Región Wachau Región Wachau

Región Wachau

Putovanie nielen za vínom

Len 1,5 hodiny cesty autom z Bratislavy sa nachádza oblasť Wachau, ktorá patrí ku svetovému dedičstvu UNESCO.

Oblasť Wachau tvorí úzke dunajské údolie medzi mestami Krems a Melk v dĺžke asi 33 kilometrov. Je ideálnym cieľom aj pre finančne nenáročnú jednodňovú turistiku. Pri dobrom plánovaní výletu môžte navštíviť aj viacero atraktívnych turistických cieľov.

Ak si na výlet pribalíte aj bicykle, môžte si užiť aj najkrajší úsek Dunajskej cyklomagistrály na Rakúskom území.

Ak si chcete Wachau užiť naplno, je dobré si výlet rozdeliť na dva, alebo viac dní. O ubytovanie v rôznych cenových kategóriách tu nie je núdza a miestna gastronómia sa spája len s príjemnými zážitkami.

Wachau – zážitok pre každého vinára

Samostatnou kapitolou oblasti Wachau sú vynikajúce vína. Už na prvý pohľad je každému návštevníkovi jasné že vinárstvo oblasti Wachau dominuje. Vzhľadom na mierne podnebie, za ktoré vďačí táto oblasť Dunaju, sa tu darí vynikajúcim vínam, ktoré oceňujú znalci z celého sveta. Je tu až 1400 hektárov viníc najmä s odrodami Veltlín zelený a Ryzling rýnsky. Geologické podmienky vhodné pre pestovanie vinnej révy, spolu s pracovitosťou miestnych obyvateľov a s nádhernou krajinou, vytvorili jedinečný celok, ktorý robí oblasť Wachau známou a unikátnou nielen medzi znalcami vína.

Sieť historických pamiatok s celoročnou návštevnosťou

Wachau ponúka veľa nádherných miest s množstvom gastronomických lákadiel. Či už sú to oku ľahodiace pôvodné staré vínne uličky, alebo štýlové dedinské hostince, príjemné podniky, ale aj exkluzívne reštaurácie so skvelým servisom. Nezabudnuteľné sú aj prechádzky historickými dedinkami v oblasti Wachau, kde sa môžete vnoriť do miestnej vinárskej atmosféry. Odporúčam aj výlety do miestnych viníc.

Od opátstva Melk , cez mestečká Spitz, Weissenkirchen, Joaching, Dürnstein, Loiben až po Krems sa nachádza mnoho historických pamiatok, ale aj „veľký výskyt“ rôznych reštaurácií a krčmičiek. Mnohé z nich ponúkajú miestne dobroty aj za rozumné ceny.

Určite nezabudnite ochutnať skvelé miestne vína, Neuburské, Muškát alebo Sauvignon Blanc.

Wachauská trasa – 33 km turistických a cyklistických zážitkov

Región ponúka nespočetné a rôznorodé možnosti aktívneho oddychu.

Či už inklinujete k turistike alebo len prechádzkam v prírode, alebo cyklistike, v každom prípade si prídete na svoje.

Welterbesteig Wachau je turistická trasa spájajúca najkrajšie cesty a historické chodníky s trinástimi obcami, ktoré sú zapísané ako „Oblasť Wachau“ do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Tunajšie cyklotrasy majú takmer filmové kulisy. Napojiť sa môžete aj na najfrekventovanejšiu cyklistickú trasu Európy – Dunajskú cyklomagistrálu. Tá začína v nemeckom meste Passau a po 650 kilometroch končí v Budapešti.

Dokonalé cyklistické chodníky s asfaltovým povrchom sú po oboch stranách Dunaja.

Oblasť Wachau má vo väčšine ročných období čo ponúknuť všetkým svojim návštevníkom. Či už sa tam vyberiete na pešiu turistiku, na návštevu konkrétnych turisticky zaujímavých miest, alebo tam pôjdete na cyklotúru, môžete si byť istí, že spomienka na Wachau vo vás vyvolá len pozitívne emócie.

Viac informácií (niektoré aj v slovenčine) nájdete na: www.donau.com

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet