Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Salzburg – rodisko hudobného génia

FotogalériaNavigáciaDiskusia

Svetové dedičstvo UNESCO, rodisko Wolganga Amadea Mozarta, stredisko hudby, univerzitné mesto na úpätí Salzburgských Álp, dôležitý dopravný uzol, mesto s bohatou históriou a krásnym historickým centrom a výborné miesto na strávenie predĺžeho víkendu.

Pohľad z Mönchsberg na hrad Hohensalzburg a staré mesto

Salzburg alebo po slovensky Soľnohrad je hlavné mesto spolkovej krajiny Salzbursko. Nachádza sa na severe Rakúska, na rakúsko-nemeckej hranici. Cez mesto preteká rieka Salzach. Salzburg možno považovať za jedno z „najzelenších“ veľkomiest Európy. Mesto má viacero kopcov, ku ktorým patria Kapucínska, Mníšska, Hraničná hora a Festungsberg. Na ňom sa nachádza najstarší, úplne zachovalý stredoveký hrad v Európe.

Festung Hohensalzburg

Hrad Hohensalzburg je doteraz najnavštevovanejšou atrakciou mesta. Pozostáva z murovaného palácu, obytnej plochy, mnohých vedľajších budov a vlastného kostola. So zastavanou plochou približne 14 000 m² patrí medzi najväčšie pevnosti Európy. Od konca 19. storočia je pevnosť pohodlne dostupná vďaka lanovke. Pre aktívnejších je tu aj, samozrejme, možnosť ísť po strmom chodníku.

Hrad začali stavať ešte počas 11. storočia na príkaz arcibiskupa Gebharda počas bojov s nemeckým kráľom a pápežom. Dobudovaný bol však až jeho následníkom. Za dnešný vzhľad hradu možno ďakovať arcibiskupovi Leonhardovi z Keutschachu, ktorý ho v 16. storočí počas svojho regenstva dal prestavať. Posledné zásadné zmeny na hrade sa udiali v roku 1681.

Prehliadka hradu je spojená s prehliadkou múzeí (múzeum pevnosti, múzeum zbraní a bábok). A kto nenavštívil zlatú sálu, akoby na hrade ani nebol. Okrem prehliadok sa na hrade koná mnoho podujatí, koncertov.

Pre aktuálne informácie salzburg-burgen.at

Salzburger Altstadt

V centre mesta je prvou zastávkou Rezidenčné námestie. Na námestí je možnosť nasadnúť do jedného zo starodávnych kočiarov, ťahaných koňmi. Povozia vás po centre mesta, ak budete chcieť, môžu Vás zaviesť aj ďalej do okolia.

Mirabelské záhrady

Medzi významné pamiatky patria Mirabelské záhrady so zámkom zo začiatku 17. storočia. Zo záhrady sa po anjelských schodoch dostanete so Mraorovej sály, veľmi vychytenej obradnej sály v strednej Európe. Zo záhrad sa ľahko dostanete na Makartovo námestie, na ktorom stojí Mozartovo múzeum, v ktorom aj pôsobil a zložil v ňom niekoľko významných skladieb.

Keď sa odtiaľ návštevníci presunú k rieke, môžu prejsť cez most zaľúbencov a ďalej do historického centra.

Mozartov rodný dom

Nachádza sa na Getreidegasse a okrem iného v ňom možno nájsť aj jeho autentický portrét. Táto ulička je skutočne hodna navštívenia a odbivu, hlavne pre milovníkov historickej architektúry. Tí, čo prišli nakupovať si tiež prídu na svoje, keďze v priestoroch jednotlivých domov sa nachádzajú obchody rôznych značiek. Z tejto uličky sa dostanete na Rezidenčné námestie, ktoré zdobí baroková fontána a budova Rezidencie so známou zvonkohrou.

Salzburgská katedrála – Salzburger Dom

Kúsok ďalej sa nachádza aj najvýznamnejší chrám v Salzburgu – Salzburger Dom, katedrála sv. Ruperta a Virgília. Pochádza z obdobia baroka a v priebehu rokov bol viackrát zničený ohňom. V roku 1959 bol obnovený a nanovo vysvätený. V krstiteľnici chrámu bol pokrstený aj Wolfgang Amadeus Mozart.

Neďaleko od katedrály sa nachádzajú festivalové domy, ktoré sú hlavým centrom hudby, kde počas festivalov vystupujú najväčšie operné hviezdy.

Mozartkugeln

Pravé Mozartkugeln si návštevníci môžu zakúpiť v Cafe Konditorei Fürst. Originálny recept vytvoril v roku 1890 cukrár Paul Fürst a pôvodne sa volali Mozart – Bonbon.

Kaštiel Hellbrunn

Tým čo strávia v Salzburgu viac času možno určite odporučiť lovecký zámok Hellbrunn s krásnymi záhradami a známymi vodnými hrami. Tieto vodné hry pozostávajú z rôznych „fórikov“, pohyblivých figúr, kamennźch sôch a rozprávajú rôzne príbehy. V 18. storočí za čias arcibiskupa Andreasa Jakoba vo Dietrichsteina ich sprevádzalo aj umelecké mechanické divadlo.

Pre aktuálne informácie: hellbrunn.at

Ukáž na mape (8 lokalít)

Miesta spomenuté v článku

marker

Salzburg

Svetové dedičstvo UNESCO, rodisko Wolganga Amadea Mozarta, stredisko hudby, univerzitné mesto na úpätí Salzburgských Álp, dôležitý dopravný uzol, mesto s bohatou históriou a krásnym historickým centrom a výborné miesto na strávenie predĺžeho víkendu.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Pevnosť Hohensalzburg

Najnavštevovanejšia atrakcia. Pozostáva z murovaného palácu, obytnej plochy, mnohých vedľajších budov a vlastného kostola.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Residenzplatz

Rezidenčné námestie zdobí baroková fontána a budova Rezidencie so známou zvonkohrou.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Mirabellschloss

Mirabelské záhrady so zámkom zo začiatku 17. storočia. Zo záhrady sa po anjelských schodoch dostanete so Mraorovej sály, veľmi vychytenej obradnej sály v strednej Európe.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Mozartov rodný dom

Nachádza sa na Getreidegasse a okrem iného v ňom možno nájsť aj jeho autentický portrét. Táto ulička je skutočne hodna navštívenia a odbivu, hlavne pre milovníkov historickej architektúry.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Salzburger Dom

Pochádza z obdobia baroka a v priebehu rokov bol viackrát zničený ohňom. V roku 1959 bol obnovený a nanovo vysvätený. V krstiteľnici chrámu bol pokrstený aj Wolfgang Amadeus Mozart.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Cafe und Konditorei Fürst

Ukáž na mape Cesta sem
marker

Zámok Hellbrunn

Tým čo strávia v Salzburgu viac času možno určite odporučiť lovecký zámok Hellbrunn s krásnymi záhradami a známymi vodnými hrami. Tieto vodné hry pozostávajú z rôznych "fórikov", pohyblivých figúr, kamennźch sôch a rozprávajú rôzne príbehy.
Ukáž na mape Cesta sem