Rozhľadňa Königswarte Rozhľadňa Königswarte

Rozhľadňa Königswarte

Rozhľadňa na vrchu Königswarte patrí neodmysliteľne k panoráme najbližšieho rakúskeho kopca pri pohľade z Bratislavy.

Takmer 23 metrov vysoká rozhľadňa na rakúskom vrchu Königswarte (344 m n.m.) prináša krásny panoramatický pohľad na karpatské vrchy a Bratislavu od Devína cez Staré Mesto až po Petržalku. Za dobrého počasia môžete vidieť aj Neziderské jazero, Moravské pole, aj alpské vrchy Schneeberg a Rax.

Königswarte leží medzi obcami Berg a Wolfsthal, len pár kilometrov od Bratislavy. Na vrchol sa dá vyjsť z oboch obcí, vedú sem 3 hlavné trasy.

Trasa z Bergu je kratšia a menej náročná, vychádzkovým krokom trvá asi 1 hodinu a ľahko ju zvládnu aj mamičky s kočíkmi. Na vrchol vedú 2 turistické chodníky (červená a modrá značka), dá sa teda spraviť okruh.

Trasa z Wolfsthalu je dobrodružnejšia, vedie okolo zrúcaniny Pottenburg a zároveň územím zvernice, kde sa voľne pohybujú diviaky. Aj keď zver býva často menej vyplašená ako turisti, vstup na toto územie je na vlastné riziko a v čase poľovačiek je zakázaný. Značený turistický chodník (červená značka) vedie od stanice Wolfsthal až na výhliadku Königswarte. Peši trvá cesta zhruba 1,5 hodiny.

Na vrchole Königswarte sídli stanica rakúskej vojenskej spravodajskej služby s monitorovacími a odpočúvacími zariadeniami, ktorá pripomína skôr meteorologickú stanicu. Informačé panely so zaujímavými faktami z histórie sú písané aj v slovenčine. Pod rozhľadňou sa rozprestiera veľká lúka s lavičkami a stolmi, ako stvorená na malý piknik.

Príjazd a parkovanie

Auto – do oboch obcí Berg aj Wolfsthal cez hraničný priechod Bratislava Petržalka – Berg. Vo Wolfsthale sa dá zaparkovať pri železničnej stanici. V Bergu je parkovisko na ulici am Bühel, ktorá vedie priamo k lesnej ceste na Königswarte.

Autobus – z Bratislavy premáva pravidelná linka MHD č. 901. Zastávky sú pod mostom SNP a na ulici Einsteinova pri výstavisku Incheba. Vo Wolfsthale je jediná zastávka pri vlakovej stanici (Wolfsthal Bhf.).  Autobusy premávajú každú hodinu, Berg s Bratislavou priamu linku nemá, využiť sa dá spoj Wolfsthal – Berg.

Bicykel – na Königswarte cyklocesta nevedie. Zakázané je tu nielen bicyklovanie, ale aj tlačiť bicykel po lesných chodníkoch.

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet