...
...

Múzeum cisárovnej Sisi

Kto chce spoznať pravú tvár zbožňovanej rakúskej cisárovnej Sisi, niet lepšieho miesta ako je jej múzeum vo Viedni. Toto miesto odhaľuje skutočnosti, ktoré vyvracajú mnohé mýty o osobnosti a živote slávnej cisárovnej. Múzeum sa nachádza v priestoroch Hofburgu a v rámci jednej vstupenky môžete navštíviť aj Cisárske apartmány a Striebornú komnatu.

Múzeum Sisi

(Sisi Museum) je rozdelené do šiestich komnát, nachádza sa tu obdivuhodný výber originálnych šiat, prádla, topánok a množstvo doplnkov. Vystavené sú najznámejšie portréty a šperky. Sisi svoj vnútorný svet popisuje v zbierkach básní, ktorými dáva často najavo svoj odpor k životu na cisárskom dvore. Zrejmá je jej vášeň k jazdeniu, cestovaniu a posadnutosť vzhľadom. Do expozície patrí aj posmrtná maska cisárovnej, ktorá bola zavraždená v roku 1898.

Cisárske apartmány

(Hofburg Kaiserappartements) V rámci prehliadky je sprístupnených 19 úradných a obytných komnát cisárskeho páru Františka Jozefa a Sisi. Priestory sú zariadené v štýle rokoka s bohatou štukovou výzdobou, cennými nástennými kobercami a lustrami z českého krištáľu. Prehliadka vedie veľkou audienčnou sálou, cez pracovňu cisára a početné salóniky až k súkromným komnatám cisárovnej s cvičebňou a kúpeľňou s pôvodným vybavením. Niektoré komnaty prekvapia jednoduchosťou a nenáročnosťou cisárskej rodiny, naopak reprezentačné miestnosti hýria prepychom a bohatstvom.

 Strieborná komnata

(Silberkammer) Reprezentuje najkrajšie kusy stolovacieho servisu cisárskej domácnosti. Predmety sú vyrobené zo vzácneho skla, striebra a porcelánu. K výbave patria taktiež stolné textílie a potreby na varenie a pečenie v dvornej kuchyni. Najobdivovanejším kúskom je takzvaná milánska stolová dekorácia, ktorá je dlhá až 30 metrov.

Otváracie hodiny
Denne 9:00 - 17:30

Prehliadky sú možné celoročne aj počas sviatkov.

Posledný možný vstup je o 16:00.

Cenník EUR
Dospelí 17,50
Deti (6 -18r.) 11,00
Zľavnený lístok* 16,60
Audio sprievodca free

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 25r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Pre skupiny 10 a viac osôb je potrebná rezervácia vopred!

Viac informácií k vstupenkám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov nájdete na oficiálnej stránke Múzea Sisi.

Verejná doprava

Linky verejnej dopravy, ktoré vás privezú priamo k Hofburgu

  • Metro: U3 (oranžová), vystúpiť na Herrengasse
  • Električky: (1, 2, D a 71, vystúpiť na Burgringu)
  • Autobusy: (1A a 2A), vystúpiť pri Hofburgu

Príchod z hlavnej stanice

Z hlavnej stanice pôjdete 6 minút pešo na metro stanicu Südtiroler Platz smer Leopoldau, nastúpite na linku U1 a vystúpite na Stephansplatz. Odtiaľ je múzeum vzdialené už iba 6 minút chôdze.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R,  alebo podzemné garáže v blízkosti centra, ako napríklad CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier. Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupiny

Skupiny s viac ako 10 osobami si musia vopred rezervovať vstupné na e-mailovej adrese reservierung@sisimuseum-hofburg.at

Prehliadky

Prehliadky so sprievodcom sa konajú denne v nemeckom a anglickom jazyku a trvajú približne 60 minút. 

  • Dospelí: 21,50 €
  • Deti: 13,00 €
  • Zľavnený: 20,50 €

Bezbariérový prístup a nevidiaci

Invalidné vozíky sú bezplatne  k dispozícií po predložení preukazu totožnosti pri turnikete. Všetky výstavné priestory sú prístupné prostredníctvom rámp, mobilných zábradlí pre invalidné vozíky a výťahu.
Sprevádzajúca osoba, uvedená na preukaze nevidiaceho návštevníka alebo návštevníka na invalidnom vozíku, má vstup zadarmo.

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Fotografovanie

Fotografovanie a robenie videí je vo všetkých priestoroch múzea zakázané, s výnimkou císarskej striebornej zbierky.

Batožina

Návštevníci nesmú vnášať veľké predmety alebo batožinu akéhokoľvek druhu - kufre, tašky, kolobežky atď. K dispozícii nie sú žiadne možnosti úschovy batožiny. 

Audio sprievodca

Audio sprievodcovia o striebornej zbierke a cisárskych apartmánoch sú k dispozícii v 13 jazykoch bezplatne. Pred návštevou múzea si ich môžete online stiahnuť z oficiálnej stránky múzea.

Sisi Museum

Hofburg 
Michaelerkuppel
A-1010 Wien
Tel.: +43/1/533 75 70
E-mail: info@hofburg-wien.at
Web: www.hofburg-wien.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet