...
...

Prírodovedné múzeum

Toto múzeum patrí spolu s Umeleckohistorickým múzeom k "povinným" cieľom pri výletoch do Viedne. Obe zrkadlovo obrátené budovy spája námestie s parkom a sochou Márie Terézie uprostred. Park s lavičkami býva obľúbeným miestom stretnutí a oddychu.

Z Florencie do Viedne

Základom stálej expozície sa stala rozsiahla súkromná zbierka florentínskeho zberateľa, ktorú do majetku Habsburgovcov získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. Spolu 30.000 predmetov tvorilo vtedy najväčšiu zbierkou prírodnín, ktorá obsahovala ojedinelé exempláre ulitníkov, koralov, lastúr, vzácne minerály a drahé kamene. Od čias prvých výstav sa zbierka rozšírila a múzeum v súčasnosti vlastní približne 20 miliónov predmetov. Okrem stálej expozície ponúka svojim návštevníkom špeciálne výstavy a prehliadky.

Unikáty nevyčísliteľnej hodnoty

Múzeum sa rozprestiera na dvoch podlažiach, v niekoľkých sieňach. Na prvom poschodí sa nachádza výstava zoologickej zbierky, ktorá predstavuje svet živočíšnej ríše počnúc mikroorganizmami až po cicavce. Mnoho vypreparovaných zvierat má nevyčísliteľnú hodnotu, niektoré majú viac ako 200 rokov a nachádzajú sa tu ohrozené alebo už vyhynuté druhy. Pozoruhodnou je vitrína s vyše štyridsiatimi žralokmi a morskými rajami.

Na druhom poschodí sa nachádza mineralogicko-petrografické oddelenie s výstavou minerálov, drahokamov, rudy, kameňov a meteoritov. Múzeum uchováva najväčšiu a najstaršiu zbierku meteoritov na svete, tvorí ju približne 1100 vesmírnych kameňov. Medzi najcennejšie exponáty patrí kytica kvetov vytvorená z drahých kameňov, ktorú venovala Mária Terézia svojmu manželovi. Na jej výrobu bolo použitých 2100 diamantov a 761 drahokamov a polodrahokamov.

Pravek v životnej veľkosti

Geologicko-paleontologická výstava, obľúbená predovšetkým medzi deťmi, predstavuje skelety a preparáty pravekých zvierat, niektoré aj v ich životnej veľkosti.  V roku 2011 bola výstava rozšírená o ďalšie modely a počítačové animácie.

Unikátom prehistorickej zbierky je praveká soška Willendorfskej venuše, stará 25-tisíc rokov. Zaujímavé sú takisto zbierky oddelenia antropológie, botaniky, archív histórie vedy a planetárium.

Otváracie hodiny
Št. - Po. 9:00 – 18:00
Streda 9:00 - 20:00

V utorok býva zatvorené s výnimkou 04.04., 15.08., 31.10., 26.12. 2023 a 2.1. 2024 kedy je otvorené v čase od 9:00 – 18:00.

V utorok 24.12 2023 je múzeum otvorené iba do 15:00 a dňa 25.12.2023 je múzeum zatvorené.

Cenník EUR
Dospelí 16,00
Zľavnený lístok* 12,00
Skupiny (min. 15 osôb) 12,00/person

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov a študentov (do 25r.) po predložení príslušného preukazu.

Deti a mládež do 19 rokov majú vstup zadarmo.

Verejná doprava

  • metro: U2, U3 (stanica Volkstheater)
  • električka: 1, 2, 46, 49, 71, D
  • autobus: 48A

Príchod z hlavnej stanice

Z hlavnej stanice pôjdete 6 minút pešo na metro stanicu Südtiroler Platz smer Leopoldau, nastúpite na linku U1 a vystúpite na Karlsplatz. Odtiaľ je múzeum vzdialené už iba približne 11 minút chôdze.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti. K múzeu sú najbližšie napríklad CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier alebo Busparkplatz Museum - Wien | APCOA. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupinové prehliadky

Počet ľudí v skupinu je maximálne 30 na 1 sprievodcu. Prehliadky sa musia skončiť 15 minút pred zatváracím časom.

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely. Používanie blesku a statívu je zakázané. Je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Šatňa

V šatni je povinné odovzdať  dáždniky, palice (okrem pre zdravotne postihnutých), statívy (s výnimkou chodcov so zdravotným postihnutím), trojnožky, mokré vrchné oblečenie, veľké tašky, ruksaky a podobnú batožinu. 
Za stratu cennosti, peňažných súm a obzvlášť cenných kusov oblečenia múzeum zodpovednosť nepreberá.

Bezbariérový prístup

Múzeum je vybavené výťahom a toaletami pre osoby so zdravotným postihnutím.
Bezbariérový prístup: Burgring 7, bočný vchod.
V múzeu je možné si požičať invalidný vozík.

Konzumácia jedna, nápojov a fajčenie

Jedenie a pitie je povolené len v kaviarni a pri automatoch na kávu. Fajčenie je v celom objekte zakázané.

Zvieratá

Vstup zvieratám je s výnimkou služobných/vodiacich psov zakázaný.

Naturhistorisches Museum

Burgring 7 (vchod z Maria-Theresien-Platz)
1010 Wien
Tel.: +43/1/521 770
E-mail: info@nhm-wien.ac.at
Web: www.nhm-wien.ac.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet