...
...

Dóm sv. Štefana

Jeden z najznámejších symbolov Viedne, nazývaný aj dominantou Viedne, ročne navštívi cez 3 mil. návštevníkov. Dóm sv. Štefana je najväčšou a najznámejšou gotickou katedrálou vo Viedni. Katedrála je neprehliadnuteľnou súčasťou námestia Stephansplatz v centre Viedne a je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií. S jej výstavbou sa začalo v 12. storočí.

Cisárska katedrála sv. Štefana

Z námestia sa dá do Dómu voľne vstúpiť z viacerých strán. Hlavnou vstupnou bránou je Obria brána (Riesentor) s dvoma nižšími postrannými vežami (Heidentürme). Tento vstup je zároveň najstarším prvkom katedrály, postavený v románskom štýle v 13. storočí.

Dóm nesie prvky niekoľkých stavebných štýlov – gotika dominuje najvyššej južnej veži a hlavnej lodi, interiér zdobí štýl baroka, severná veža bola dostavaná v období renesancie.

Interiér pôsobí vskutku pompézne, vysoké chrámové piliere majú bohatú sochársku výzdobu. Nachádza sa tu cenná zbierka 18 oltárov, majstrovské sochárske dielo kazateľnice, cisárska modlitebňa, rozsiahla zbierka umeleckých predmetov a relikvií.

Hlavný organ je šiestym najväčším na svete. Pri hlavnom barokovom oltári je umiestnený majestátny mramorový sarkofág cisára Fridricha III.

Chrám má niekoľko kaplniek, v jednej z nich, v kaplnke Tirnakapelle, naľavo od hlavného vchodu, je umiestnený náhrobok princa Eugena Savojského.

Pokiaľ by ste chceli navštíviť všetky zaujímavé miesta v dóme svätého Štefana, môžete si zakúpiť zvýhodnenú vstupenku „all inclusive“. Táto vstupenka zahŕňa návštevu katedrály s audio sprievodcom, účasť na verejnej prehliadke katakomb a západnej galérie, ako aj návštevu južnej a severnej veže! Pri zakúpení týchto vstupeniek je v cene aj voľný vstup do Klenotnice rádu Teutónov. Vstup do jednotlivých častí katedrály je samostatne spoplatnený a niektoré sa dajú navštíviť len v doprovode miestneho sprievodcu.

Južná veža (Südturm)

So svojou výškou 137 metrov je najvyššou vežou katedrály. Vyhliadka sa nachádza približne v polovičnej výške a vedie po úzkom špirálovitom schodisku. Po prekonaní 343 schodov končí výstup v miestnosti, ktorá pôvodne slúžila ako pozorovateľňa pre ohlasovanie požiaru či príchod nepriateľa. Vo veži sa nachádza 13 z celkovo 22 chrámových zvonov a práve tieto komponujú hlavné vyzváňanie.   
Najlepší atléti v behu do schodov dosiahnu vrchol za menej ako 1 minútu a 20 sekúnd.

Do veže sa vstupuje priamo z námestia.

Vstup do južnej veže
pondelok – nedeľa       9:00 - 17:30

Táto veža je nižšia, na jej vrchol vedie 75 schodov, a taktiež výťah.

Vstupné – južná veža
Dospelí5,50 EUR
Deti a mládež (6-14 r.)2,00 EUR
Skupina žiakov (14-18 r.)            4,00 EUR
Deti (0-6 r.)zadarmo

Severná veža (Nordturm)

Vyhliadka smeruje na severnú časť mesta, pekný pohľad je aj na nápadnú strechu katedrály s cikcakovým vzorom. Tvorí ju 230.000 strešných škridiel v desiatich farebných odtieňoch. Do vzoru sú zakomponované erby mesta Viedeň, Rakúskej republiky a Rakúsko-uhorskej monarchie.

Nachádza sa tu hlavný zvon chrámu, 21 ton vážiaci Pummerin. Jeho telo bolo odliate z diel porazeného tureckého vojska. Zvoniť zvykne na nový rok a počas cirkevných sviatkov.

Vstup do veže je vo vnútri chrámu.

Vstup do severnej veže
pondelok – nedeľa9:00 - 17:30

 

Vstupné – severná veža
Dospelí6,00 EUR
Deti a mládež (6-14 r.)2,50 EUR
Skupina žiakov (14-18 r.)                4,00 EUR
Deti (0-6 r.)zadarmo

Katakomby

Po zatvorení viedenského cintorína bola pod Dómom sv. Štefana vyhĺbená rozsiahla sieť katakomb. Okrem hrobiek vládnucich Habsburgovcov a najvyšších predstaviteľov cirkvi sa v podzemných chodbách nachádzal aj mestský cintorín. Bežných ľudí pochovávali jednoduchým spôsobom, a to vrstvením ich kostí na seba. Do konca 18. storočia ich tu bolo pochovaných zhruba 11 000.

Vstup do chrámových katakomb je možný len so sprievodcom.

Vstupné – Katakomby
Dospelí6,00 EUR
Deti a mládež (6-14 r.)                2,50 EUR
Deti (0-6 r.)zadarmo

 

All-inklusive

Vstupenka all-inklusive zahŕňa prehliadku vnútra kostola, katakomb a návštevu južnej a severnej veže. Okrem toho je súčasťou vstupenky aj voľný vstup do klenotnice Rádu nemeckých rytierov.
Vstupenku all-inclusive nie je možné zakúpiť pre skupiny!

Typ vstupenkyCena v EUR
All inklusive - Dospelí20,00
All inklusive - Deti (6-14r.)                 5,00
Otváracie hodiny
Po. - So. 6:00 – 22:00
Nedele a štátne sviatky 7:00 - 22:00
Platené prehliadky Po - So 9:00 - 11:30 & 13:00 - 16:30
Platené prehliadky Ne & št. sviatky 13:00 - 16:30

Viac informácií  k jednotlivým otváracím časom katedrály nájdete v texte.

Cenník EUR
Vstup do katedrály free
Skupiny bez sprievodcu - Dospelí 5,00
Skupiny bez sprievodcu - triedy ZŠ free

Všetky vstupenky je možné zakúpiť len na mieste v hotovosti. Momentálne nie je možná žiadna online rezervácia ani platba kartou!

Viac informácií  k vstupenkám ako aj All-inklusive lístkom nájdete v texte.

Dóm sv. Štefana sa nachádza v centre Viedne a ľahko sa k nemu dostanete verejnou dopravou.

Verejná doprava

  • Metro: U1, U3
  • Autobus: 1A, 3A

Príchod z hlavnej stanice

Zo zástavky Südtiroler Platz smer Leopoldau, nastúpite na linku metra U1 a vystúpite priamo na Stephansplatz.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R,  alebo podzemné garáže v blízkosti centra, ako napríklad Parkhaus City Stephansplatz alebo Garage Cobdengasse. Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Dresscode

Na vstup do katedrály je potrebné oblečenie primerané dôstojnosti kostola. Mužskí návštevníci budú žiadaní, aby si odložili všetky pokrývky hlavy.

Skupinové prehliadky

Skupinové prehliadky pre 15+ ľudí treba vždy vopred oznámiť a rezervovať na tour@stephanskirche.at alebo telefonicky +43 (0)1 / 51552 - 3054.

Bezbariérový prístup

Vstup do katedrály je možný cez hlavný portál.

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely. Používanie blesku, statívu, tripodov alebo selfie tyčí je zakázané. Taktiež je zakázané dotýkať sa výstavných/ozdobných predmetov a vitrín. Návštevníkov prosíme, aby v priestoroch katedrály netelefonovali a neboli nadmerne hluční. 

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Konzumácia jedla a fajčenie

V celom interiéri katedrály je zakázaná konzumácia jedla a fajčenie.

Adresa:

Dóm sv. Štefana
Stephansplatz 3
1010 Viedeň
Tel.: +43 (0)1 / 51552 - 3054
E-mail: tour@stephanskirche.at
Web: www.stephanskirche.at/index.php

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet