...
...

Efezské múzeum v „Neue Burg“

Historická stavba Neue Burg je súčasťou areálu Hofburg a je dominantou námestia Heldenplatz. Je najmladšou dobudovanou časťou cisárskeho fóra a patrí k najmohutnejším stavbám Viedne.

V roku 1938 tu Adolf Hitler z balkóna pred zhromaždeným davom vyhlásil pripojenie Rakúska k nacistickému Nemecku. V súčasnosti tu sídli Kancelária prezidenta a Kongresové centrum, Rakúska národná knižnica, Svetové múzeum Viedeň a časť expozície Umeleckohistorického múzea s Efezským múzeom.

Na jednu vstupenku do 2 múzeí

Pri zakúpení vstupenky do Múzea rakúskych dejín je v cene zahrnutý aj vstup do výstavnej časti v priestoroch Neue Burg, kde sa nachádza Efezské múzeum a zbierky hudobných nástrojov a zbraní. Budovy ležia blízko seba, oddeľuje ich cestná komunikácia Burgring.

Efezské múzeum (Ephesos Museum)

Starobylé mesto Efezos patrilo v minulosti k najvýznamnejším antickým mestám. Koncom 19. storočia bola do oblasti dnešného Turecka vyslaná rakúska archeologická výprava, ktorá tu cenné nálezy zoskupovala 11 rokov. V súčasnosti im patrí výstavné miesto vo viedenskom Efezskom múzeu. Medzi exponátmi sa nachádza množstvo zachovalých sôch, ktoré v minulosti zdobili napríklad kolosálne rímske kúpele. K vrcholom zbierky patrí jedinečný cyklus reliéfov stvárňujúcich obdobie rímskeho cisárstva.

Zbierka starožitných hudobných nástrojov (Sammlung alter Musikinstrumente)

Podstatná časť expozície pochádza z majetku Habsburgovcov a pozostáva zo vzácnej zbierky hudobných nástrojov z obdobia renesancie a baroka. K výnimočným kúskom patria starožitné Viedenské klavíry, sláčikové nástroje Jacoba Stainersa a renesančné drevené dychové nástroje. Niektoré nástroje je možné počas organizovaných koncertov nielen vidieť, ale aj počuť.

Zbierka dobových zbraní a brnenia (Hofjagd- und Rüstkammer)

Viedenská zbierka sa zaraďuje k najvýznamnejším svojho druhu na svete. Obsahuje predmety reprezentujúce takmer všetky západoeurópske dynastie od 15. do začiatku 20. storočia. Bohatá výzdoba brnení, jazdeckých sediel a zbraní vypovedá o dôležitosti udalostí, na ktoré boli zhotovené. Zväčša išlo o vojenské ťaženia, ríšske snemy, korunovácie, zásnuby, svadby alebo krsty. Zbierka uchováva aj jednu z najkrajších zbraní na svete – zlatý kord cisára Maximiliána II. zo 16. storočia.

 

Otváracie hodiny
Ut. - Ne. 10:00 - 18:00
Štvrtok 10:00 - 21:00

Múzeum je otvorené po celý rok okrem pondelkov.  Posledný vstup je možný pol hodiny pred skončením návštevných hodín.

Cenník EUR
Dospelí 9,00
Zľavnený lístok* 7,00
Seniori 7,50
Deti a mládež free
Rodinná vstupenka (2 dospelí +max. 3 deti/mládež) 15,00
Skupiny (min. 10 osôb) 7,00
Audio sprievodca 2,00

*Zľava sa vzťahuje na: študentov (do 27r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Vstupenky si môžete zakúpiť aj online, vyhnete sa tak rade pri pokladni.

Viac informácií získate na domovskej stránke Umeleckohistorického múzea  v nemeckom alebo anglickom jazyku.

Verejná doprava

  • metro: U2, U3 (stanica Volkstheater)
  • električka: 1, 2, 46, 49, 71, D
  • autobus: 48A

Príchod z hlavnej stanice

Nastúpte na električku D zo zastávky Hauptbahnhof Ost S a vystúpte na  zastávke Burgring. Odtiaľ je múzeum vzdialené približne 4 minúty chôdzou.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti, ako napríklad CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier alebo Garage Robert-Stolz-Platz. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupinové prehliadky

K dispozícií sú prehliadky so sprievodcom pre skupiny od 10 do max 40 osôb. Pre skupiny s menej ako 10 osobami účtujeme paušálnu sumu. 
Prosíme Vás, aby ste svoju žiadosť o skupinovú prehliadku zaslali prostredníctvom nižšie uvedeného formulára. Odpoveď dostanete e-mailom čo najskôr. V prípade ďalších otázok sa obráťte na vermittlung@hdgoe.at.

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely. Používanie blesku a statívu je zakázané. Je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Prehliadky so sprievodcom

Tím expertov vzdelávania v Múzeu rakúskych dejín sa teší, že Vás bude môcť sprevádzať na ceste múzeom! Cena za sprievodcu je 4,00 € pre dospelú osobu a pre deti a študentov do 27r. 3,00 €. Prehliadky so sprievodcom si v súčasnosti môžete objednať v týchto jazykoch: nemčina, angličtina, francúzština, portugalčina, španielčina a rumunčina.

Bezbariérový prístup

Bezbariérový prístup k hlavnému vchodu do Neue Burg je cez ľavú rampu. V hornej časti je pravá strana dverí otvárateľná eurokľúčom alebo pomocou interkomu. Potom vedie niekoľko schodov do vstupnej haly. K dispozícii je výťah s nosnosťou do 225 kg. Taktiež sa ovláda eurokľúčom alebo pomocou interkomu.

V budove Neue Burg nie je hmatový navádzací systém.

Audio sprievodca

Audio sprievodcovia sú k dispozícii v nemčine a angličtine.

Ephesos Museum NEUE BURG

Heldenplatz, 1010 Wien
1010 Wien
Tel.: +43 153410 805
E-mail: office@hdgoe.at
Web: www.hdgoe.at
Web 2 : www.khm.at/de/besuchen/sammlungen/ephesos-museum/

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet