...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Viedenská ZOO

Od tučniakov cez orangutany až po pandy veľké: Zažite viac než 700 druhov zvierat v jedinečnej atmosfére svetového dedičstva UNESCO a ponorte sa do rôznych živočíšnych ríš od Antarktídy až po trópy.

Zoologická záhrada Schönbrunn vo Viedni je najstaršou zoo na svete a päťkrát za sebou získala ocenenie za najlepšiu zoo v Európe. Ako súčasť cisárskeho letného sídla Schönbrunn, ktoré je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ponúka výnimočné spojenie kultúry a prírody, pričom chce svojich návštevníkov nadchnúť pre ochranu prírody a druhov. Práve táto imperiálna atmosféra jej dnes dodáva výnimočné čaro.

700 živočíšnych druhov: od antilop až po zebry

Na ploche 17 ha môžu návštevníci pozorovať viac než 700 druhov živočíchov zo všetkých kútov sveta, pričom medzi nimi nechýbajú ani tie najohrozenejšie. Nájdete medzi nimi žirafy, ktoré si môžete prehliadnuť z galérie umiestnenej vo výške ich očí, orangutany skákajúce z povrazu na povraz, tigre sibírske, ktoré driemu na svojej plošine, koaly pochutnávajúce si na eukalyptových listoch či slony africké, ktoré si rady doprajú bahenný kúpeľ. Mimoriadnej obľube sa tešia aj neposedné surikaty, ktoré si krátia čas hravým vystrájaním alebo hrabaním v piesku.

Miláčikovia návštevníkov: pandy veľké

Najobľúbenejšími obyvateľmi zoo sú pandy veľké. Zoologická záhrada Schönbrunn je jednou z mála zoo na svete, ktorým Čínska ľudová republika zverila pandí pár. Zoo Schönbrunn je pritom jedinou zoo v Európe, v ktorej sa podarilo prirodzeným spôsobom odchovať mláďatá tohto živočíšneho druhu, ktorý je na pokraji vyhynutia. Po tom, čo sa tu narodili mláďatá Fu Long (2007), Fu Hu (2010) a Fu Bao (2013), Yang Yang ako prvá samica pandy žijúca v zajatí odchovala v roku 2016 bez ľudskej pomoci dvojičky – bola to celosvetová senzácia.

„Cesta okolo sveta“ zvieracími pavilónmi

Ak počasie nie je vhodné na prechádzku medzi vonkajšími výbehmi, do rôznych kútov zvieracej ríše môžete nahliadnuť v početných zvieracích pavilónoch: vo viacposchodovom pavilóne dažďového pralesa, ktorý obýva rozmanitá fauna tropického pralesa,v pavilóne s akváriami a teráriami s pestrofarebnými rybami a fascinujúcimi plazmi, v historickom pavilóne opíc, ktorý obývajú najrôznejšie druhy primátov od saimirov vevericovitých až po lemury vari červené,v polárnom pavilóne, ktorý umožňuje pohľad do podvodného kráľovstva tuleňov a tučniakov a susedí s polárnym dómom, kde môžete pozorovať potápajúce sa medvede, či na tirolskom dvore, kde sa dozviete viac o najstarších plemenách úžitkových zvierat.

Zoo plná zážitkov

Návštevníci zoo majú možnosť zúčastniť sa na kŕmení rôznych živočíšnych druhov a pritom sa o nich dozvedieť mnoho zaujímavého. Mimoriadnej obľube sa teší najmä kŕmenie uškatcov hrivnatých. Rozmanité gastronomické zariadenia, ktoré v zoologickej záhrade nájdete, lákajú návštevníkov svojou pestrou ponukou jedál, medzi ktorými nechýbajú ani rakúske špeciality. Z návštevy zoo si môžete odniesť nezabudnuteľný zážitok aj vďaka zaujímavým komentovaným prehliadkam a jazde na panoramatickej železnici.

Otváracie hodiny
Január 9:00 - 16:30
Február 9:00 - 17:00
Marec 9:00 - 17:30
Apríl - September 9:00 - 18:30
Október (letný čas) 9:00 - 17:30
Október - december 9:00 - 16:30

Cenník EUR
Dospelí 26,00
Deti a mládež 15,00
Osoby s preukazom ZŤP 15,00
2 dospelí + 3 deti 85,00

Skupiny väčšie ako 10 ľudí majú zľavu 2€/osobu

Príjazd autom

V celej Viedni je parkovanie na ulici od pondelka do piatka v čase od 9:00 do 22:00 spoplatnené (2,20€/hod) a časovo obmedzené na max. 2 hodiny. Parkovacie lístky kúpite v trafike, alebo parkovné uhradíte cez mobilnú aplikáciu, v ktorej je ale potrebné sa registrovať.

Počas víkendu a sviatkov je parkovanie bezplatné a bez časového obmedzenia .

Verejné parkovisko, je aj pri vchode do ZOO (Tiroler Tor) na ulici Seckendorff-Gedent-Weg. Parkovisko nie je veľké a býva väščinou obsadené. Cez pracovné dni je tu parkovanie spoplatnené a časovo obmedzené na 2 hodiny. 

Na parkovanie môžete využiť aj niektoré z platených parkovísk. 

Najvýhodnejšie je parkovanie na parkovisku s označením P+R (Park and Ride) s dobrým napojením na MHD. 
Celodenné parkovanie vás vyjde na 3,60 EUR. Takéto parkovisko P+R Hüttelberg sa nachádza aj neďaleko zoologickej záhrady, len zopár zastávok metra U4.

Ak plánujete vo Viedni navštíviť viacero miest, stojí za zváženie, zaparkovať auto na okraji Viedne v smere od Bratislavy, na parkovisku P+R Erdberg a ďalej sa presúvať len MHD. V tomto prípade je výhodné kúpiť celodenný lístok na MHD za 5,80 EUR.

Verejná doprava

Do ZOO sa dostanete metrom U4, stanica Hietzing, električkou 10, 52 a 60, alebo autobusmi 51A, 56A, 56B, 58A.

Krmenie

Všetky naše zvieratá dostávajú starostlivo zostavené krmivo, ktoré zodpovedá ich potrebám a správaniu. Aby nebolo ohrozené zdravie našich zvierat a aby si zvieratá nezvykli žobrať o jedlo, platí v celej zoologickej záhrade absolútny zákaz kŕmenia.

Nerušte prosím zvieratá

Aj zvieratá potrebujú oddych. Prosím, nesnažte sa získať pozornosť zvierat hlasnými výkrikmi, klopaním na sklo a podobne. Nie je povolené prehrávať hlasnú hudbu ani produkovať hudbu či vytvárať nadmerný hluk. Prekračovanie zábran a siahanie do výbehov ohrozuje zvieratá aj ľudí, a preto je prísne zakázané.

Fotografovanie a natáčanie

Natáčanie a fotografovanie na súkromné účely je vítané. V prípade komerčných záznamov sa vyžaduje súhlas riaditeľstva. Upozorňujeme, že v niektorých budovách je zakázané používať blesk.

Psy a iné domáce zvieratá

V celom zámockom parku vrátane ZOO je zakázané vstupovať na zelené plochy a vodiť na ne psy či iné zvieratá. Vycvičeným vodiacim a asistentským psom (s očkovacím preukazom a označeným postrojom) je vstup povolený. Asistentské psy v zoologickej záhrade musia mať povinne tieto očkovania: proti besnote, psinke, parvovírusu, leptospiróze a infekčnej hepatitíde (HCC). Platným očkovacím preukazom sa preukážete pri pokladnici.

Domáci poriadok zoo

  • Pomôžte nám udržiavať zoologickú záhradu čistú. Používajte odpadkové koše.
  • Pokyny zamestnancov zoologickej záhrady je nutné bezpodmienečne dodržiavať.
  • Jazda na bicykli, kolieskových korčuliach, skejtbordoch, skútroch a podobne je zakázaná. Rovnako je zakázané hrať sa s loptami, lietajúcimi taniermi a podobne. Takisto je zakázané brať si so sebou balóny.
  • Zamestnanci zoologickej záhrady majú právo vykázať zo zoologickej záhrady návštevníkov, ktorí nedodržiavajú návštevný poriadok.
  • Vstupenku si treba uschovať a na požiadanie ju predložiť. Po odchode zo zoologickej záhrady stráca svoju platnosť.
  • Deti mladšie ako 14 rokov smú z bezpečnostných dôvodov navštíviť zoologickú záhradu iba v sprievode plnoletých osôb. Tieto osoby sú za deti zodpovedné!

Celoročná vstupenka platí len v spojení s preukazom s fotografiou a musíte sa ňou preukázať pri každej návšteve. Je neprenosná a pri zneužití bude bez náhrady odobratá. Dodržiavajte, prosím, zatváracie hodiny zoologickej záhrady, ktoré sú vyznačené pri vchodoch a oznamované hláseniami, pretože o chvíľu neskôr sa zatvára aj zámocký park.

Schönbrunner Tiergarten

Maxingstraße 13 b
1130 Wien
Tel:  +43 1 877 92 94-0
E-Mail: office@zoovienna.at
Web:www.zoovienna.at/sk/

Mohlo by vás zaujímať

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet