...
...

Umelecko-historické múzeum

Umeleckohistorické múzeum je novorenesančnou architektonickou dvojičkou protiľahlej budovy Prírodovedného múzea. S jednou vstupenkou môžete navštíviť taktiež Neue Burg s Efezským múzeom a zbierkou historických hudobných nástrojov a zbraní.

Umeleckohistorické múzeum vo Viedni patrí medzi najvýznamnejšie múzeá na svete. Podnet k jeho výstavbe dal cisár František Jozef I. a spolu s protiľahlým Prírodovedným múzeom (Naturhistorisches Museum Wien) mali vytvárať jednotný komplex v rámci rozšíreného cisárskeho paláca Hofburg. Múzeum uchováva vzácne zbierky od dôb starovekého Egypta až do konca 18. storočia. Jeho interiér je veľmi dekoratívny, obložený mramorom, zdobený zlatom, ornamentami a nástennými maľbami

Orient a antika

Zbierky sú rozdelené do niekoľkých sekcií. Zbierka orientálneho umenia približuje kultúru starovekého Egypta a Blízkeho východu. Múzeum predstavuje vyše 17.000 objektov ako sarkofágy, múmie rôznych zvierat, náhrobky, sochy bohov, dobové šatstvo, ako aj predmety dennej potreby.

Zbierka antického umenia predstavuje kultúru starovekého Grécka a Ríma, k nahliadnutiu je tu viac ako 2500 predmetov. K najobdivovanejším patria antické reliéfy (Gemma Augustea), zlatý poklad Nagy-Szent-Miklós z doby sťahovania národov a raného stredoveku, monumentálna socha muža z Cypru, sarkofág amazoniek a mnohé iné.

Kabinet umenia, mincí a obrazová galéria

Kabinet umenia (Kunstkammer Wien) s viac ako 2200 exponátmi predstavuje zbierku umeleckých diel od neskorého stredoveku do obdobia baroka. Predmety boli vytvorené z exotických materiálov, ktorým boli často pripisované magické účinky. Na výrobu sa používali drahé kamene, pštrosie vajcia, koraly, žraločie zuby alebo slonovina.  Medzi najvzácnejšie patria predmety zo zlata (slávna soľnička Benvenuta Celliniho), vrchol sochárstva (Krumlovská madona), bronzové sošky, hodinky, rôzne vedecké nástroje a množstvo bizarných predmetov.

Obrazová galéria (Gemäldegalerie) pochádza z umeleckej zbierky Habsburgovcov a patrí k najväčším svojho druhu. Základom zbierky sú výtvarné diela od benátskych,  flámskych, holandských a nemeckých majstrov zo 16. a 17. storočia. Medzi najcennejšie exponáty patria diela Bruegela, Vermeera, Rembrandta, Raffaela, Caravaggia, Velázqueza  a diela talianskych maliarov z obdobia baroka.  V priestoroch múzea sa organizujú aj rôzne sezónne výstavy.

Kabinet mincí (Münzkabinett) je rozdelený do 3 sál a okrem významnej zbierky mincí prezentuje rôzne formy platidiel používaných pred prvými mincami, papierové peniaze, akcie, ako aj medaily, rády a odznaky. Výstavu dopĺňa zbierka portrétov arcivojvodu Ferdinanda Tirolského.

Múzejná knižnica

(Museumsbibliothek) je vedeckou príručnou knižnicou a vo svojom fonde uchováva dobové prvotlače, rukopisy, mapy, ako aj historické zväzky dejín, kultúry a umenia.

Otváracie hodiny
Ut. - Ne. 10:00 - 18:00
Štvrtok 10:00 - 21:00

Múzeum je otvorené po celý rok . V pondelky býva zatvorené.

Cenník EUR
Dospelí 21,00
Zľavnený lístok* 18,00
Audio sprievodca 6,00
Audio sprievodca Family (2 dospelí + 3 deti) 9,00

Deti a mládež do dovŕšenia 19 rokov majú vstup zadarmo.

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 27r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Viac informácií k vstupenkám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov nájdete na oficiálnej stránke Umelecko-historického múzea.

Verejná doprava

  • metro: U2, U3 (stanica Volkstheater)
  • električka: 1, 2, 46, 49, 71, D
  • autobus: 48A

Príchod z hlavnej stanice

Nastúpte na električku D zo zastávky Hauptbahnhof Ost S a vystúpte na  zastávke Burgring. Odtiaľ je múzeum vzdialené približne 4 minúty chôdzou.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti, ako napríklad CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier alebo Garage Robert-Stolz-Platz. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupinové prehliadky

Skupinové prehliadky v počte 10 osôb sú v súčasnosti možné len po potvrdenej registrácii na ticket@khm.at. 

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely. Používanie blesku a statívu je zakázané. Je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Šatňa

K dispozícií je bezplatná šatňa a odkladacie skrinky. Pred vstupom do múzea je  povinné odovzdať  dáždniky, palice a statívy (okrem pre zdravotne postihnutých), trojnožky, mokré oblečenie, veľké tašky, ruksaky a podobnú batožinu, selfie tyče, nádoby s tekutinami a prázdne sklenené fľaše.
Za stratu cennosti, peňažných súm a obzvlášť cenných kusov oblečenia múzeum zodpovednosť nepreberá.

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Prehliadky so sprievodcom

Tím umeleckého vzdelávania v Umelecko-historickom múzeu sa teší, že Vás bude môcť sprevádzať na ceste múzeom! Cena za sprievodcu je 6,00 €.

Audio sprievodca

Audio sprievodcovia sú k dispozícii v nemčine, angličtine, taliančine, francúzštine, španielčine, ruštine, ukrajinčine a mandarínčine.

Bezbariérový prístup

Bezbariérový prístup je možný cez bočný vchod do múzea (Burgring 5). V múzeu sú k dispozícií 2 výťahy. Invalidné vozíky sú v múzeu k dispozícii bezplatne. Ak máte záujem si vozíky vypožičať, rezervujte si ich aspoň jeden deň vopred na guestservice@khm.at

Múzeum ponúka na požiadanie špeciálne prehliadky so sprievodcom pre osoby so zdravotným postihnutím.

Kunsthistorisches Museum

Maria-Theresien-Platz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.khm.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet