...
...

Cisárska klenotnica

Cisárska klenotnica uchováva jednu z najvýznamnejších zbierok svojho druhu na svete. Vzácne korunovačné klenoty, drahokamy a predmety nevyčísliteľnej historickej hodnoty pochádzajú z rozsiahlej rodinnej zbierky Habsburgovcov. Klenotnica má svoje miesto v najstaršej časti hlavného cisárskeho sídla Hofburg.

Najvzácnejšie poklady Habsburgovcov

Prvá zmienka o kráľovskej klenotnici pochádza zo 14. storočia a je spojená so získaním povestnej bohatej klenotnice Burgundska do majetku Habsburgovcov. Bohatstvo rodiny sa rozrastalo nasledujúcich niekoľko storočí, Habsburgovci vládli ako cisári Svätej ríše rímskej, Rakúskeho cisárstva a ako králi na kráľovských trónoch v Európe, Amerike a Afrike.

Medzi skvosty cisárskej klenotnice patria cisárske korunovačné klenoty, či poklady rytierskeho rádu Zlatého rúna. Medzi drahokamami sa nachádza jeden z najväčších smaragdov na svete. Svoje miesto medzi pokladmi majú aj dvestoročné originály šiat – kráľovské rúcha či svadobný odev Napoleona Bonaparta a Márie Lujzy – dcéry Márie Terézie.
Zachovaná je aj strieborná kolíska zdobená zlatom a perleťou, ktorú Parížania venovali Márii Lujze pri narodení Napoleonovho syna.

Vzácne exponáty zahŕňa aj cirkevná zbierka s početnými relikviármi zo zlata a kurióznymi predmetmi, ku ktorým sa viažu mnohé legendy. „Svätou kópiou“ údajne prepichovali Kristove rebrá a antická miska z achátu je spájaná s legendárnym Svätým grálom.

Otváracie hodiny
St. - Po. 9:00 - 17:30

*Posledný vstup je možný pol hodiny pred skončením návštevných hodín.

Cenník EUR
Dospelí 14,00
Zľavnený lístok* 12,00
Deti a mládež free
Audio sprievodca 5,00
Audio sprievodca Family (2 dospelí + 3 deti) 8,00

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 25r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Viac informácií k vstupenkám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov nájdete na oficiálnej stránke Cisárskej klenotnice.

Príchod z hlavnej stanice

Nástupne na  linku električky D a vystúpte na zastávke Burgring/Kunsthistorisches Museum.

Verejná doprava MHD

U2, U3, D, 1, 2, 2A, 57A

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R v blízkosti, ako napríklad Parkhaus Opernringhof, CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier alebo Kärntnerstraße Tiefgarage. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Prehliadky so sprievodcom

Tím umeleckého vzdelávania sa teší, že Vás bude môcť sprevádzať na Vašej prehliadke múzea! Príplatok za sprievodcu je 6,00 €. Posledná prehliadka so sprievodcom sa musí skončiť najneskôr 15 minút pred zatvorením múzea. Návštevníci, ktorí si objednali prehliadku so sprievodcom, by mali na prehliadku prísť včas. Ak sa návštevník nedostaví na prehliadku včas, nemá nárok na vrátenie ceny prehliadky.

Audio sprievodca

K dispozícií máte audio sprievodcov, ktorí Vám objasnia detaily, vysvetlia súvislosti a odhalia nejedno tajomstvo z histórie. Audio sprievodca vám ponúka vysvetlenie pre až 870 objektov. Audio sprievodcovia sú k dispozícii v: angličtine, nemčine, taliančine, francúzštine, španielčine, ukrajinčine, ruštine, kórejčine, japončine a mandarínčine.

Skupiny

Uzavreté skupiny nesmú prekročiť počet 25 osôb, ak to nebolo vopred písomne dohodnuté a schválené Zväzom múzeí KHM. Snažte sa, prosím, udržať nízku hladinu hluku a držte skupinu pohromade; dbajte tiež na to, aby sa ostatní návštevníci mohli pohybovať po galériách. Školské skupiny musia byť počas celej návštevy múzea pod dohľadom. 

Šatňa

K dispozícii je bezplatná šatňa. Dáždniky, batohy, veľké tašky, palice bez gumových krytiek, selfie tyče, mokré oblečenie, nádoby s tekutinami a prázdne sklenené fľaše je potrebné nechať v šatni a nie je možné ich vnášať do výstavných priestorov. Všetky predmety sa v šatni ponechávajú na vlastné riziko. Zamestnanci sú oprávnení vykonávať náhodné kontroly osôb a tašiek.

Zvieratá

Z bezpečnostných dôvodov je vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) do výstavných priestorov zakázaný. 

Jedlo a nápoje

Na konzumáciu jedla a nápojov sú vyhradené priestory, mimo ktorých je konzumácia jedla a nápojov zakázaná. 

Fotografovanie a telefonovanie

Fotografovanie a filmovanie je povolené len na súkromné a nekomerčné účely. Nie je povolené používať blesk ani statív. Berte prosím na vedomie značky označujúce zákaz fotografovania pri jednotlivých umeleckých dielach. Nedotýkajte sa žiadneho z vystavených predmetov ani vitrín. Prosíme Vás, aby ste vo výstavných miestnostiach netelefonovali a boli ohľaduplní k ostatným návštevníkom.

Fajčenie

Fajčenie vo verejných budovách je zákonom zakázané. Používanie elektronických cigariet je rovnako zakázané.

 

Kaiserliche Schatzkammer

Hofburg
Schweizerhof
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.kaiserliche-schatzkammer.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet