Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Výlet do Hainburgu

FotogalériaNavigáciaDiskusia

Hainburg ponúka viac ako len nákupy a kúpalisko. Historické centrum s hradbami, zrúcanina hradu Schlossberg či výhlady z kopca Braunsberg sú len niektoré z lákadiel, ktoré sa oplatí vidieť.

Hainburg an der Donau je prvé rakúske mestečko, na ktoré narazíte po prechode hraníc. Kostra mestečka je tvorená mohutnými stredovekými hradbami s troma vstupnými bránami – Wienertor, Ungartor a Fischertor. Samotné centrum Hainburgu je od devínskeho hradu vzdialené vzdušnou čiarou len 4 kilometre. V centre nájdete námestie, ktorého dominantou je kostol sv. Filipa a Jakuba, spolu s Mariánskym stĺpom z 18. storočia. Ak poznáte skladateľa Josepha Haydna, určite vás zaujme aj fakt, že s práve neďalekým Hainburg sú spájané počiatky jeho tvorby a tak práve po ňom nesie pomenovanie aj fontána na námestí.

Zrúcanina hradu Schlossberg

Výstup na hrad je možný príjemným, asi 15 minútovým výstupom cez les, v smere od brány Ungartor (naľavo od Penny marketu, na začiatku Hainburgu). Samotný hrad je zachovaná a udržiavaná zrúcanina (v 17. stor. bol hrad dobitý Turkami a viac už nebol obnovený). Upravený hradný areál, tvorený hradbami s polorozpadnutými vežičkami, klenbami a priezormi, je za pekného počasia ideálnym miestom na príjemné posedenie na lavičkách, spojené napríklad s piknikom.

Na zostup z hradného kopca je možné využiť strmší, avšak kratší, štrkom vysypaný chodník zo zadnej strany hradu. Po zostupe naspäť do ulíc mesta stačí nasledovať cestu dolu, smerom k Dunaju. Tá vás dovedie priamo k ďaľšej bráne, Wiener Tor (v strede mesta, kde je doprava jednosmerná a regulovaná semafórom).

Výhľady z kopca Braunsberg

Počas cesty do Hainburg určite neprehliadnete skalnaté bralo po pravej strane. Kopec Braunsberg, ktorý tvorí spolu s hradom dominanty Hainburgu, ponúka nielen ďaleké výhľady na Viedeň, Alpy a Bratislavu. Nájdete na ňom napríklad aj vernú kópiu keltského opevnenia z 1. stor. pred Kristom. V letných dňoch na Braunsbergu často stretnete početné partie miestnych modelárov, ktorí k tomuto kopcu už neodmysliteľne patria.

Na kopec sa môžete pohodlne vyviesť autom – na kruhovom objazde pri nákupnom centre Galleria Hainburg zvolíte prvý výjazd vpravo. Budete pokračovať rovno smerom hore, po ľavej strane miniete kúpalisko a cesta vás už niekoľkými serpentínami navedie až priamo na veľké parkovisko na vrchu kopca.

Pozor však na zimnú uzáveru od 1. decembra to 1. apríla, počas nej vjazd na kopec autom nie je možný. Avšak, aj peší výstup vám určite nezaberie viac ako 20 minút.

Nábrežie Dunaja a prístav

Po prehliadke námestia a pamiatok je možno čas na príjemnú prechádzku po nábreží Dunaja, či posedenie v niektorej z reštaurácií a kaviarní. Na nábrežie sa môžete dostať napríklad aj cez tretiu z mestských brán, ktorej názov už naznačuje blízkosť Dunaja – Fischertor. Na promenáde Dunaja, ktorá je obľúbená najmä medzi cyklistami, nájdete aj mestský prístav či detské ihrisko v jeho blízkosti.

Čo ďalej v Hainburgu?

Hainburg toho ponúka určite viac, ako len nákupné stredisko a historické pamiatky. Pre aktívnejšich návštevníkov je tu možnosť vyskúšať miestne golfové ihrisko, postavené v zaujímavom, kopcovitom teréne. Spolu v kombinácií s vplyvom nížinného počasia ho to činí jedným z najlepších golfových rezortov Rakúska.

Príjazd do Hainburgu

Ak plánujete výlet bez auta, cestu do Hainburgu je možne absolvovať aj v podobe zaujímavého cyklovýletu popri Dunaji, či pomocou bratislavskej MHD (linka 901, zastávky Most SNP a Einsteinova).

Ukáž na mape (7 lokalít)

Miesta spomenuté v článku

marker

Hainburg an der Donau

Hainburg ponúka viac ako len nákupy a kúpalisko. Historické centrum s hradbami, zrúcanina hradu Schlossberg či vyhliadka na kopci Braunsberg sú len niektoré miesta, ktoré sa oplatí vidieť.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Zrúcanina hradu Schlossberg

Asi 15 minút stúpania príjemnou lesnou cestou od brány Ungartor vás zavedie na zrúcaninu hradu. Zrúcanina je vo výbornom stave a vždy čisté hradné nádvorie predstavuje ideálne miesto na posedenie či dokonca piknik.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Kopec Braunsberg

Za pekného počasia je možné vidieť Viedeň, ba dokonca až Alpy. Kopec je obľúbené miesto domácich, a tak tu často stretnete modelárov vetrajúcich svoje lietadlá či priaznivcov motorizmu so svojimi štvorkolesovými miláčikmi.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Kúpalisko Bergbad

Kúpalisko spolu s ihriskom na futbal či volejbal je obľúbeným letným miestom nielen domácich, ale aj mnohých Slovákov.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Fischertor

Ak sa vyberiete k nábrežiu Dunaja, bolo by škoda zvoliť inú cestu, než cez mestskú bránu Fischertor, postavenú už v 13. storočí.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Ungartor

Vstupná mestská brána do Hainburgu v smere zo slovenských hraníc. Naľavo od brány začína výstup k zrúcanine Schlossbergu, napravo zas popri hradbách vedie Karl Kinld promenáda až k nábrežiu Dunaja.
Ukáž na mape Cesta sem
marker

Parkovisko

Jedno z verejných (zdarma) parkovísk v Hainburgu. Parkovanie priamo v centre podlieha spoplatneniu. Podobne, parkovisko pred nákupným centrom Galleria Danubia Hainburg slúži výlučne len návštevníkom tohto nákupného centra.
Ukáž na mape Cesta sem