...
...

Múzeum a galéria Albertina

V minulosti bola súčasťou najväčšieho mestského paláca cisárskej rodiny Habsburgovcov, dnes je umeleckým múzeom a galériou medzinárodného významu. Návštevnícke rekordy zaznamenali mimoriadne výstavy Michelangela, Van Gogha, Dürera, Rubensa či Rembrandta.

Monet, Miró, Picasso

Albertina ponúka bohatý program výstav so vzácnymi umeleckými dielami od 15. storočia až po súčasnosť. Stála expozícia predstavuje jednu z najvýznamnejších európskych zbierok medzinárodnej klasicistickej moderny počnúc francúzskym impresionizmom cez nemecký expresionizmus a ruskú avantgardu až po súčasné umenie. Jej predstaviteľmi sú svetoznámi umelci ako Monet, Renoir, Cézanne, Modigliani, Miró, Picasso, Klee, Magritte, Kirchner, Bacon, Degas, Baselitz, Kiefer, Katz a ďalší. Múzeum uchováva aj jednu z najcennejších a najrozsiahlejších grafických zbierok na svete.

V rámci prehliadky výtvarných diel si návštevníci môžu navyše prezrieť 21 cisárskych miestností. Nachádzajú sa na 2 podlažiach múzea a sú zariadené vzácnym originálnym nábytkom.

Galériu zbierok a obrazov, ako aj prehliadku diel z posledných výstav si môžete pozrieť aj online.

Podrobnejšie informácie získate na domovskej stránke galérie aj v slovenskom jazyku.

Otváracie hodiny
Denne 10:00 - 18:00
Streda & piatok 10:00 - 21:00

Počas sviatkov sa otváracie hodiny riadia podľa príslušného dňa v týždni.

Cenník EUR
Dospelí 18,90
Zľavnený lístok* 14,90
Deti do dovŕšenia 19r. free
Osoby s preukazom ZŤP 7,00

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 26r.) po predložení príslušného preukazu.

Múzeum Albertina sa nachádza uprostred centra Viedne medzi budovou štátnej opery, ulicou Kärntnerstraße a zámkom Hofburg. Vďaka svojej polohe je jednoduché sa k múzeu dostať verejnou dopravou. 

Verejná doprava

  • Metro: U1, U2, U4 (Karlsplatz), U3 (Stephansplatz)
  • Električka: 1, 2, D, 62, 71, Badner Bahn (Kärntner Ring/Oper)
  • Mestská autobusová doprava: 2A (Albertina)

Príchod z hlavnej stanice

Zo zástavky Südtiroler Platz smer Leopoldau, nastúpite na linku metra U1 a vystúpite na Karlsplatz. Múzeum je odtiaľ vzdialené 5 min. chôdze.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R,  alebo podzemné garáže v blízkosti centra, ako napríklad Kärntnerringgarage, Kärntnerstraße Tiefgarage alebo garážový dom Palais Corso. Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Verejné prehliadky so sprievodcom

Múzeum ponúka prehliadky múzea so sprievodcom v nemeckom jazyku. Prehliadky so sprievodcom si môžete rezervovať online do troch dní pred prehliadkou. Zvyšné miesta si môžete zakúpiť v pokladni v deň prehliadky. Je obmedzený počet účastníkov. Cena za sprievodcu je 5,00 € na osobu.

Skupiny

Pre návštevu so skupinou nie je potrebné sa vopred registrovať. Odporúčame Vám však zakúpiť si vstupenky vopred online, aby ste sa vyhli čakaniu na pokladni. Nie je možné rezervovať si časové intervaly a neexistujú ani skupinové vstupenky.

Audio sprievodca

K dispozícií sú audio sprievodcovia, ktorí Vám poskytnú komplexné informácie o obsahu výstavy, umeleckých dielach, umelcoch a ich dobe a prelínajú sa v nich citáty, rozhovory a hudba na pozadí, aby sa Vaša návšteva múzea stala naozaj výnimočným zážitkom.
K dispozícií sú jazyky nemčina, angličtina, taliančina, španielčina, čeština, ruština, čínština, japončina a ukrajinčina. 

Bezbariérový prístup

Všetky priestory a úrovne múzea Alberína sú bezbariérové alebo prístupné výťahom a  plošinovými výťahmi. Invalidné vozíky a pomôcky na chôdzu si môžete bezplatne požičať v hlavnej šatni na základe osobného preukazu ako zálohy.

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Albertina

Albertinaplatz 1
A-1010 Wien
Tel.: +43 1 534 83 0
E-mail: besucher@albertina.at
Web: www.albertina.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet