... ...

MHD vo Viedni

Mestská hromadná doprava vo Viedni je dokonale prepracovaná a komfortná. Tvorí ju sieť metra, električiek, autobusov, prímestských vlakov a dopĺňa ju sieť mestských bicyklov.

Cestovné

Ceny cestovných lístkov sú jednotné pre všetky linky MHD aj vrátane nočných spojov.

Ceny cestovných lístkov vo ViedniCena v EUR
Základný2,40
Základný zľavnený (6-15r)1,20
Denný WIEN5,80
24 – hodinový8,00
48 – hodinový14,10
72 – hodinový17,10
EASY CityPass WIEN 2414,90
EASY CityPass WIEN 4819,90
EASY CityPass WIEN 7224,90

Základný a zľavnený lístok slúži na rýchlu prepravu z bodu A do bodu B jedným smerom.

POZOR: Denný WIEN lístok nemusí byť vždy k dispozícii vo všetkých automatoch na lístky, v tom prípade si treba lístok zakúpiť v trafike alebo na predajnom mieste Wiener Linien, ktoré sa nachádzajú na staniciach metra.

Lístky nie sú časovo obmedzené, počas prepravy môžete ľubovoľne často prestupovať a na prepravu používať všetky vozidlá MHD.

Platí tu však dôležité pravidlo. Jazdu nesmiete prerušiť, čím je myslené prerušenie dlhšie ako je potrebné na prestup. Nie je povolená ani zmena smeru jazdy (návrat do bodu A) alebo okružná jazda.

Časové lístky 24, 48, 72 hodín platia od označenia daný počet hodín na celú MHD bez obmedzenia.

EASY CityPass WIEN 24,  48, 72 hodín platia od označenia daný počet hodín na celú MHD bez obmedzenia, navyše s možnosťou rôznych zliav do múzeí, reštaurácií a obchodov. Zároveň môže jedno dieťa do dovŕšenia 15 rokov cestovať zadarmo.

Bližšie informácie o MHD, cestovných lístkoch a cestovných poriadkoch spolu s plánovačom trasy nájdete na stránkach Wiener Linien v nemeckom a anglickom jazyku.

Predajné miesta

Lístky kúpite na každej stanici metra v automatoch – aj v slovenskom jazyku, v trafikách, v predajných miestach Wiener Linien, online alebo v električkách a autobusoch priamo u vodiča za príplatok (len základné lístky). Každý lístok si treba označiť v príslušnom označovači. Za neoznačený cestovný lístok hrozí na mieste pokuta 103 €.  Celodenné cestovné lístky na viedenskú MHD sa dajú kúpiť aj na Slovensku v kombinácii s cestovným lístkom na vlak alebo autobus, tieto už označovať netreba.

Bezplatne pre deti a mládež

Deti do dovŕšenia 6 rokov cestujú vždy zadarmo.

Deti, ktoré už dosiahli vek 6 rokov, no nemajú ešte povinnosť školskej dochádzky, môžu cestovať zadarmo ešte do ukončenia školského roka v priebehu 6. roku života. Platí to pre linky električiek, metra a autobusov. Prímestských vlakov sa toto dodatočné zvýhodnenie netýka.

Deti a mládež do dovŕšenia 15 rokov cestujú zadarmo počas nedieľ, sviatkov, 2. a 15. novembra a počas viedenských školských prázdnin. Pri kontrole je nutné preukázať sa dokladom s fotografiou a dátumom narodenia (pas, prípadne školský preukaz). Rovnako to platí aj pre mládež od 15 do dovŕšenia 25 rokov, pokiaľ predloží preukaz o návšteve školy v Rakúsku.  

V MHD so psom či bicyklom

Psíkom je nutné zakúpiť zľavnený lístok, povinný je náhubok a vôdzka. Výnimkou sú malé psy prepravované v prepravkách pre psov a vodiace psy, ktoré cestujú zadarmo.

Bicykel je možné prepravovať zadarmo metrom alebo prímestským vlakom mimo dopravnej špičky. Nákladné bicykle sa nesmú prepravovať vo verejnej doprave. V električkách a autobusoch je preprava bicykla zakázaná, jediná výnimka je v prípade skladacích bicyklov, ktoré musia počas celej jazdy byť zložené. 

V metre platí počas týždňa pre bicykle obmedzenie, preprava je povolená v čase od 9:00 – 15:00 a od 18.30. Soboty, nedele a sviatky sú bez obmedzenia. Do metra sa nastupuje len tými dverami, ktoré sú označené piktogramom bicykla.

Bicykle je možné vziať do vlakov ÖBB  avšak je potrebný lístok na bicykel. 

Upozornenie pre e-bikerov: Batérie musia zostať počas cesty vlakom na e-biku a nesmú sa vo vlaku nabíjať. 

Bližšie a aktuálne informácie o preprave bicyklov vo vlakoch ÖBB nájdete tu: ÖBB Fahrradmitnahme.

Tarifná zóna 100

V celom meste platí jediná tarifná zóna – Kernzone (Zone 100), ktorá siaha až po hranice mesta. Všetky linky električiek či metra, od nástupišťa až po konečnú stanicu, premávajú len v rámci tejto zóny, mimo zónu sa teda nedostanete. Regionálne spojenie zabezpečujú autobusy a prímestské vlaky.  Nočná preprava je zabezpečovaná autobusmi, cez víkendy premáva v pravidelných intervaloch aj metro. Najvyužívanejšou formou prepravy je metro a električka.

Metro (U-Bahn)

V rámci mesta sa najrýchlejšie môžete presúvať metrom (U-bahn). Vo Viedni premáva 5 liniek s označením U1, U2, U3, U4 a U6. Linka U5 je vo výstavbe.

Metro premáva pravidelne v krátkodobých intervaloch,  v špičke väčšinou každé 2-3 minúty, inak 5-8 minút. V pracovných dňoch začína prevádzka ráno pred piatou a končí krátko po polnoci. Počas víkendov a sviatkov premáva metro nepretržite,  v noci v 15-minútových intervaloch. Nepretržitá prevádzka platí v noci z piatka na sobotu, zo soboty na nedeľu a noc pred štátnymi sviatkami.

Električka (Straßenbahn)

Sieť električiek je vo Viedni veľmi hustá, je piatou najväčšou na svete. Viac ako tretina vozňov je nízkopodlažná, nové vozy sú vybavené klimatizáciou.

V pracovných dňoch začína prevádzka ráno krátko po piatej a končí po polnoci. Nočné spoje nepremávajú ani cez víkendy. Električky premávajú zväčša v 6-7 minútových intervaloch, vo večerných hodinách, počas víkendov a sviatkov je to minimálne 10 minút.

Preprava električkou má napríklad v porovnaní s metrom jednu veľkú výhodu, už počas jazdy je možné prezrieť si niektoré významné historické pamiatky. Platí to najmä pre linky 1 a 2, ktorých trať vedie podstatnou časťou najstaršej okružnej línie (Ringlinie) v centre mesta. Na ich trase môžete vidieť napríklad Štátnu operu, areál Hofburgu, viedenskú radnicu, budovu parlamentu, či univerzitu.

Autobus (Bus)

Autobusy jazdia v rámci celého mesta, aj naprieč historickým centrom a zabezpečujú taktiež prímestskú dopravu. Premávajú denne aj v nočných hodinách. Autobusy jazdia väčšinou v intervaloch od 6-10 minút, cez víkendy a sviatky každých 10 až 20 minút. Na hlavných linkách začína prevádzka ráno po piatej a končí krátko po polnoci. Na niektorých linkách treba rátať s obmedzeniami, hlavne počas víkendov a sviatkov.

Prímestský vlak (S-Bahn)

Prímestské vlaky zabezpečujú najrýchlejšie spojenie medzi centrom a vzdialenejšími,  okrajovými časťami Viedne, ako aj regionálne spojenie. V pracovných dňoch jazdia vybrané linky v špičke aj každých 10 minút, bežne však od 30 minút. Cez víkendy treba rátať s obmedzením, intervaly môžu byť až 2-hodinové.

Hotline / Web:

Wiener Linien
Tel.: +43 1 790 91 00
Web: www.wienerlinien.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet