...
...

Zámky v Laxenburgu

História už z čias Márie Terézie dýcha v Laxenburgu na každom kroku. Bývala tu aj Sisi s manželom a ich synom, korunným princom Rudolfom. Za čias Márie Terézie bol Laxenburg obľúbeným miestom pre spoločenské podujatia a hry, o storočie neskôr tu František Jozef s mladou nevestou Sisi trávili medové týždne a narodil sa tu aj ich syn – korunný princ Rudolf. Zámocký park býval taktiež obľúbeným poľovným revírom cisárskeho dvora.

Laxenburg

Sídlo v Laxenburgu je jedným z najpôsobivejších v Európe, priťahuje pozornosť svojou bohatou históriou a architektúrou. Historické centrum tvorí barokový farský kostol, niekoľko šľachtických mestských palácov a cisársky zámok Blauer Hof (Modrý dvor). Skvostom krajinárskej architektúry je priľahlý zámocký park so zámkom Altes Schloss (Starý zámok) a ostrovným rytierskym hradom Franzensburg uprostred zámockého jazera.

Turisticky je však sprístupnený iba zámocký park a hrad Franzensburg, v zámkoch Blauer Hof a Altes Schloss sídlia medzinárodné inštitúcie, konferenčné centrum a štátny filmový archív. Návšteva Laxenburgu sa dá s prehliadkou hradu a atrakciami v zámockom parku naplánovať aj na celý deň.

Ostrovný hrad Franzensburg

Romantická stavba inšpirovaná stredovekými rytierskymi hradmi vznikla začiatkom 19. storočia na podnet cisára Františka I. Hrad stojí na umelom ostrove v zámockom parku, uprostred zámockého jazera. Nikdy neslúžil na bývanie, od počiatku bol navrhnutý ako reprezentačné sídlo. Na jeho výstavbu boli použité cenné originály románskych, gotických a renesančných stavieb z celej krajiny.

Prehliadka „jazerného hradu“

Hrad je poľahky dostupný pešo cez park, od hlavného vchodu trvá prechádzka zhruba pol hodinu. Cesta sa dá skrátiť kompou, pre jej privolanie slúži zvonec na brehu jazera. Orientácia v parku je veľmi jednoduchá, na viacerých miestach sú rozmiestnené zreteľne popísané orientačné tabule.

Prehliadka hradu trvá zhruba 50 minút, vedie štyrmi hlavnými sálami a niekoľkými sieňami. Bohato zdobený interiér s početným mobiliárom reprezentuje Franzensburg ako „klenotnicu Rakúska“. Ďalšia prehliadka vedie do veže a na strechy hradu, odkiaľ je krásny výhľad na celý zámocký park. Občerstvenie so zákuskom či miestnymi špecialitami ponúka hradná reštaurácia na nádvorí.

Atrakcie v zámockom parku

Zámocký park je sprístupnený celoročne po celý deň, atrakcie sú v prevádzke počas sezóny od Veľkej noci až po Pamiatku zosnulých. Vtedy sa konajú rôzne kultúrne podujatia, na jazere sa požičiavajú člnky a v parku premáva vláčik či konský povoz. Pre deti je zážitkom najväčšie detské ihrisko v regióne s množstvom preliezok, šmykľaviek a ďalších atrakcií. V západnej časti parku sa nachádza rekreačné stredisko s verejným kúpaliskom Waldbad a miestnou reštauráciou. K dispozícii je veľký plavecký bazén a tiež samostatný bazén pre deti.
Prechádzka po parku ponúka ešte niekoľko zaujímavostí, napríklad cisárov pamätník, rytiersky turnajový dvorec, antický chárm, zelený letohrádok či bývalú ľadovňu.

Do parku je vstup povolený aj so psom, musí však byť na vôdzke.

Bližšie informácie získate na domovskej stránke zámku, časť je aj v slovenskom jazyku

Vstupné

Zámocký park

Typ lístkaCena
Dospelí3,00 €
Dieťa (6-18)         1,70 €
Pes2,60 €

Kompa

Dospelí / Deti od 3 rokov/ Pes –  0,80 € /jednosmerne
Deti do dovŕšenia 3 rokov majú prevoz zadarmo.

Vyhliadkový vláčik Laxenburg-Express

Dospelí 3,50 €/ Deti do 15 rokov 2,00 €/ Seniori a skupiny od 10 osôb 3,00 €
Lístok platí 4 hodiny od zakúpenia a môžete ho použiť na jazdu tam aj späť.

Otváracie hodiny

Kompa

Kompa premáva od Veľkej noci do 1. novembra každý rok
PO – PIA                             10:00 – 19:00
SO, NE, sviatky                  10:00 – 19:00

Požičovňa člnov

V prípade priaznivého počasia je otvorené denne od Veľkej noci až do 26. 10. 2023
PO – ŠT                10:00 – 18:00, člnkovanie do 19:00
PIA – NE               09:00 –  19:00, člnkovanie do 20:00

Vyhliadkový vláčik Laxenburg-Express

Premáva počas sezóny od 19.3. – 01.11.2023 od 10:00 – 18:00, v 40-minútových intervaloch.

Otváracie hodiny
Prehliadky zámku 11:00-12:00 & 14:00-15:00
Skupinové prehliadky zámku 10:00 - 16:00
Zámocký park 6:00 - 20:30

Zámok je otvorený denne od Veľkej noci do 1. novembra každý rok.

Zámok je momentálne možné navštíviť iba so sprievodcom, max. počet ľudí na prehliadku je 30.

Cenník EUR
Dospelí 11,00
Deti a mládež (3 – 18 r.) 7,00
Rodinná vstupenka (2 dospelí +max. 3 deti/mládež) 28,00

Vstupenky na hrad je možné zakúpiť v obchode so suvenírmi na hrade v čase od 10:30 – 16:30.

Viac informácií k cenám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov a prehliadkam nájdete v texte alebo na oficiálnej stránke zámku Laxenburg aj v slovenskom jazyku.

Verejná doprava:

Vlakom alebo Viedenskou MHD (U1, 18, D, O, 13A, 69A) po Wien Hauptbahnhof:

  • Autobusová linka 200 z Wien Hauptbahnhof (autobusová stanica Wiedner Gürtel) – Laxenburg Franz-Josephs Platz.
    Trvanie jazdy asi 30 minút, z Laxenburg Franz-Josephs-Platz 3 minúty chôdze k hlavnému vchodu do parku.

Vlakom po Mödling Bahnhof:

  • Autobusová linka 215 Mödling Bahnhof (Bahnhofsplatz) – Laxenburg Franz-Josephs-Platz.
    Trvanie jazdy asi 20 minút, z Laxenburg Franz-Josephs-Platz 3 minúty chôdze k hlavnému vchodu do parku.

Príjazd autom

Zámok leží cca. 25 km od centra Viedne, cesta autom trvá približne 30 minút. Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Do Zámku Laxenburg sa dostanete po diaľnici A2 (E59), výjazd Wiener Neudorf, odtiaľ Vás navedú dostatočne nahusto umiestnené informačné tabule.

Parkovanie

Na troch parkoviskách máju návštevníci k dispozícií viac ako 1 200 bezplatných parkovacích miest. Pri príchode sa prosím riaďte navádzacím systémom parkovania:

  • P1 - hlavný vchod do parku
  • P2 - vstup do parku jazdeckých stajní (otvorený len počas víkendov a sviatkov)
  • P3 - vchod do parku centra voľného času

Prehliadky zámku

Z bezpečnostných dôvodov je možné navštíviť Franzensburg len v rámci organizovanej prehliadky v časoch uvedených na stránke.

Prehliadky pre skupiny

Zámok Franzensburg ponúka aj skupinové prehliadky, ktoré si môžete rezervovať denne od 10:00 do 16:00. Na skupinovú prehliadku si vyhraďte aspoň 2 hodiny pobytu.

Domáce zvieratá

V zámockom parku Laxenburg musia byť psy a iné zvieratá spravidla na vôdzke. Areál parku je loveckým revírom, preto nesmú byť zvieratá v žiadnom prípade pustené z vôdzky.

Športovanie, jazda na bicykli a pod.

Do zámockého parku Laxenburg je zakázané vnášať bicykle. V areáli hlavného vstupu do parku (v blízkosti pokladní parku) sa nachádzajú zariadenia na parkovanie bicyklov. Výnimkou sú deti do 6 rokov, ktoré môžu v parku jazdiť na bicykli za predpokladu, že používajú detské bicykle s bočnými stabilizátormi.

Deti a mládež do konca 14. roku života môžu používať všetky v súčasnosti známe druhy športových vozidiel (skateboardy, kolobežky a podobne). Povolené činnosti sa môžu vykonávať len za predpokladu, že nedôjde k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti ľudí a k poškodeniu majetku.

Beh, inline korčuľovanie a nordic walking (aj v skupinách) sú v zámockom parku Laxenburg povolené, ale vždy treba brať ohľad na návštevníkov parku. Z bezpečnostných dôvodov nie je inline korčuľovanie pre dospelých povolené počas víkendov a sviatkov.

Ľadové korčuľovanie a kúpanie sa v jazerách parku je zakázané. 

V areáli parku je taktiež zakázané zakladať oheň (napr. na grilovanie alebo varenie).

Bezbariérový prístup

Všetky vchody do parku sú bezbariérové a pri hlavnom vchode do parku (P1) je niekoľko parkovacích miest pre telesne postihnutých. Prízemie zámku Franzensburg, ktoré sa nachádza v centre zámockého parku, je možné navštíviť bezbariérovo v rámci prehliadky múzea. Bezbariérová prehliadka prvého poschodia, ako aj Vysokej veže a striech, žiaľ, nie je zo stavebných dôvodov možná. 

Osoby na invalidných vozíkoch ako aj osoby s preukazom ZŤP s registrovanou sprevádzajúcou osobou majú po predložení príslušného platného preukazu bezplatný vstup do zámockého parku vrátane príslušnej sprevádzajúcej osoby.

Schloss Laxenburg

Schlossplatz 1
2361 Laxenburg
Tel.: +43/2/236 712 260
E-mail: office@schloss-laxenburg.at
Web: www.schloss-laxenburg.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet