Hrad Hohenwerfen
Strážca Salzburského údolia
Uprostred majestátneho horského prostredia rakúskych Álp sa týči jeden z najimpozantnejších hradov strednej Európy – Hohenwerfen. Tento stredoveký klenot, postavený na strmom skalnom výbežku nad riekou Salzach, sa nachádza asi 40 kilometrov južne od Salzburgu. So svojou bohatou históriou, úchvatnou architektúrou a fascinujúcimi výstavami patrí medzi najzaujímavejšie turistické atrakcie Rakúska.
História hradu
Hohenwerfen bol postavený v roku 1077 na príkaz arcibiskupa Gebharda zo Salzburgu ako obranná pevnosť proti možným nepriateľom. Hrad bol súčasťou siete opevnení, ktoré chránili dôležité obchodné cesty v regióne. Počas svojej existencie prešiel viacerými úpravami a niekoľkokrát sa dostal do rúk rôznych panovníkov. V 16. storočí bol prestavaný a modernizovaný tak, aby lepšie odolával obliehaniam.
V neskorších obdobiach slúžil Hohenwerfen aj ako väzenie. Medzi jeho najznámejších väzňov patril arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau, ktorý bol na hrade zadržiavaný po svojom zosadení z funkcie. Počas 19. storočia hrad postupne chátral, no v 20. storočí prešiel rozsiahlymi rekonštrukčnými prácami, vďaka ktorým dnes môžeme obdivovať jeho pôvodnú krásu.
Čo môžete na hrade vidieť?
Dnes je Hohenwerfen otvorený verejnosti a ponúka návštevníkom pestrú paletu zážitkov. Medzi hlavné atrakcie patria:
Prehliadka hradu – Prechádzka nádvorím, hradnými chodbami, gotickou kaplnkou či mučiarňou, kde sa návštevníci dozvedia viac o stredovekom spôsobe života.
Sokoliarske predstavenia – Hrad je známy svojou tradíciou sokoliarstva a pravidelne sa tu konajú ukážky letu dravých vtákov, ktoré patria medzi najväčšie atrakcie pre rodiny s deťmi.
Expozícia zbraní a brnení – Hradná zbierka obsahuje množstvo historických artefaktov, ktoré dokumentujú vývoj vojenskej techniky v stredoveku.
Panoramatický výhľad – Z veží hradu sa naskytá úžasný výhľad na okolité hory a údolie rieky Salzach, čo robí z Hohenwerfenu ideálne miesto pre milovníkov fotografie.
Hohenwerfen vo filme
Vďaka svojej dramatickej scenérii a autentickej atmosfére sa hrad objavil aj v rôznych filmoch. Jeden z najznámejších prípadov je britský film Kam orli nelietajú (Where Eagles Dare) z roku 1968, kde hrad predstavoval nacistickú pevnosť.