátom prehistorickej zbierky je praveká soška Willendorfskej venuše, stará 25-tisíc rokov. Zaujímavé sú takisto zbierky oddelenia antropológie, botaniky, archív histórie vedy a planetárium.

Otváracie hodiny

Múzeum je otvorené po celý rok od stredy do pondelka od 9.00 – 18.30, v stredu do 21.00. V utorok býva zatvorené s výnimkou 22.3., 27.12.2016 a 3.1.2017, kedy je otvorené v čase od 9:00 – 18:30. V dňoch 25.12.2016 a 1.1.2017 je múzeum zatvorené.  Návšteva múzea potrvá nadšencom aj niekoľko hodín.

Vstupné

Dospelí 10,00 €

Študenti (do dovŕšenia 27 r.): 5,00 €

Seniori (od 65 r.): 8,00 €

Skupiny (min. 15 osôb) 8,00 €/osoba

Deti a mládež do 19 rokov majú vstup zadarmo. 

Vstup do planetária – dospelí 5,00 € / deti a mládež do 19 r. 3,00 €

Vstupenky sa dajú objednať aj online.

Viac informácií získate na domovskej stránke múzea v nemeckom alebo anglickom jazyku.

Adresa

Naturhistorisches Museum
Burgring 7 (vchod z Maria-Theresien-Platz)
1010 Wien
Tel.: +43/1/521 770
E-mail: info@nhm-wien.ac.at
Web: www.nhm-wien.ac.at

 

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Prírodovedné múzeum

Toto múzem patrí spolu s Umeleckohistorickým múzeom k "povinným" cieľom pri výletoch do Viedne. Obe zrkadlovo obrátené budovy spája námestie s parkom a sochou Márie Terézie uprostred. Park s lavičkami býva obľúbeným miestom stretnutí a oddychu.
Ukáž na mape Cesta sem