... ...

Letisko Viedeň-Schwechat

Viedenské medzinárodné letisko, známe aj ako letisko Viedeň-Schwechat, je najdôležitejším leteckým uzlom v Rakúsku a nachádza sa necelú hodinu od Bratislavy. 

Príchod na letisko Viedeň-Schwechat z Bratislavy

Na letisko sa dá dostať aj mimo dialnice, po B9. Nezabudnite si v navigacií vypnúť možnosť dialníc. Cesta sa tým však predlži aj v závyslosti aj od cestnej premavky. Viedenské letisko ma 3 terminály: Terminal 1, Terminal 1A and Terminal 3. Interiér letiska je dobre pooznačovaný vo viacerých jazykoch a všade sú informačné a navigačné cedule. Po príchode na viedenské medzinárodné letisko Vás čaká dobre zorganizovaná odletová a príletová hala, kde vás plynule prevedú imigračnými a colnými kontrolami. 

Trasa k viedenskému medzinárodnému letisku z Bratislavy je dobre prepojená a dá sa po nej cestovať rôznymi spôsobmi.

 1. Autobus: Medzi letiskom Viedeň a Bratislavou existuje priame autobusové spojenie. Autobusová stanica sa nachádza hneď vedľa príletovej zóny terminálu. Cesta autobusom trvá približne 1 až 1,5 hodiny v závislosti od premávky a zvolenej trasy a je cenovo najvýhodnejšia. Tieto spoje ponúka viacero autobusových spoločností, vrátane FlixBus a RegioJet. Odporúča sa rezervovať vopred a skontrolovať aktuálny cestovný poriadok.
 2. Vlak: Pohodlným spôsobom, ako sa dostať z Bratislavy do Viedne-Schwechat, je využiť vlakové spojenie. Z Bratislavskej hlavnej stanice sa odveziete na Viedenskú hlavnú stanicu a odtiaľ s City Airport Train (CAT) na letisko. Cesta trvá približne 1 hodinu.
 3. Taxi: Ak uprednostňujete priamejšie a pohodlnejšie cestovanie, môžete si objednať taxík . Vyjsť Vás to môže okolo 40+- € v závislosti od vozidla a taxi služby. V porovnaní s autobusom to je značne drahšie ale zase pohodlnejšie.

Z letiska do Viedne

Letisko ponúka rôzne možnosti dopravy do centra Viedne a ďalších rakúskych miest. Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom, ako sa dostať do centra Viedne, je City Airport Train (CAT). Tento vysokorýchlostný vlak vás dopraví na stanicu Wien Mitte len za 16 minút, odkiaľ môžete jednoducho využiť metro alebo iné dopravné prostriedky.

Alternatívne sú k dispozícii aj taxíky, požičovne áut a kyvadlové autobusy. Medzinárodné letisko Viedeň ponúka aj vynikajúce spojenie verejnou dopravou, takže sa ľahko dostanete aj do iných častí Rakúska.

Parkovanie na letisku

Medzinárodné letisko Viedeň ponúka rôzne možnosti parkovania, vrátane krátkodobého parkovania, dlhodobého parkovania a obsluhy. Počet parkovacích miest a ceny sa môžu líšiť v závislosti od parkovacej plochy a sezóny. Tu je niekoľko informácií o možnostiach parkovania a zodpovedajúcich cenách:

 1. Krátkodobé parkovanie: Krátkodobé parkovanie je ideálne pre cestujúcich, ktorí chcú niekoho vyzdvihnúť alebo vyložiť, alebo pre kratšie pobyty na letisku. Parkoviská sa nachádzajú v blízkosti terminálov pre rýchly prístup. Prvých 10 minút parkovania je zadarmo a je možné ho využiť raz denne. Potom každých ďalších 15 minút stojí 2,50 €. Presné ceny nájdete na oficiálnej stránke letiska.
 2. Dlhodobé parkovanie: Medzinárodné letisko Viedeň ponúka dlhodobé parkovacie miesta pre cestujúcich, ktorí sa chystajú odísť na dlhší čas. Dlhodobé parkovacie miesta sú zvyčajne spojené s kyvadlovou dopravou k terminálom, ktorá je súčasťou ceny parkovného.
 3. Parkovisko Mazur: V prípade, že auto chcete odstaviť niekde pri letisku počas Vášho pobytu v zahraničí, máte veľa batožiny a zároveň chcete ušetriť aj peniaze, Vám odporúčame parkovisko Mazur. Týždenné parkovanie Vás výjde 94,40 €, čo je polovičná cena v porovaní s ostatnými parkoviskami v okolí. Jednoducho vysadíte pasažierov aj spolu s batožinou pri odletovej hale, v zóne krátkodobého parkovania, kde ako bolo spomenuté vyššie, môžete parkovať 10 minút zdarma. Navigácia Vás odnaviguje na neďaleké parkovisko Mazúr a následne späť na letisko Vás za 15-30min odvezie už v cene zahrnutý kyvadlový autobus. Cestu na parkovisko a späť na letisko si treba avšak voped dobre naplánovať aby sa nestalo, že Vám ujde let.
 4. Parkovacie garáže: Medzinárodné letisko Viedeň Schwechat má niekoľko parkovacích garáží, ktoré možno využiť na krátkodobé aj dlhodobé parkovanie. Garáže ponúkajú parkovanie chránené pred poveternostnými vplyvmi a majú výhodnú polohu pri termináloch, sú avšak cenovo nákladnejšie. Ceny sa líšia v závislosti od dĺžky pobytu a garáže. Na dlhodobé parkovanie sa často vzťahujú špeciálne ponuky.

Online rezervácia parkovania

Najmä v hlavnej sezóne (letné prázdniny) odporúčame z dôvodu obmedzenej kapacity online rezerváciu. Môžete tak mať istotu, že nájdete parkovacie miesto a vyhnete sa zbytočnému stresu. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke viedenského letiska Schwechat.

Je dôležité poznamenať, že ceny sa môžu sezónne líšiť a môžu existovať špeciálne ponuky alebo zľavy. Pre zistenie presných cien, dostupnosti a ďalších podrobností Vám odporúčam pred cestou navštíviť oficiálnu stránku medzinárodného letiska Viedeň alebo priamo kontaktovať letisko.

Služby a zariadenia

Medzinárodné letisko Viedeň Schwechat nesklame, pokiaľ ide o vybavenie a služby pre cestujúcich. Množstvo reštaurácií, kaviarní a obchodov ponúka široký výber jedál, nápojov a suvenírov. Pre všetkých milovníkov nakupovania sú tu bezcolné obchody, v ktorých si môžete kúpiť kvalitné výrobky za ceny bez daní.

Pre biznis cestujúcich sú k dispozícii prvotriedne salóniky a konferenčné miestnosti vybavené najmodernejšou technikou. Letisko ponúka aj vynikajúce Wi-Fi pripojenie, ktoré vám umožní bezproblémové pripojenie k vašim zariadeniam.

Pohodlie a dostupnosť

Medzinárodné letisko Viedeň sa snaží zabezpečiť pohodlie všetkých cestujúcich. K dispozícii je dostatok salónikov, oddychových zón a rodinných priestorov, kde si môžete oddýchnuť a odpočinúť si. Letisko je tiež bezbariérové, aby sa uľahčil prístup pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Trávenie času na letisku

Ak vás čaká dlhé čakanie, medzinárodné letisko Viedeň ponúka množstvo možností, ako si skrátiť čas. Vychutnajte si výstavy umenia, ktoré sa na letisku pravidelne konajú, alebo využite wellness centrum na relaxáciu. Najmenší sa môžu zabaviť v detskom kútiku, ktorý je určený najmä pre deti.

Odlet z letiska Viedeň-Schwechat

Pred odletom máte k dispozícii celý rad možností odbavenia (Check-in) vrátane online odbavenia, samoobslužných terminálov a tradičných prepážok. Letisko Viedeň-Schwechat je známe tým, že poskytuje bezproblémové bezpečnostné kontroly, takže sa môžete pripraviť na pokojný odlet.

Letecké spoločnosti

Letisko Viedeň-Schwechat je významným leteckým uzlom a ponúka spojenia do mnohých destinácií po celom svete. Presný zoznam všetkých leteckých spoločností a denných letov sa môže časom meniť. Hoci do Viedne a z Viedne lieta mnoho ďalších leteckých spoločností, tu sú niektoré z tých hlavných , ktoré lietajú na letisko Viedeň:

 1. Austrian Airlines - Národná letecká spoločnosť Rakúska so širokou škálou vnútroštátnych a medzinárodných spojení.
 2. Lufthansa – Nemecká letecká spoločnosť ponúka množstvo letov do a z Viedne, aby cestujúcim ponúkla globálne spojenie.
 3. Turkish Airlines – turecká letecká spoločnosť ponúka spojenie do rôznych destinácií v Európe, Ázii, Afrike a Amerike.
 4. Swiss International Air Lines – švajčiarska letecká spoločnosť obsluhuje aj Viedeň a ponúka lety do rôznych medzinárodných destinácií.
 5. Ryanair – Jedna z najväčších nízkonákladových leteckých spoločností v Európe, ktorá ponúka množstvo spojení do rôznych destinácií.
 6. Wizz Air – Ďalšia veľká nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe, ktorá využíva Viedeň ako kľúčovú lokalitu.
 7. Emirates – letecká spoločnosť zo Spojených arabských emirátov ponúka spojenie do destinácií na Blízkom východe, v Ázii a mimo nej.
 8. Qatar Airways – Katarská národná letecká spoločnosť ponúka spojenie do medzinárodných destinácií so zameraním na Blízky východ a Áziu.

Adresa:

Letisko Viedeň-Schwechat
1300 Schwechat, Rakúsko
Tel:+43 1 7007 0
Web: www.viennaairport.com

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet