Salzkammergut Salzkammergut

Salzkammergut

Sen pre milovníkov jazier

Ešte máte zopár voľných dní v kalendári počas leta a hľadáte spôsob a miesto na rekreáciu? Láka Vás rakúska príroda? Pozreli by ste sa na cisárske letné sídlo a už sa Vám minuli zásoby Mozartkugeln? Tak máme pre Vás typ na výlet!

Samotný názov Salzkammergut nám už napovedá, čo sa v tomto kraji ťažilo. No predsa soľ! Určite si ešte z rozprávky Soľ nad zlato budete pamätať, aká je vzácna. Tento región však nie je zaujímavý len soľou a jej ťažbou. Zdobia ho totiž jazerá a kopce, ktoré pohľadia srdce každého milovníka prírody.

Táto oblasť sa nachádza na území spolkových republík Salzburgsko, Štajersko a Horné Rakúsko. Oblasť Salzkammergutu je ohraničená pohoriami Totes Gebirge, Höllengebirge a masívom Dachsteinu. Niet divu, že táto oblasť bola vyhlásená UNESCOm za súčasť svetového kultúrneho dedičstva.

Krajina 70 jazier

Áno, nevidíte zle! V tomto kraji sa nachádza viac ako 70 jazier rôznych veľkostí a všetky sú vhodné na kúpanie. Najteplejšie jazerá sú Irrsee a Mondsee, v ktorých teplota vody dosahuje 26 – 27°C. Najväčšie jazero (46 km²), raj jachtárov je Attersee, najhlbšie (191 m) je Traunsee, podľa starých Rimanov „lacus felicis“, čiže šťastné jazero. Grundlsee susedí s Toplitzsee, do ktorého si nacisti počas 2. svetovej vojny odložili svoj zlatý poklad. Pri Altaussee na začiatku 20. stor. často odpočívali mnohí spisovatelia, maliari a skladatelia.Hviezdou filmov a operetových skladieb sa v priebehu rokov stalo Wolfgangsee. Okrem toho sa pri Wolfgangsee nachádza aj Schafberg, na ktorý si môžete spraviť krásny jednodňový výlet pešo, alebo pre tých pohodlnejších je tu aj lákavá možnosť vyviezť sa naň historickou zubačkou.

Pri už spomínanom Traunsee leží aj mesto Gmunden, s najstaršou a najmenšou funkčnou električkovou sieťou ešte z roku 1894. Gmunden okrem iného preslávil aj zámok Ort, kde sa od roku 1996 natáčal seriál Schlosshotel Ort.

Bad Ischl, kúpele zdobiace tento kraj si obľúbila aj cisárovná Sissi. Okrem nej si tento kraj vyhliadli mnohí šľachtici z Nemecka i Rakúska a aj z toho dôvodu tu možno nájsť mnoho loveckých zámkov a víl.

Bad Ischl

Bad Ischl sú jedny z najstarších soľných kúpeľov. Liečia sa tu choroby dýchacích ciest, reumatizmus a ženské ochorenia. Prvá zmienka pochádza z druhej polovice 13. storočia, najväčšiu slávu zažili v 19. storočí vďaka cisárovnej Alžbete Bavorskej – Sissi.

Medzi najznámejšie pamätihodvosti patria Kaiservilla – letné sídlo cisára Fratiška Jozefa a jeho manželky postavené v biedermeierovskom štýle, villa Franza Lehára – známeho skladateľa, Kongresshaus, farský kostol z 18. storočia a cukráreň Zauner, ktorú cisársky pár vo voľnom čase rád navštevoval.

Hallstätter See

Toto jazero sa preslávilo vďaka mestečku Hallstatt, ktoré okrem krásnych starých domčekov (z 15. a 16. stor.) vtlačených medzi vrchy a pobrežie jazera, sa pýši aj nálezmi z prehistorického obdobia a najstaršou soľnou baňou.

V tejto oblasti sa nachádza aj Salzburg, rodisko Mozarta, ktorému sa venuje ďalší článok.

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet