...
... ... ...

Práter

Zábava a adrenalín

Viedenský Práter patrí medzi najobľúbenejšie zábavné parky v Európe. V jeho rozľahlom areáli nájdete vyše 250 rôznych atrakcií od bežnejších, až po tie najbláznivejšie. Areál je pre návštevníkov sprístupnený po celý rok 24 hodín denne, vstup do areálu nie je spoplatnený.

Práterské NAJ

Najznámejšou je 65 metrov vysoké Obrie ruské kolo (Riesenrad), ktoré svojou mohutnou siluetou už z diaľky púta pozornosť. O tomto symbole Prátru a Viedne sa hovorí, že kto sa na ňom aspoň raz nepreviezol, nebol skutočne vo Viedni.

Vstupenky: Dospelí 13,50 €/Deti (3- do dovŕšenia 14r.) 6,50 €. Deti do dovŕšenia 3 rokov majú lístok zadarmo. 
Rodinné vstupenky: 2 dospelí + 2 detí do 14r. 34,00 €

Medzi najvyhľadávanejšie atrakcie patrí Múzeum voskových figurín Madame Tussauds. Nájdete tu celý rad prominentných osobností z histórie i súčasnosti, zo sveta politiky, vedy, športu, hudobnej a filmovej scény. Prístup k figurínam je bezbariérový, môžete sa vyfotografovať v ich bezprostrednej blízkosti. Múzeum je počas letnej sezóny otvorené denne od 10:00–20:00, posledný vstup o 19:00. Mimo sezóny od 10:00 - 18:00.

Vstupenky: Pokiaľ si lístky zakúpite online , ušetríte 20-30% a zaplatíte pre mládež a dospelých 26,00 €/ Deti (4-14r. vrátane) 20,00 €. Deti do dovŕšenia 4 rokov majú vstup zadarmo. Lístky na pokladni sú drahšie a je menšia garancia, že sa do múzea dostanete keďže počty vstupeniek sú limitované.

Viac informácii nájdete na domovskej stránke múzea v nemeckom a anglickom jazyku.  

Rýchla jazda na suchu aj na vode 

Kto má radšej poriadnu dávku adrenalínu, užije si rýchlu jazdu na horských dráhach na suchu (Megablitz), na vode (Wildalpenbahn, Aqua Gaudi) alebo v úplnej tme s laserovou šou (Darkride Insider). Najvyšší reťazový kolotoč na svete (Praterturm) s výškou 117 m roztáča návštevníkov rýchlosťou 60 km/h.  Katapulty vystreľujú do výšky rýchlosťou 100 km/h (Turbo Boost), 37 metrov vysoká U-rampa (Boomerang) dosahuje rýchlosť 85 km/h. O zábavu sa vám postará aj niekoľko motokárových dráh a autodromov, strašidelné domy, rozprávkové jaskyne, strelnice, bludiská, trampolíny, hojdačky, šmykľavky a mnoho ďalších atrakcií. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 3,00 EUR vyššie. Zoznam všetkých atrakcií nájdetete tu.

Popri zábave tu nájdete taktiež priestor na oddych a prechádzku, park je obľúbeným relaxačným miestom Viedenčanov. Pre deti je upravených niekoľko detských ihrísk, navštíviť sa dá tiež planetárium, golfový klub, bowling, využiť plaváreň a reštaurácie s občerstvením. V lete si tu môžete zahrať futbal, baseball, pozemný hokej, tenis, zabehať si či zajazdiť na koni. V zime sa dá bežkovať, sánkovať alebo korčuľovať.

Otváracie hodiny
Celoročne & denne 24/7

Hlavná sezóna začína 15. marca a trvá do 31. októbra, väčšina atrakcií je sprístupnená od 10.00–01:00.

Cenník EUR
Vstup do parku free
Cena atrakcií 3,50 - 15,00

 Vstupenky si treba zakúpiť len na jednotlivé atrakcie.

Verejná doprava

  • metro: U1, U2 (stanica Praterstern station)
  • električka: O a 5
  • autobus: 5B, 80A a 82A

Príchod z hlavnej stanice

Nastúpte na metro U1 (smer Leopoldau) zo stanice Südtiroler Pl. - Hbf a vystúpte na zastávke Praterstern, ktrá je priamo pri parku.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti, ako napríklad parkovaciu garáž Prater-Ausstellungsstraße a parkovisko Prater-Waldsteingartenstraße.
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Platba hotovosťou

Pri väčšine atrakcií je nutne mať pri sebe hotovosť. V prípade obrieho ruského kola a Múzea voskových figurín Madame Tussauds sa dá platiť aj kartou.

Zlé počasie

Otváracie hodiny sa môžu v prípade nepriaznivého počasia líšiť. Niektoré vonkajšie podniky sa môžu kvôli poveternostným podmienkam zatvoriť.

Bankomaty

V areále parku je dokopy 7 bankomatov. Ich polohu si môžete pozrieť na mape parku. Upozorňujeme, že na klientov zahraničných bankových inštitúcií sa môžu vzťahovať poplatky.

Straty a nálezy

V prípade, že nájdete stratené veci, odovzdajte ich na informačnom pulte na Riesenradplatz alebo ich vložte do schránky strát a nálezov. Po dvojdňovej lehote uloženia všetky nájdené predmety pracovníci informátorov uložia do schránky strát a nálezov. Schránka strát a nálezov je služba poskytovaná mestom Viedeň a vyprázdňuje sa dvakrát týždenne v hlavnej sezóne a raz týždenne v zimnej sezóne. Ak ste u nás niečo stratili, obráťte sa priamo na centrálny úrad strát a nálezov mesta Viedeň na telefónom čísle +43 1 4000-8091. Upozorňujeme však, že v dôsledku času vyprázdňovania schránok môže dochádzať k prekrývaniu.

Psy

Psy sú v parku vítané pod podmienkou, že budú na vôdzke, v prípade nebezpečných plemien je nutný náhubok. Váš pes nesmie zapríčiniť žiadne poškodenie ani znečistenie prostredia parku a za akékoľvek škody nesiete zodpovednosť. Majiteľov psov prosíme, aby si so sebou zobrali vrecká na psie exkrementy. 

Prepravné prostriedky

Jazda na elektrických vozidlách (e-skútre, e-bicykle, Segway, hoverboardy, golfové vozíky)
atď.) je zakázaná, s výnimkou vozidiel viedenského Volksprateru na prevádzkové účely.
na účely. Pri používaní jedno- alebo viacstopových bicyklov musia používatelia dbať na chodcov. Ak nie je možné jazdiť bezpečne kvôli vysokému počtu chodcov, je používanie všetkých vozidiel zakázané a vozidlá sa musia tlačiť.

Ubytovanie

Priamo v parku nie sú žiadne ubytovacie zariadenia. V okolí parku je však veľa hotelov.

Hotely v blízkom okolí:

Prater Wien

Tiefstraße – Ausstellungsstraße
1020 Wien
Tel.: +43/1/728 05 16
E-mail: info@wiener-prater.at
Web: www.prater.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenský Práter

Zábava pre celú rodinu

A