...
...

Zámok Niederweiden

Zámok Niederweiden, pôvodne letné poľovnícke sídlo, sa spája s menami ako Eugen Savojský či Mária Terézia. Francúzsky šarm zámku si najlepšie vychutnáte na niektorej z tematických výstav, ktoré sa konajú v zámku zvyčajne od marca až do novembra. Letný lovecký zámok Eugena Savojského a Márie Terézie je od svojho známeho suseda, zámku Schloss Hof, vzdialený len 3 kilometre. Jeho história siaha do roku 1693, keď jeho výstavbou poveril gróf Ernst Rüdiger von Starhemberg známeho architekta Fischera von Erlacha.

Čím vás zámok prekvapí

Ak ste už navštívili zámok Schloss Hof, isto si pamätáte pedantne usporiadanú barokovú záhradu zámku. Bol to však práve princ Eugen Savojský, ktorý nielen spojil obidve panstvá, ale zároveň dal zriadiť záhrady zámku Niederweiden – avšak už v rokokovom štýle. Ten dal priestor na vznik množstvu pestrých a romantických zákutí, preto prechádzku v záhradách určite nevynechajte z vašich plánov.

Zámok Niederweiden je otvorený každý deň od marca do novembra

Skutočný rozkvet zámku nastal za čias Márie Terézie. Z prestavby zámku sa dodnes zachovali napríklad stropná maľba oválnej sály s exotickými motívmi alebo čínske nástenné maľby v slávnostnej sále. Ako zázrakom sa dodnes zachovala aj lovecká baroková kuchyňa, a to s pôvodným zariadením. Atmosféru zámku si môžete vychutnať aj v kaviarni (10:00 – 18:00).

Kedy navštíviť zámok

Zámok Niederweiden si naozaj vychutnáte kedykoľvek od marca do novembra, keď jeho priestory hostia rôzne tematické výstavy. Najčastejšou témou je, pochopiteľne, slávna minulosť zámku a jeho majiteľov. Preto námetom výstav býva najmä poľovníctvo a lov – poľovnícke obrazy a trofeje či slávne revíry Habsburgovcov, ale aj umenie. V poslednej dobe však čoraz častejšie narazíte na súčasné témy, čo možno činí – aj opakovanú – návštevu zámku atraktívnou, ak aj história nie je práve váš chlebíček.

 

Zámok Niederweiden je barokový zámok v Rakúsku, nachádzajúci sa v obci Niederweiden v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Tento elegantný zámok je súčasťou komplexu susediaceho s ďalším významným zámkom, zámkom Schloss Hof.

Niederweiden Palace bol postavený v 17. storočí a slúžil ako letná rezidencia pre cisárskeho rodu Habsburgovcov. Je to príklad nádherného barokového architektonického štýlu s výraznými detailmi a dekoráciami. Zámok sa nachádza v malebnej krajinnej oblasti pri rieke Morava a je obklopený rozsiahlymi záhradami a parkom.

Po viac ako dvoch storočiach, po období zanedbania a zármutku, bol zámok Niederweiden v roku 2002 zrenovovaný a otvorený pre verejnosť. Dnes slúži ako múzeum a kultúrne miesto, kde návštevníci môžu objaviť históriu a kultúru regiónu.

V rámci prehliadky zámku Niederweiden môžete obdivovať jeho elegantné interiéry, vrátane nádherných sál, salónov a komnat. Zámok ponúka pohľad na život cisárskej rodiny a prezentuje bohatú zbierku nábytku, umeleckých diel a historických artefaktov. Medzi zaujímavé miesta patria napríklad Cisárska sieň, cisárska komnata a kaplnka.

Okrem prehliadky zámku môžete tiež navštíviť prírodné parky a záhrady v okolí, ktoré ponúkajú príjemné miesto na prechádzky a oddych. Zámok Niederweiden je často spojený s návštevou zámku Schloss Hof, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov ďalej. Spoločná návšteva týchto zámkov ponúka komplexný pohľad na históriu a architektúru tohto regiónu.

Zámok Niederweiden je ideálnym miestom pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a architektúru Rakúska. Jeho nádherný barokový štýl a pôsobivé interiéry robia z tohto miesta skutočne výnimočné miesto na návštevu.

Otváracie hodiny
Letná sezóna* - Denne 10:00 - 18:00

*Letná sezéna trvá od od 11. marca do 1. novembra 2023.

Zámok je otvorený každý deň vrátane sviatkov.

Cenník EUR
Dospelí 21,00
Deti (6 -18r.) 12,00
Zľavnený lístok* 19,50
Prehliadka so sprievodcom (EN/DE/SK) 4,00 - 6,00

Deti do dovŕšenia 6 rokov majú vstup zadarmo. 

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 25r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Bližšie informácie k cenám získate na domovskej stránke zámku aj v slovenskom jazyku.

Príchod vlakom z Bratislavy

Z Bratislavy hl.st. do stanice Marchegg premávajú vlaky každú hodinu. Cesta trvá približne 20 minút.

Príchod vlakom z Viedne

Z Viedenskej hlavnej stanice (s možnosťou nástupu vo Viedni-Simmeringu, Viedni-Stadlau a Aspern Nord) premávajú pravidelné priame vlakové spoje do stanice Marchegg.

Príchod autobusom

  • Z Viedne - Z ulice Wien Hausfeldstraße premáva pravidelné priame autobusové spojenie s regionálnym autobusom 540 na zámok Schloss Hof.
  • Z Marcheggu - Priamy spoj regionálnym autobusom 543 medzi železničnou stanicou Marchegg a zámkom Schloss Hof & Schloss Niederweiden.

Príjazd autom

Autom sa na zámok dostanete z Bratislavy smerom na Hainburg, za ktorým prejdete Dunaj cez most Donaubrücke. Následne už len pokračujete rovno, až po pravej strane zbadáte zámok a odbočku na parkovisko.

Parkovanie

Pri zámku Niederweiden je k dispozícii 91 bezplatných miest pre autá a 6 miest pre autobusy. Zaparkovať viete aj pri zámku Schloss Hof kde je k dispozícii bezplatné parkovisko pre 545 áut a 21 autobusov.

Prehliadky

K dispozícií sú aj prehliadky so sprievodcom v nemeckom, na žiadosť aj v anglickom jazyku. Za prehliadku so sprievodcom podľa druhu sa platí príplatok od 4,00 €/dospelá osoba, 2,00 €/dieťa (6-18r.)

Skupinové prehliadky

Skupinové prehliadky v počte nad 10 osôb sú v súčasnosti možné len po potvrdenej registrácii na uvedenom linku.

Fotografovanie a nahrávanie

Vo výstavných priestoroch je prísne zakázané filmovať a fotografovať. Filmovanie a fotografovanie mimo výstavných priestorov na súkromné účely je povolené. Taktiež je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Bezbariérový prístup

K zámku Niederweiden nie je momentálne bezbariérový prístup ale k zámku Schloss Hof a okolitým záhradám áno.

Domáce zvieratá

V celom areáli platí zákaz vstupu všetkým zvieratám včetne vodiacich psov.

Bicykle, drony a pod.

V celom areáli zámku je zakázané používať bicykle (vrátane detských bicyklov), kolieskové korčule, inline korčule, skateboardy, kolobežky a pod.  V areáli výstavy nie je povolené lietať s dronmi.

Fajčenie

V interiéri zámku je zakázané fajčiť.

Schloss Niederweiden

2292 Niederweiden 1
Tel.: +43 2285-20 000
E-mail: office@schlosshof.at
Web: www.schlosshof.at/sk/o-zamku-schloss-hof/zamok-niederweiden

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet