...
...

Zámok Belvedér

Dvojicu protiľahlých mestských zámkov závidel princovi Eugenovi Savojskému svojho času aj viedenský cisársky dvor. Obe honosné rezidencie spájajú terasovito tvorené záhrady podľa vzoru francúzskeho Versailles, plné kvetinových záhonov, vysokých živých plotov, jazierok s fontánami a antických sôch. Prechádzky tu bývajú najkrajšie na prelome jari a leta.

Zámok Belvedér (Schloss Belvedere) bol postavený v 18. storočí ako letné sídlo princa Eugena Savojského. K tomuto sídlu nazvanému Dolný Belvedér bol neskôr protiľahlo vybudovaný aj druhý zámok – Horný Belvedér. Po smrti princa prešlo celé sídlo do vlastníctva Habsburgovcov a začalo sa ďalej rozširovať. Belvedér sa stal sídlom cisárskej obrazovej galérie a svoj vznik tu započalo Umeleckohistorické múzeum. Záhradný park je sprístupnený celoročne a bez poplatku. 

Horný Belvedér (Oberes Belvedere)

Plnil počas života Eugena Savojského prevažne reprezentatívnu funkciu, o čom svedčia aj prepychovo zdobené siene a sály ako Mramorová sieň (Marmorsaal), Sala Terrena a Prepychové schodisko (Prunkstiege). V súčasnosti sa tu nachádza stála expozícia výtvarných umeleckých diel od stredoveku cez baroko až po súčasnosť, medzi nimi aj najväčšia zbierka obrazov od Gustava Klimta, diela francúzskeho impresionizmu a viedenskej moderny (Kokoschka, Shiele). Celoročne sa tu konajú príležitostné výstavy umeleckých diel z celého sveta. V neďalekej Alpskej záhrade sa pestuje viac ako štyritisíc rastlín patriacich do alpského ekosystému.   

Dolný Belvedér (Unteres Belvedere)

Bol v minulosti obytným letným panstvom princa Eugena Savojského a takisto sa tu nachádzajú bohato zdobené priestory ako Mramorová sieň (Marmorsaal), Mramorová galéria (Marmorgalerie) a Zlatý kabinet (Goldkabinett). Dnes výstavné siene reprezentujú významné zbierky obrazov a umeleckých predmetov.  V blízkosti zámku môžete navštíviť Oranžériu, niekdajšiu zimnú záhradu na pestovanie citrusov. V súčasnosti v nej nájdete výstavu stredovekého umenia.

Aktuálne výstavy

Všetky výstavy na zámku Belvedér sú zahrnuté v cene základného vstupného, žiadne vstupné navyše sa neplatí. Aktuálny program nájdete tu.

Zámocká záhrada

Nevyhnutnou súčasťou návštevy Belvedéra sú nádherné barokové záhrady, ktoré patria k najkrajším na svete. Hlavná záhrada sa nachádza medzi Dolným a Horným Belvedérom a rozprestiera sa na troch veľkých terasách. Vstup do hlavnej zámockej záhrady je bezplatný, čo je ideálne pre krátke prechádzky tesne pred odchodov z Viedne. 
Bavorský záhradný architekt Dominique Girard vo svojom návrhu záhrad prináša všetky podstatné prvky barokovej záhrady: symetrické kvetinové partery, vodné nádrže, stupienky a schody, strihané živé ploty a mnoho ďalších prvkov. Na južnej strane Horného Belvedéru ponúka zrkadlové jazierko sofistikovaný vizuálny efekt: zrkadlový odraz vytvára viditeľné zdvojenie monumentálnej fasády zámku. 

Otváracie hodiny záhrady

Marec           7:00 - 19:00
 Apríl        6:30 - 20:00
 Máj - júl    6:30 - 21:00
 August - september       6.30 - 20:00
Október       6:30 - 19:00
 November - február 7:00 - 17:30
Otváracie hodiny
Horný Belvedér 10:00 - 18:00
Dolný Belvedér 9:00 - 18:00

Horný aj Dolný Belvedér je otvorený denne po celý rok.

