...
...

Dom motýľov

Viedeň, hlavné mesto Rakúska, je domovom mnohých úchvatných atrakcií a jednou z nich je aj Dom motýľov (Schmetterlinghaus) vo Viedni. Táto unikátna atrakcia je zasadená do nádherného prostredia Hofburgských záhrad, ktorého súčasťou je aj rozprávková Palmová záhrada.

Dom motýľov je skleníkový komplex, ktorý vytvára ideálne prostredie pre tisíce farebných motýľov. Pri vstupe do tohto klenotu prírody budete prenesení do sveta tropických lesov, kde sa môžete pokochať vôňou kvetov a exotickou atmosférou. Dom motýľov ponúka prechádzku rozsiahlym priestorom, kde sa motýle voľne pohybujú medzi rôznymi druhmi rastlín.

Počas prechádzky Domom motýľov budete mať možnosť obdivovať rôzne druhy motýľov z rôznych častí sveta. Farebné a elegantné tvory sa vznášajú vo vzduchu, zatiaľ čo sa kocháte ich jedinečným letom a prekrásnym farebným vzorom krídel. Okrem motýľov môžete tiež vidieť iné tropické živočíchy, ako sú ryby, vtáky a exotické rastliny.

Pre tých, ktorí chcú získať viac informácií o svete motýľov, je k dispozícii aj vzdelávacia časť Domu motýľov. Tu môžete získať informácie o životnom cykle motýľov, ich biológii a dôležitosti pre ekosystém.

Návšteva Domu motýľov vo Viedni je jedinečným zážitkom pre milovníkov prírody a exotiky. Ponúka úžasnú príležitosť vidieť tieto krásne tvory vo svojom prirodzenom prostredí a vytvára atmosféru pokojného úkrytu od rušného mestského života.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dom motýľov vo Viedni, odporúča sa si dopredu zabezpečiť vstupenky, pretože táto atrakcia môže byť veľmi populárna medzi turistami. Vstup do Domu motýľov vás však odmení jedinečným zážitkom a nezabudnuteľnými spomienkami na krásu a pestrosť prírody.

Otváracie hodiny
(apríl – október): denne + sviatky 10:00 - 17:45
(november – marec): denne + sviatky 10:00 - 15:45

Dom motýľov je otvorený po celý rok.

Cenník EUR
Dospelí 9,00
Zľavnený lístok* 7,00
Deti od 3r. po nástup do školy 5,00

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 26r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Pri skupinách nad 10 osôb je vstup pre dospelého/dieťa lacnejší o 1,00 € a pre zľavnený lístok o 0,50 €.

Vzhľadom na centrálnu polohu v Burggartene sa k Domu motýľov najlepšie dostanete verejnou dopravou Wiener Linien, na bicykli alebo pešo.

Verejná doprava

  • metro: U1 (smer Leopoldau, konečná stanica Karlsplatz)
  • električka: 1, 2, 71, D
  • autobus: 2A, 57A (konečná Burgring Station)

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie autom

Parkovanie vo Viedni vie byť obzvlášť komplikované, preto odporúčame využiť jedno z P+R parkovísk alebo podzemné garáže.  Najbližšie parkoviská sú garáže Am Museumsquartier alebo Operngarage. Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupinové prehliadky so sprievodcom

Ak máte záujem o detailnú skupinovú prehliadku, biológovia Doma motýľov Vám budú s radosťou k dispozícií. V prípade otázok sa môžete obrátiť na fuehrungen@schmetterlinghaus.at

Kočíky a invalidné vozíky

Areál Domu motýľov je bezbariérový, detské kočíky a invalidné vozíky sú povolené.

Psy

Psom je úplný zákaz vstupu do areálu.

Jedlo, nápoje a fajčenie

Konzumácia jedla a nápojov je povolená  len vo foyeri, filmovej miestnosti a v Burggarten. V motýlej zóne je zakázané jesť a piť. V celom areáli je zakázané fajčiť.

Prenájom priestorov na podujatia

Dom motýľov si môžete prenajať na rôzne podujatia, ako sú prezentácie výrobkov a výstavy, semináre a workshopy, čítania a koncerty, módne prehliadky a fotenia. V prípade otázok sa môžete obrátiť na info@schmetterlinghaus.at

Tropické teploty

V Dome motýľov je neustále 26° až 35°C, čo je teplota, pri ktorej sa motýle cítia najlepšie. Vlhkosť vzduchu je približne 80 %. Niektorí návštevníci nemusia tieto klimatické podmienky dobre znášať, preto Vás prosíme o opatrnosť.

 

Schmetterlinghaus Palmenhaus

Burggarten Hofburg
1010 Wien
Tel.: +43/1/533 85 70
E-mail: info@schmetterlinghaus.at
Web: www.schmetterlinghaus.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet