Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Umelecko-historické múzeum

NavigáciaDiskusia

Umeleckohistorické múzeum je novorenesančnou architektonickou dvojičkou protiľahlej budovy Prírodovedného múzea. S jednou vstupenkou môžete navštíviť taktiež Neue Burg s Efezským múzeom a zbierkou historických hudobných nástrojov a zbraní.

©Pixabay/aguettl

Umeleckohistorické múzeum vo Viedni patrí medzi najvýznamnejšie múzeá na svete. Podnet k jeho výstavbe dal cisár František Jozef I. a spolu s protiľahlým Prírodovedným múzeom (Naturhistorisches Museum Wien) mali vytvárať jednotný komplex v rámci rozšíreného cisárskeho paláca Hofburg. Múzeum uchováva vzácne zbierky od dôb starovekého Egypta až do konca 18. storočia. Jeho interiér je veľmi dekoratívny, obložený mramorom, zdobený zlatom, ornamentami a nástennými maľbami.

Orient a antika

khm7Zbierky sú rozdelené do niekoľkých sekcií. Zbierka orientálneho umenia približuje kultúru starovekého Egypta a Blízkeho východu. Múzeum predstavuje vyše 17.000 objektov ako sarkofágy, múmie rôznych zvierat, náhrobky, sochy bohov, dobové šatstvo, ako aj predmety dennej potreby.

Zbierka antického umenia predstavuje kultúru starovekého Grécka a Ríma, k nahliadnutiu je tu viac ako 2500 predmetov. K najobdivovanejším patria antické reliéfy (Gemma Augustea), zlatý poklad Nagy-Szent-Miklós z doby sťahovania národov a raného stredoveku, monumentálna socha muža z Cypru, sarkofág amazoniek a mnohé iné.

Kabinet umenia, mincí a obrazová galéria

Kabinet umenia (Kunstkammer Wien) s viac ako 2200 exponátmi predstavuje zbierku umeleckých diel od neskorého stredoveku do obdobia baroka. Predmety boli vytvorené z exotických materiálov, ktorým boli často pripisované magické účinky. Na výrobu sa používali drahé kamene, pštrosie vajcia, koraly, žraločie zuby alebo slonovina.  Medzi najvzácnejšie patria predmety zo zlata (slávna soľnička Benvenuta Celliniho), vrchol sochárstva (Krumlovská madona), bronzové sošky, hodinky, rôzne vedecké nástroje a množstvo bizarných predmetov.

khm10Obrazová galéria (Gemäldegalerie) pochádza z umeleckej zbierky Habsburgovcov a patrí k najväčším svojho druhu. Základom zbierky sú výtvarné diela od benátskych,  flámskych, holandských a nemeckých majstrov zo 16. a 17. storočia. Medzi najcennejšie exponáty patria diela Bruegela, Vermeera, Rembrandta, Raffaela, Caravaggia, Velázqueza  a diela talianskych maliarov z obdobia baroka.  V priestoroch múzea sa organizujú aj rôzne sezónne výstavy.

Kabinet mincí (Münzkabinett) je rozdelený do 3 sál a okrem významnej zbierky mincí prezentuje rôzne formy platidiel používaných pred prvými mincami, papierové peniaze, akcie, ako aj medaily, rády a odznaky. Výstavu dopĺňa zbierka portrétov arcivojvodu Ferdinanda Tirolského.

Múzejná knižnica (Museumsbibliothek) je vedeckou príručnou knižnicou a vo svojom fonde uchováva dobové prvotlače, rukopisy, mapy, ako aj historické zväzky dejín, kultúry a umenia.

Otváracie hodiny

Múzeum je otvorené po celý rok od utorka do nedele od 10.00 – 18.00, vo štvrtok do 21.00. V pondelky býva zatvorené. Výnimkou je obdobie od júna do augusta, kedy je otvorené v rovnakom čase každý deň. 

Vstupné

Dospelí:  14,00 €

Študenti (do dovŕšenia 27r.)/ seniori(od 65r.)/zdravotne postihnutí: 11,00 €

Skupiny (min. 10 osôb): 11,00 €

Deti a mládež do dovŕšenia 19 rokov majú vstup zadarmo.

V cene vstupenky je zahrnutý aj vstup do Neue Burg s Efezským múzeom a zbierkou historických hudobných nástrojov a zbraní.

Kombinované vstupenky

Poklady Habsburgovcov (Schätze der Habsburger) = Umeleckohistorické múzeum + Neue Burg + Cisárska klenotnica (Schatzkammer). Platí  1 rok od zakúpenia
Dospelí 20,00 €/ Skupiny (min. 10 osôb) 18,00 €

Masterticket (Masterticket)= Umeleckohistorické múzeum + Neue Burg + Leopoldovo múzeum (Leopold Museum). Platí  1 rok od zakúpenia
Dospelí 22,00 €/ Skupiny (min. 10 osôb) 19 EUR

Vstupenky si môžete zakúpiť aj online, vyhnete sa tak rade pri pokladni.

Adresa

Kunsthistorisches Museum
Maria-Theresien-Platz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.khm.at

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Umelecko-historické múzeum

Umeleckohistorické múzeum je novorenesančnou architektonickou dvojičkou protiľahlej budovy Prírodovedného múzea. S jednou vstupenkou môžete navštíviť taktiež Neue Burg s Efezským múzeom a zbierkou historických hudobných nástrojov a zbraní.
Ukáž na mape Cesta sem