Dolný Belvedér s Oranžériou sú každú stredu sprístupnené až do 21.00.

Cenník EUR
Horný Belvedér Dospelý - pokladňa 18,80
Horný Belvedér Dospelý - online 16,70
Horný Belvedér Zľavnený - pokladňa 15,50
Horný Belvedér Zľavnený - online 13,40
Dolný Belvedér Dospelý - pokladňa 16,70
Dolný Belvedér Dospelý - online 14,60
Dolný Belvedér Zľavnený - pokladňa 13,00
Dolný Belvedér Zľavnený - online 10,90

Deti a mládež do 18 rokov vrátane, majú vstup zadarmo.

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov a študentov (do 26r.) po predložení príslušného preukazu.

Viac informácií k vstupenkám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov nájdete na oficiálnej stránke zámku Belvedér.

Príchod z hlavnej stanice

Z hlavnej stanice pôjdete na zástavku Südtiroler Platz - Hbf S+U, nastúpite na električku č.18, smer Schlachthausgasse, a vystúpite na Quartier Belvedere S. Odtiaľ je múzeum vzdialené už iba približne 5 minút chôdze. Ak by ste sa chceli prejsť, je múzeum od hlavnej stanice vzdialene iba 12 minút.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Parkovanie autom vo Viedni vie byť komplikované, preto odporúčame využiť niektoré z parkovísk P+R  alebo podzemné garáže v blízkosti. K múzeu sú najbližšie napríklad Tiefgarage Zentrum Rennweg - Wien | APCOA alebo Parkgarage Erste Campus. 
Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Vyhnite sa čakaniu

Najrušnejšie je medzi 11. a 14. hodinou. Preto Vám odporúčame naplánovať si návštevu v čase mimo špičky, ako aj zakúpenie vstupenky vopred online: Budete mať vždy aktuálny prehľad o všetkých voľných časových intervaloch návštevy múzea a vyhnete sa čakaniu v rade pri pokladni.

Skupinové prehliadky

Skupinové prehliadky sú v súčasnosti možné len po potvrdenej rezervácií na booking@belvedere.at alebo telefonicky +43 1 795 57-333.

Bezbariérový prístup

Invalidné vozíky sú bezplatne  k dispozícií po predložení preukazu totožnosti pri šatniach. Všetky výstavné priestory sú prístupné prostredníctvom rámp, mobilných zábradlí pre invalidné vozíky a výťahu. 

Prechod cez park medzi Horným a Dolným Belvedérom nie je bezbariérový.

Fotografovanie a nahrávanie

Fotografovanie a nahrávanie videí je povolené len pre nekomerčné účely. Používanie blesku, statívu, tripodov alebo selfie tyčí je zakázané. Taktiež je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny. Návštevníkov prosíme, aby v priestoroch múzea netelefonovali a neboli nadmerne hluční. 

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do výstavných priestorov zakázaný. 

Šatňa

K dispozícií je bezplatná šatňa a odkladacie skrinky. Pred vstupom do múzea je  povinné odovzdať  dáždniky, palice a statívy (okrem pre zdravotne postihnutých), trojnožky, mokré oblečenie, veľké tašky, ruksaky a podobnú batožinu, selfie tyče, nádoby s tekutinami a prázdne sklenené fľaše.
Za stratu cennosti, peňažných súm a obzvlášť cenných kusov oblečenia múzeum zodpovednosť nepreberá.

Jedlo a nápoje

Na konzumáciu jedla a nápojov sú vyhradené priestory, mimo ktorých je konzumácia jedla a nápojov zakázaná. Návštevníci sa môžu občerstviť v Schlosscafé, Parkcafé a Lucy Bare. 

Schloss Belvedere

Prinz Eugen-Straße 27
1030 Wien
Tel.: +43 1 795 57-0
E-mail: public@belvedere.at
Web: www.belvedere.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet