Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Seegrotte – najväčšie podzemné jazero v Európe

NavigáciaDiskusia

Seegrotte, jaskyňa s prírodným jazerom, spája podzemnú krásu s fascinujúcimi príbehmi z histórie dávnej aj nedávnej.

©Panoramio.com/ omaryar

Seegrotte alebo jaskyňa s podzemným jazerom patrí medzi atrakcie s neobyčajným príbehom. Pôvodne slúžila baníkom pri ťažbe sadrovca, neskôr nacistom pri výrobe prvého tryskového lietadla a v 90-tych rokoch filmovému štábu pri nakrúcaní Troch mušketierov. Dnes je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

V polovici 19. storočia tu bola otvorená hlbinná baňa na ťažbu sadrovca. Práce sa náhle zastavili v roku 1912, kedy pri odstrele horniny odrazu do banských štôlní obrovskou silou vrazilo viac ako 20 miliónov litrov podzemnej vody. Mohutný príval spôsobil zatopenie banských štôlní a razom uvrhol podzemie na dlhý čas do zabudnutia.

Od bane cez vojenskú fabriku až po vyhľadávanú atrakciu

Zaplavený banský priestor opäť ožil počas 2. svetovej vojny, kedy nemecký Wehrmacht využil dobre chránený priestor v podzemí a zriadil tu leteckú fabriku. Voda sa zo štôlní odčerpala, priestory sa vykúrili a neustálym odvodňovaním sa udržiavali v suchu. Vyše 2000 robotníkov sa tu podieľalo na výrobe jedného z prvých tryskových lietadiel na svete. Na konci vojny bola podzemná fabrika zničená. Po 3-ročnej rekonštrukcii na jej mieste vznikla jazerná jaskyňa Seegrotte s banskou expozíciou a najväčším podzemným jazerom v Európe.

Banská expozícia

Seegrotte2Pôvodná štyristo metrov dlhá vstupná štôlňa privádza návštevníkov do vrchného podzemného podlažia. Najteplejšia miestnosť v podzemí má 12° C, ostatné dosahujú priemerne 9° C. Teplota sa nemení ani pri striedaní ročných období. Banská expozícia zahŕňa pôvodné banské náradie, svietidlá a nádoby, konské stajne a model tryskového lietadla s pôvodnými zachovanými časťami. V bani sa nachádza aj malá kaplnka zasvätená svätej Barbore, patrónke baníkov.

V hĺbke 60 metrov pod zemou sa nachádza spodné podzemné podlažie, ktoré je na ploche 6200 m2 úplne zaplavené vodou a tvorí rozľahlé podzemné jazero. Jazero tvorí prítok siedmich podzemných prameňov, nemá však žiaden prirodzený odtok. Na udržanie stálej hladiny najviac 1,2 m je potrebné každú noc odčerpať vyše 50 tisíc litrov vody.

Do sveta filmu s Troma mušketiermi

Seegrotte sa skutočne blysla aj vo svete hollywoodskeho filmu, keď tu v 90-tych rokoch natáčali scény k filmu Traja mušketieri s hlavými predstaviteľmi Kieferom Sutherlandom, Charliem Sheenom, Chrisom O´Donnellom a ďalšími. Niektoré rekvizity ostali v priestoroch jaskyne dodnes, napríklad zlatá dračia loď kardinála Richelieu, či d´Artagnanova väznica.

Otváracia doba

1.4. – 31.10. Denne od 9:00 – 17:00, posledný vstup o 16:15

1.11. – 31.3.  Pondelok – piatok 9:00 – 15:00, posledný vstup o 14:15
Sobota, nedeľa a sviatky 9:00 – 15:30, posledný vstup o 14:45

Na vstup sa čaká max. 20 minút, prehliadky vrátane krátkej plavby motorovým člnom trvajú približne 45 minút.

Vstupné

Dospelí: 10,00 €
Deti (4-14r.): 7,00 €
Rodina (2 dospelí+2 deti): 27,00 €

Skupiny (min 20 osôb)
Dospelí: 7,00 €
Deti (4-15r.): 5,00 €
Mládež (16-18r.): 6,00 €

Deti do dovŕšenia 4 rokov majú vstup zadarmo (neplatí pre škôlky).

Adresa

Seegrotte Hinterbrühl Schaubergwerk GmbH
Grutschgasse 2a
2371 Hinterbrühl
Tel.: +43/0/223 626 364
E-mail: office@seegrotte.at
Web: www.seegrotte.at

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Seegrotte

Seegrotte, jaskyňa s prírodným jazerom, spája podzemnú krásu s fascinujúcimi príbehmi z histórie dávnej aj nedávnej.
Ukáž na mape Cesta sem