...
...

Lipicany

Ozdoba cisárskeho dvora

Už viac ako 400 rokov sú lipicanské kone úzko spojené s rakúskou monarchiou. Habsburgovci, známi ako veľkí milovníci koní, dokázali krížením starošpanielského plemena vyšľachtiť súčasné elegantné plemeno, ktoré poznáme ako Lipicany.

Od záprahov k Španielskej jazdeckej škole

Biele záprahy sprevádzali cisára a jeho rodinu na cestách do Prešporka či Budapešti. Šľachtenie lipicanov pre cisársky dvor trvalo celých 200 rokov, až kým sa nestali skutočnými kráľmi koní. Lipicany sú mimoriadne učenlivé a disciplinované kone s vynikajúcimi pohybovými schopnosťami. Tieto prednosti u nich rozvinula predovšetkým Vysoká španielska dvorná jazdecká škola, založená vo Viedni v 18. storočí. V súčasnosti je jedinou inštitúciou na svete, ktorá striktne zachováva tradíciu klasického jazdeckého umenia – klasickej drezúry a usiluje sa o jej rozvoj. Cieľom výcviku je dosiahnutie dokonalého súladu koňa s jazdcom, s rešpektom ku zvieraťu. Výsledkom je lipicanské baletné predstavenie v pôsobivo ladnom prevedení.

Program a vystúpenia

Vo svojich vystúpeniach predvádza jazdecká škola celý repertoár, prezentujú sa mladí jazdi aj skúsení profesionáli. V rôznych formáciách predvádzajú s lipicanmi náročné figúry v sedle i mimo neho. Vyvrcholením predstavenia býva majstrovské sólo, kde pri gala predstaveniach zvykne účinkovať riaditeľ jazdeckej školy, Ernst Bachinger. Vystúpenie uzatvára známa štvorylka v jedinečnej choreografii s ôsmimi žrebcami. Vystúpenia sa nesú v sprievode klasickej hudby, fotografovanie a filmovanie je zakázané.

Svetoznámy balet bielych žrebcov

Predstavenia sa konajú len v piatok a v sobotu o 11:00, alebo 19:00 a trvajú 70-80 minút. V termínoch od 1.2. do 4.5. a od 17.6. do 19.8. 2023 sa predstavenia nekonajú. 
Spestrením tradičného programu sú predstavenia pod názvom “A Tribute to Vienna", ktoré sú sprevádzané buď hudobne členmi Viedenskej filharmónie, alebo spevácky Viedenským speváckym zborom (Wiener Sängerknaben).

Španielska jazdecká škola sídli v rezidencii Hofbrug v centre Viedne, historická jazdiareň púta pozornosť už pri vstupe svojou bohatou barokovou výzdobou s krištáľovými lustrami uprostred arény.

Vstupné

A Tribute to Vienna30 € – 150 €
Predstavenie I.30 € – 150 €
Predstavenie II.33 € – 180 €
Gala43 € – 237 €
Deti (od 6-12 r.)free

 

Cena vstupenky závisí od voľby miesta – státie/sedadlo/lóža. 
Vstupenky je nutné rezervovať vopred, inak sa na predstavenie nemusíte dostať. Rezervácie sú možné online, osobne alebo e-mailom. Treba uviesť meno, adresu, telefónne číslo, počet vstupeniek, cenovú kategóriu a termín predstavenia.

Ranný výcvik (Training)

Dopoludnia môžu návštevníci pozorovať prípravu lipicanov – prevedenie jednoduchých posilňovacích či uvoľňovacích cvičení, nácvik a zdokonaľovanie jednotlivých prvkov. Ranný výcvik je sprevádzaný klasickou hudbou a prebieha v historickej jazdiarni. 
Ranný výcvik prebieha od 10:00 – 12:30. Tréningy neprebiehajú v mesiaci JÚL.

Aktuálny ročný program všetkých predstavení a prehliadok si môžete stiahnuť tu

Vstupné

DospelíMiesto na sedenie   Miesto na státie
Študenti (do 27r.)27,00 €16,00 €
Seniori (od 65r.)19,00 €11,00 €
Deti a mládež (od 6-18 r.)   16,00 €9,00 €

 

Otváracie hodiny
Po. - Ne. 9:00 - 16:00

Vstup je možný od februára celoročne, od konca júna a celý júl býva program obmedzený.

Cenník EUR
Dospelí 21,00
Zľavnený lístok* 17,00
Deti a mládež (od 6-18 r.) 12,00
Kombinovaná vstupenka dospelí 26,00
Kombinovaná vstupenka zľavnená 19,00

Deti do 3 rokov, ako aj psy, majú vstup zakázaný, deti od 3-6 rokov majú vstup zadarmo. 

Výška vstupného závisí od konkrétneho vystúpenia či prehliadky. 

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov a študentov (do 25r.) po predložení príslušného preukazu.

Voľné termíny predstavení, ako aj výšku vstupného si overte online.

Kombinovaná vstupenka: Ranný výcvik + Klenotnica (Schatzkammer)

Verejná doprava

Vďaka svojej polohe v centre sa k jazdeckej škole najlepšie dostanete verejnou dopravou.

Električky:

  • 1, 2 alebo D: zastávka Kärntner Ring Oper alebo zastávka Burgring
  • 62: zastávka Kärntner Ring Oper

Metro:

  • U1: stanica Stephansplatz
  • U3: stanica Herrengasse
  • U2, U4: stanica Karlsplatz

Autobus:

  • 1A: zastávka Herrengasse
  • 2A: zastávka Michaelerplatz
  • 3A: zastávka Habsburgergasse

Príchod z hlavnej stanice

Nastúpte na električku U1 (smer Leopoldau) zo zastávky Südtiroler Platz a vystúpte na  zastávke Stephansplatz. Odtiaľ je jazdecká škola vzdialené približne 6 minút chôdzou.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti, ako napríklad Busparkplatz Museum - Wien | APCOA alebo Garage Am Hof | BEST IN PARKING. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Prehliadky so sprievodcom

Popoludňajšej prehliadky umožňujú návštevníkom pohľad do zákulisia Španielskej jazdeckej školy. Začína sa prehliadkou bohato zdobenej, barokovej zimnej jazdiarne, pokračuje letnou jazdiarňou na nádvorí Hofburgu a vrcholom prehliadky je najvýznamnejšia viedenská renesančná stavba – Stallburg s historickými stajňami lipicanských žrebcov. Prehliadky trvajú približne 1 hodinu.

Psy a domáce zvieratá

Všetkým zvieratám vrátane psov je zákaz vstupu do celého areálu.

Bezbariérový prístup

Zimná jazdecká škola je plne bezbariérová. Keďže je k dispozícii len obmedzený počet miest pre vozíčkarov, žiadame vás, aby ste si miesta rezervovali vopred.

Spanische Hofreitschule Wien

Hofburg – Michaelerkuppel
Michaelerplatz 1
1010 Wien
Tel.: +43/1/533 90 31
E-mail: office@srs.at
Web: www.srs.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet