Neziderské jazero

FotogalériaNavigáciaDiskusia

Stepné Neziderské jazero, ako prírodná dominanta severného Burgenlandu, si získala aj mnohých Slovákov. Popri kúpaní ponúka aj atraktívnu jednodňovú cykloturistiku a gastroturistiku.

©Podersdorf Tourismus

V letoviskách pri rakúskom Neziderskom jazere (Neusiedler See) s nekonečnými plážami, drevenými mólami a prístavmi plnými plachetníc, panuje skutočná “prímorská” dovolenková atmosféra. Slovákov, najmä z Bratislavy a okolia si získali čisté a udržiavané pláže, kvalitné služby, jednoduchá doprava, bezproblémové parkovanie a pochvaľujú si aj rakúsku pohostinnosť.

Len na skok od Bratislavy

Najkrajšie pláže Neziderského jazera nájdeme na východnom pobreží, ktoré je zároveň aj najbližšie pri Bratislave. Za necelú hodinu cesty autom sa dá dostať do obľúbených stredísk v Neusiedl am See (42 km), Weiden am See (45 km), Podersdorf am See (56 km) alebo Illmitz (67 km).

Trasa sa dá zvládnuť aj na bicykli, cyklocesta vedie z Bratislavy spod mosta Lafranconi priamo k jazeru. Oblasť Neziderského jazera je ako stvorená na cykloturistiku, dobre značené trasy vedú po celom obvode jazera a v jeho okolí, ktoré je súčasťou národného parku Neusiedler See – Seewinkel.

Takto sa kúpe v “rakúskom mori”

Na pláži bez tlačenice

Napriek čulému turistickému ruchu sa ani počas hlavnej sezóny netreba obávať tlačenice. Pláže sú dostatočné dlhé a priestranné, trávniky sú udržiavané a poskytujú dostatok miesta pre oddych na slnku aj v tieni stromov. Najväčšiu pláž s jemnými kamienkami a nízkym brehom nájdete v Podersdorf am See.

Ďalekosiahle plytké brehy

Aj keď plocha jazera zaberá zhruba 300 km², ani v jeho strede by sa vám nepodarilo nájsť miesto hlbšie ako 1,8 metra. Pohodlnú plytčinu ocenia najmä rodiny s malými deťmi a začínajúci surfisti. Dno jazera je pieskovité, miestami s pásmami drobného štrku. Bahenné dno sa nachádza skôr v blízkosti trstinových pásov a v prístavoch, mimo verejných pláží.

Teplá „morská“ voda

Vďaka plytkému dnu sa voda v jazere rýchlo zohrieva a v horúcich letných mesiacoch môže dosiahnuť až 30 °C. Priemerne sa pohybuje okolo 22°C.
Napriek vysokým teplotám a plytkému dnu sa tu nenachádzajú žiadne vodné riasy ani buriny. Môže za to zloženie vody s obsahom soli, ktoré navyše spôsobuje možno menej atraktívnu hnedkastú farbu jazera. Voda je však biologicky a chemicky mimoriadne čistá.

Vlny ako pri mori

Veternejšie podnebie vytvára na hladine príjemné “morské” vlny, podľa sily vetra bývajú miestami aj mohutnejšie. Výborne sa tu darí vodným športom ako je jachting, surfing, windsurfing či kitesurfing.

Obľúbené strediská Neusiedl, Weiden, Podersdorf a Illmitz

Všetky plážové strediská si udržujú vysoký štandard, služby a vybavenosť ocenia aj náročnejší návštevníci. Samozrejmosťou sú udržiavané toalety, sprchy s teplou vodou a kabínky na prezliekanie. Pre nafúkanie gumených člnov a nafukovačiek je možné zadarmo využiť vzduchový kompresor.

Deti sa môžu vyblázniť na ihriskách alebo v detských parkoch s detskými bazénmi a množstvom atrakcií. Strediská sú taktiež vybavené ihriskami na volejbal, basketbal, futbal, tenis, stolný tenis, minigolf a ďalšie. Zapožičať sa dajú vodné bicykle, kajaky, loďky alebo elektrické motorové člny. Takisto môžete navštíviť miestnu školu surfovania s požičovňou surfov a plachetníc. Prístavy ponúkajú okružné plavby loďou.

Občerstvenie zabezpečujú miestne bufety a reštaurácie s ponukou miestnych špecialít, v niektorých sa dohovoríte aj po slovensky.
Na jazere sa dá ubytovať v početných ubytovacích zariadeniach alebo stanovať v miestnych kempoch.

Vstup so psom je zakázaný.

Otváracia doba

Pláže sú sprístupnené po celý rok, len počas letnej sezóny je vo vyhradenom čase vstup spoplatnený. Mimo týchto hodín a mimo sezóny je vstup bez poplatku.

Seebad Neusiedl am See koniec apríla – koniec septembra 08:00 – 18:00
Weiden am See apríl – október 07:30 – 17:00
Podersdorf am See koniec apríla – koniec septembra 07:30 – 17:00
Illmitz začiatok apríla – koniec októbra 08:00 – 19:00

Vstupné

Neusiedl am See Celodenný Po 15:00 Sezónny
Dospelí 5,00 € 3,20 € 60,00 €
Deti od 6-13 rokov 2,50 € 1,20 € 23,00 €
Mládež a študenti 14-25r., seniori a invalidi 3,50 € 2,20 € 35,00 €
Surfisti 8,50 € 103,50 €

Pre skupiny nad 10 osôb platí zľava 10%

Deti do dovŕšenia 6 rokov majú vstup zadarmo.

V deň svojich narodenín má každý vstup zadarmo, treba sa preukázať občianskym preukazom.

Weiden am See Celodenný Po 14:00 Sezónny
Dospelí 4,00 € 2,50 € 40,00 €
Deti od 10-15 rokov 2,00 € 1,50 € 15,00 €
Surfisti 4,00 € 90,00 €

Deti do dovŕšenia 10 rokov majú vstup zadarmo.

Podersdorf am See Celodenný Po 14:00
Dospelí 5,40 € 4,30 €
Deti od 6-15 rokov 2,10 € 1,10 €
Surfisti 3,50 €

Deti do dovŕšenia 6 rokov majú vstup zadarmo.

Illmitz Celodenný Sezónny
Dospelí 2,50 € 55,00 €
Surfisti 5,00 € 110,00 €

Deti do dovŕšenia 10 rokov majú vstup zadarmo.

Adresa

Neusiedl am See, Seestraße, 7100 Neusiedl am See
Weiden am See, Seestraße, 7121 Weiden am See
Podersdorf am See, Seestraße, 7141 Podersdorf am See
Illmitz, Seegasse, 7142 Illmitz

 

Ukáž na mape (4 lokalít)

Miesta spomenuté v článku

marker

Neziderské jazero

Stepné Neziderské jazero, ako prírodná dominanta severného Burgenlandu, si získala aj mnohých Slovákov. Popri kúpaní ponúka aj atraktívnu jednodňovú cykloturistiku a gastroturistiku.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Weiden am See

Ukáž na mape Cesta sem
marker

Podersdorf am See

Ukáž na mape Cesta sem
marker

Illmitz

Ukáž na mape Cesta sem