Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Zámok Belvedér

NavigáciaDiskusia

Dvojicu protiľahlých mestských zámkov závidel princovi Eugenovi Savojskému svojho času aj viedenský cisársky dvor. Obe honosné rezidencie spájajú terasovito tvorené záhrady podľa vzoru francúzskeho Versailles, plné kvetinových záhonov, vysokých živých plotov, jazierok s fontánami a antických sôch. Prechádzky tu bývajú najkrajšie na prelome jari a leta.

© Österreich Werbung, Fotograf: Popp Hackner

Zámok Belvedér (Schloss Belvedere) bol postavený v 18. storočí ako letné sídlo princa Eugena Savojského. K tomuto sídlu nazvanému Dolný Belvedér bol neskôr protiľahlo vybudovaný aj druhý zámok – Horný Belvedér. Po smrti princa prešlo celé sídlo do vlastníctva Habsburgovcov a začalo sa ďalej rozširovať. Belvedér sa stal sídlom cisárskej obrazovej galérie a svoj vznik tu započalo Umeleckohistorické múzeum. Záhradný park je sprístupnený celoročne a bez poplatku. 

Horný Belvedér (Oberes Belvedere)

belvedere2

plnil počas života Eugena Savojského prevažne reprezentatívnu funkciu, o čom svedčia aj prepychovo zdobené siene a sály ako Mramorová sieň (Marmorsaal), Sala Terrena a Prepychové schodisko (Prunkstiege). V súčasnosti sa tu nachádza stála expozícia výtvarných umeleckých diel od stredoveku cez baroko až po súčasnosť, medzi nimi aj najväčšia zbierka obrazov od Gustava Klimta, diela francúzskeho impresionizmu a viedenskej moderny (Kokoschka, Shiele). Celoročne sa tu konajú príležitostné výstavy umeleckých diel z celého sveta. V neďalekej Alpskej záhrade sa pestuje viac ako štyritisíc rastlín patriacich do alpského ekosystému.   

Dolný Belvedér (Unteres Belvedere)

bol v minulosti obytným letným panstvom princa Eugena Savojského a takisto sa tu nachádzajú bohato zdobené priestory ako Mramorová sieň (Marmorsaal), Mramorová galéria (Marmorgalerie) a Zlatý kabinet (Goldkabinett). Dnes výstavné siene reprezentujú významné zbierky obrazov a umeleckých predmetov.  V blízkosti zámku môžete navštíviť Oranžériu, niekdajšiu zimnú záhradu na pestovanie citrusov. V súčasnosti v nej nájdete výstavu stredovekého umenia.

Aktuálne výstavy

Všetky výstavy na zámku Belvedér sú zahrnuté v cene základného vstupného, žiadne vstupné navyše sa neplatí. Aktuálny program nájdete tu.

Otváracie hodiny

Pondelok – nedeľa     10:00-18:00 / po celý rok

Dolný Belvedér s Oranžériou sú každú stredu sprístupnené až do 21.00

Vstupné

Horný
Belvedér
Dolný Belvedér Klimt Ticket Prinz Eugen Ticket 3er Kombi Ticket
Dospelí 14,00 € 12,00 € 20,00 € 26,00 € 23,00 €
Študenti (do dovŕšenia 26r.) a seniori (od 65r.) 11,50 € 9,00 € 17,00 € 22,00 € 19,50 €
Skupiny (min. 10 osôb) 12,50 € 10,00 € 18,00 € 23,50 € 20,50 €

Deti a mládež do 18 rokov vrátane, majú vstup zadarmo.

Kombinované vstupenky:

Klimt Ticket = vstup do zámku Horný Belvedér + Dolný Belvedér + Oranžéria

Prinz Eugen Ticket = vstup do zámku Horný Belvedér + Dolný Belvedér + Oranžéria + Zimný palác (Winterpalais)

3er Kombi Ticket = vstup do zámku Horný Belvedér + Dolný Belvedér + Oranžéria + 21er Haus

Viac informácií získate na domovskej stránke zámku v nemeckom a anglickom jazyku.

Adresa

Schloss Belvedere
Prinz Eugen-Straße 27
1030 Wien
Tel.: +43/1/795 571 34
E-mail: public@belvedere.at
Web: www.belvedere.at

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Zámok Belvedér

Dvojicu protiľahlých mestských zámkov závidel princovi Eugenovi Savojskému svojho času aj viedenský cisársky dvor. Obe honosné rezidencie spájajú terasovito tvorené záhrady podľa vzoru francúzskeho Versailles, plné kvetinových záhonov, vysokých živých plotov, jazierok s fontánami a antických sôch. Prechádzky tu bývajú najkrajšie na prelome jari a leta.
Ukáž na mape Cesta sem