...
...

Bociany v Marcheggu

Výnimočný pohľad z bezprostrednej blízkosti na najväčšiu kolóniu asi stovky bocianov bielych, v strednej Európe, privádza do dedinky Marchegg množstvo pozorovateľov aj zo Slovenska.

Mestečko Marchegg leží na rakúskom brehu rieky Moravy, len 30 minút cesty z Bratislavy. Za mestskými hradbami začína územie prírodnej rezervácie Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), kde okrem kolónie bocianov hniezdia volavky, jastraby, sokoly a orol morský. Pri vstupe do rezervácie je informačná tabuľa a propagačné materiály s podrobnou mapkou upravených trás a vyznačenými miestami na pozorovanie.

Kedy sa oplatí prísť

Ideálne obdobie na pozorovanie bocianov je počas letných mesiacov, keď sú na svete už aj mláďatá. Prvé bociany prilietajú do Marcheggu v marci, mláďatá sa liahnu v máji, v priebehu leta rastú a učia sa lietať. Koncom augusta začínajú odlietať do teplých krajín južnej Afriky, najneskôr v októbri odletia aj posledné bociany.
Bociany sa každoročne vracajú do svojich pôvodných hniezd. Hniezda sa časom zväčšujú a niektoré dosahujú hmotnosť až jednu tonu.  Nové hniezda si stavajú až vtedy, keď tie staré už stromy neudržia a pod ich ťarchou sa zlomia. Na jednom strome pritom spolunažívajú aj dve-tri bocianie rodinky.

Zámok Marchegg obývajú bociany

Svoje príbytky si bociany našli aj na barokovom zámku, hniezda si stavajú na komínoch kaštieľa i v zámockom parku. Zámkom dal postaviť český kráľ Přemysl Otakar, neskôr patril Habsburgovcom a poslednými majiteľmi boli uhorskí Pálffyovci. V súčasnosti je tu zriadené múzeum so vzácnym Pálffyho archívom.

Otváracie hodiny
Vstup do prírodnej rezervácie 0:00 - 24,00
Zámok Marchegg, Ut-Ne 10:00 - 17:00

Prehliadky kolónií so sprievodcom sa konajú sezónne a trvanie je cca 45 minút. Prehliadky sú momentálne iba v nemeckom jazyku. 

Zámok je sprístupnený od 13.05. do 5.11.2023.

Cenník EUR
Prírodná rezervácia free
Vypožičanie e-bicykla min. 24,00
Zámok Marchegg dospelí 9,00
Zámok Marchegg deti 4,50

Bližšie informácie k cenám získate na domovskej stránke zámku.

Príjazd a parkovanie

Auto – Marchegg je vzdialený 30 minút autom od Bratislavy, parkovať sa dá na parkovisku priamo v centre mesta.
Vlak – pravidelné vlakové spojenie premáva z bratislavskej hlavnej stanice a Devínskej Novej Vsi, cesta trvá maximálne 20 minút.
Bicykel – z Devínskej Novej Vsi vedie cesta do Marcheggu cez Cyklomost slobody, trasa je dlhá 10 km. S bicyklom sa dá dostať až po hranice prírodnej rezervácie Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), jazda je ďalej zakázaná. Bicykel tu treba odstaviť alebo ďalej tlačiť so sebou.
 

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely a bez použitia blesku a statívu. Je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Psy

V záujme všetkých návštevníkov je potrebné mať psy na krátkej vôdzke a odstraňovať psie výkaly. Aby sa zabránilo poškodeniu pamiatkovo chránených budov a sôch areáli, treba dbať na to, aby na ne psy nemočili. Do interiéru zámku je zakázané vodiť zvieratá.

Fajčenie

V celom interiéri hradu a jeho vedľajších budovách je zakázané fajčiť. 

Bezbariérový prístup

Zámok Marchegg je bezbariérovo prístupný.

Táborenie

V zámockom parku/záhrade je povolené nocovať, táboriť, zakladať oheň alebo hrať loptové hry len s osobitným povolením.

Vozidlá a parkovacie predpisy

Vozidlá sa parkujú na verejných parkovacích plochách mimo areálu hradu. Jazda v areáli hradu a parkovanie v areáli hradu je
zakázané. Neoprávnene zaparkované vozidlá budú za poplatok odtiahnuté. 
Parkovanie a zastavovanie pred vstupnou bránou nie je povolené. Vchody sú únikovými cestami, a preto musia byť vždy voľné.

Bicykle a športové zariadenia na kolesách (napr. Segway, eScooters a pod.) sa môžu používať na vyznačených cestách v areáli hradu na vlastné riziko. Bicykle, eScooters a iné zariadenia podobné vozidlám sa nesmú brať do budov. Bicykle sa musia parkovať na vyznačených miestach.

Na invalidné vozíky, detské hračky podobné vozidlám a detské kočíky sa zákaz jazdy nevzťahuje.

Storchenhaus

Schlosspark, Im Schloss 1
2293 Marchegg
Tel.: +43 699 1268 0006
E-mail: office@storchenhaus-marchegg.at
Web: www.schlossmarchegg.at
 

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet