Dôležité UPOZORNENIE

S ohľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nemusia byť všetky informácie na stránke vždy aktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.
Redakcia portálu rakusko.sk

Bociany v Marcheggu

NavigáciaDiskusia

Výnimočný pohľad z bezprostrednej blízkosti na najväčšiu kolóniu asi stovky bocianov bielych, v strednej Európe, privádza do dedinky Marchegg množstvo pozorovateľov aj zo Slovenska.

©Pixabay/ Patrizia08

Mestečko Marchegg leží na rakúskom brehu rieky Moravy, len 30 minút cesty z Bratislavy. Za mestskými hradbami začína územie prírodnej rezervácie Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), kde okrem kolónie bocianov hniezdia volavky, jastraby, sokoly a orol morský. Pri vstupe do rezervácie je informačná tabuľa a propagačné materiály s podrobnou mapkou upravených trás a vyznačenými miestami na pozorovanie.

Kedy sa oplatí prísť

Ideálne obdobie na pozorovanie bocianov je počas letných mesiacov, keď sú na svete už aj mláďatá. Prvé bociany prilietajú do Marcheggu v marci, mláďatá sa liahnu v máji, v priebehu leta rastú a učia sa lietať. Koncom augusta začínajú odlietať do teplých krajín južnej Afriky, najneskôr v októbri odletia aj posledné bociany.
Bociany sa každoročne vracajú do svojich pôvodných hniezd, tie časom narastajú a niektoré dosahujú hmotnosť až jednu tonu.  Nové hniezda si stavajú až vtedy, keď tie staré už stromy neudržia a pod ich ťarchou sa zlomia. Na jednom strome pritom spolunažívajú aj dve-tri bocianie rodinky.

Zámok Marchegg obývajú bociany

Svoje príbytky si bociany našli aj na barokovom zámku, hniezda si stavajú na komínoch kaštieľa i v zámockom parku. Zámkom dal postaviť český kráľ Přemysl Otakar, neskôr patril Habsburgovcom a poslednými majiteľmi boli uhorskí Pálffyovci. V súčasnosti je tu zriadené múzeum so vzácnym Pálffyho archívom.
Zámok je sprístupnený od konca marca do konca októbra v čase od 10:00 – 16:00, v júli a auguste do 17:00. Vstupné je pre dospelých 6,00 €, deti 3,00 €.

Príjazd a parkovanie

Auto – Marchegg je vzdialený 30 minút autom od Bratislavy, parkovať sa dá na parkovisku priamo v centre mesta.
Vlak – pravidelné vlakové spojenie premáva z bratislavskej hlavnej stanice a Devínskej Novej Vsi, cesta trvá maximálne 20 minút.
Bicykel – z Devínskej Novej Vsi vedie cesta do Marcheggu cez Cyklomost slobody, trasa je dlhá 10 km. S bicyklom sa dá dostať až po hranice prírodnej rezervácie Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), jazda je ďalej zakázaná. Bicykel tu treba odstaviť alebo ďalej tlačiť so sebou.

Adresa

Storchenhaus (Info-Shop)
Schlosspark, Im Schloss 1
2293 Marchegg
Tel.: +43/0/681 816 446 56
E-mail: marchegger.storchenhaus@gmail.com
Web: www.schloss.marchegg.at

Ukáž na mape

Miesta spomenuté v článku

marker

Marchegg

Výnimočný pohľad z bezprostrednej blízkosti na najväčšiu kolóniu asi stovky bocianov bielych, v strednej Európe, privádza do dedinky Marchegg množstvo pozorovateľov aj zo Slovenska.
Ukáž na mape Cesta sem