...
...

Zámok Schloss Hof

Zámok Schloss Hof je pri pohľade z Devína a najmä z kopca Devínska kobyla neprehliadnuteľnou dominantou rakúskeho brehu rieky Moravy. Vďaka cyklomostu je už aj pre nás len "na skok"

Autom, na bicykli či pešo, výlet na zámok Schloss Hof je zaujímavý tip na spestrenie popoludnia. Vďaka Cyklomostu slobody sa ponad rieku Moravu spojila bratislavská časť Devínska Nová Ves s rakúskym brehom.

Cesta pre peších a cyklistov vedie priamo na zámok a je dlhá necelé 3 kilometre. Nemčiny sa obávať netreba, dohovoriť sa dá aj po slovensky.

Zabudnutý zámok

Zámok Schloss Hof dal  postaviť začiatkom 18. storočia jeden z najbohatších mužov svojej doby, princ Eugen Savojský. Reprezentatívne vidiecke sídlo s pôsobivou architektúrou a terasovitými záhradami slúžilo na oddych a poľovačky. Svoju dnešnú podobu získal po prestavbe za čias Márie Terézie. Nasledujúce obdobie cisársky dvor nejavil o usadlosť záujem, cenný mobiliár bol prevezený do Viedne a zámok sa stal na dlhé obdobie sídlom armády. V čase 2. svetovej vojny tu sídlil nemecký Wehrmacht, po vojne vojaci Červenej armády.

Schloss Hof má čo ukázať

Po rozsiahlej rekonštrukcii sa v roku 2005 podarilo sprístupniť niekoľko zreštaurovaných miestností s kaplnkou. Podľa pôvodných historických nákresov prebiehala aj revitalizácia krásnej barokovej záhrady so siedmimi terasami, niekoľkými fontánami, pavilónmi, sochami a pestrými kvetinovými záhonmi.

Skromnejšiu stálu expozíciu dokonale vyvažuje bohatý kultúrny program, tradičné slávnosti aj mimoriadne výstavy. Deti sa môžu tešiť na farmu so zvieratami, chovajú tu poníky, biele oslíky, ovce, kozy, ťavy aj lamy. Na statku sa pestujú bylinky a v malých dielňach sa predvádzajú tradičné remeslá. Od štvrtka do nedele sa návštevníci môžu previezť na kočoch. Medzí obľúbené podujatia patria napríklad Veľkonočné a Vianočné trhy, Jarné a jesenné dni záhrad, Barokový sprievod zvierat, Slávenie Turíc, Veľká slávnosť koní, Dožinková slávnosť či Šarkaniáda.

Slávnosti zvykne sprevádzať ľudová hudba a tanec, ukážka miestnych zvykov, či jarmok tradičných výrobkov. Domáci prichádzajú na slávnosti oblečení v miestnych krojoch, ktoré sú veľmi obľúbené a populárne aj medzi mládežou. Panuje tu veľmi prirodzená a uvoľnená atmosféra.

 

Schloss Hof je impozantný barokový zámok nachádzajúci sa v Rakúsku, v obci Schlosshof v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Tento majestátny zámok je jedným z najväčších barokových zámkov v Rakúsku a predstavuje významnú historickú pamiatku.

Zámok Schloss Hof bol postavený v 17. storočí a slúžil ako letná rezidencia pre rodinu Habsburgovcov. Jeho architektonický štýl kombinuje prvky baroka a rokoka a je obklopený rozsiahlymi záhradami a parkom. Záhrady sú navrhnuté v charakteristickom geometrickom štýle a obsahujú fontány, kvetinové záhony, labyrinty a historické zeleninové záhrady.

Dnes je zámok Schloss Hof obľúbenou turistickou atrakciou, kde návštevníci môžu objaviť jeho bohatú históriu a architektúru. Prehliadka zámku zahŕňa návštevu reprezentatívnych salónov, galérií, kaplnky a súkromných komnát. Môžete si vychutnať nádherné fresky, umelecké diela a zbierky historického nábytku.

Okrem prehliadky zámku môžete využiť aj rôzne aktivity a podujatia, ktoré sa tu konajú. Zámok Schloss Hof často organizuje tematické výstavy, divadelné predstavenia, hudobné koncerty a tradičné podujatia, ktoré vám umožnia priblížiť sa k histórii a kultúre tohto miesta.

Záhrady zámku Schloss Hof sú tiež obdivuhodné. Môžete si užiť prechádzku po rozľahlých lúkach, obdivovať kvetinové záhony a relaxovať v harmonickom prírodnom prostredí. Pre deti sú k dispozícii aj detské ihriská a vzdelávacie aktivity, ktoré ich obohatia o históriu a prírodu.

Zámok Schloss Hof je jedným z najdôležitejších kultúrnych a historických miest v Rakúsku. Jeho nádherná architektúra, rozsiahle záhrady a bohatá história robia z neho obľúbené miesto pre návštevníkov z celého sveta.

 

Stavebné práce na zámku začali v roku 1725 pod vedením architekta Johann Bernharda Fischera von Erlacha, slávneho rakúskeho barokového architekta. Zámok bol koncipovaný ako impozantná rezidencia s reprezentatívnymi salónmi, súkromnými komnatami, kaplnkou a rozsiahlymi záhradami.

Po dokončení stavby slúžil zámok Schloss Hof ako miesto pre rôzne spoločenské a kultúrne podujatia pre cisárske dvory. Bolo tu ubytovaných mnoho významných hostí vrátane cisárov Františka Jozefa I. a Alžbety (Sisi). Zámok bol tiež miestom, kde sa rodina Habsburgovcov stretávala na letných pobytoch a oddychu.

Po páde Habsburskej monarchie zámok Schloss Hof prešiel rôznymi zmenami vlastníctva a využitia. V priebehu 20. storočia bol zámok zanedbaný a poškodený. Avšak v roku 2002 bola zahájená rozsiahla rekonštrukcia a obnova, ktorá zámok vrátila do jeho pôvodnej slávy.

Dnes je zámok Schloss Hof otvorený pre verejnosť a slúži ako múzeum a kultúrne centrum. Prehliadka zámku umožňuje návštevníkom obdivovať jeho nádherné interiéry, umelecké diela a historický nábytok. Okrem toho sa na zámku organizujú tematické výstavy, podujatia a podujatia pre deti.

Otváracie hodiny
Letná sezóna* - Denne 10:00 - 18:00

*Letná sezóna trvá od od 11. marca do 1. novembra 2023.

Zámok, záhrady a statok sú sprístupnené denne po celý rok, v zimnom období je prevádzka obmedzená.

Otvorené je okrem 24.12.2023 aj v dňoch 25.12., 26.12. a 31.12. 

Cenník EUR
Dospelí 21,00
Zľavnený lístok* 19,50
Deti (6 -18r.) 12,00
2 dospelí + 3 deti 54,00
Školské skupiny vo veku 6-18 rokov min. 6,00

Deti do dovŕšenia 6 rokov majú vstup zadarmo. 

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 25r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Bližšie informácie k cenám získate na domovskej stránke zámku aj v slovenskom jazyku.

Príchod vlakom z Bratislavy

Z Bratislavy hl.st. do stanice Marchegg premávajú vlaky každú hodinu. Cesta trvá približne 20 minút.

Príchod vlakom z Viedne

Z Viedenskej hlavnej stanice (s možnosťou nástupu vo Viedni-Simmeringu, Viedni-Stadlau a Aspern Nord) premávajú pravidelné priame vlakové spoje do stanice Marchegg.

Príchod autobusom

  • Z Viedne - Z ulice Wien Hausfeldstraße premáva pravidelné priame autobusové spojenie s regionálnym autobusom 540 na zámok Schloss Hof.
  • Z Marcheggu - Priamy spoj regionálnym autobusom 543 medzi železničnou stanicou Marchegg a zámkom Schloss Hof & Schloss Niederweiden.

Príjazd autom

Zámok Schloss Hof sa nachádza na Moravskom poli v osade Schloßhof mestečka Engelhartstetten. K Schloss Hofu sa dostanete cez hraničný priechod Petržalka- Berg a ďalej po ceste B9. Cesta trvá okolo 30 minút a nie je k nej potrebná diaľničná známka.

Parkovanie

Pri zámku Schloss Hof je k dispozícii bezplatné parkovisko pre 545 áut a 21 autobusov a pri zámku Niederweiden je k dispozícii 91 bezplatných miest pre autá a 6 miest pre autobusy.

Prehliadky

K dispozícií sú aj prehliadky so sprievodcom v nemeckom, na žiadosť aj v anglickom jazyku. Za prehliadku so sprievodcom podľa druhu sa platí príplatok od 4,00 €/dospelá osoba, 2,00 €/dieťa (6-18r.)

Skupinové prehliadky

Skupinové prehliadky v počte nad 10 osôb sú v súčasnosti možné len po potvrdenej registrácii na uvedenom linku.

Fotografovanie a nahrávanie

Vo výstavných priestoroch je prísne zakázané filmovať a fotografovať. Filmovanie a fotografovanie mimo výstavných priestorov na súkromné účely je povolené. Taktiež je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Domáce zvieratá a kŕmenie

V celom areáli platí zákaz vstupu všetkým zvieratám včetne vodiacich psov. Nie je dovolené kŕmiť žiadne zo zvierat v areáli zámku. Taktiež prosíme návštevníkov aby nerušili zvieratá či ostatných návštevníkov nadmerným hlukom alebo púšťaním rádií. 

Bicykle, drony a pod.

V celom areáli zámku je zakázané používať bicykle (vrátane detských bicyklov), kolieskové korčule, inline korčule, skateboardy, kolobežky a pod. V barokovej záhrade je zakázané sa hrať s loptami, frisbee diskami atď.  V areáli výstavy nie je povolené lietať s dronmi.

Fajčenie

V interiéri zámku je zakázané fajčiť.

Bezbariérový prístup

Zámok ako aj záhrady a záhradná kaviareň sú plne bezbariérovo prístupné. K dispozícií je výťah. K zámku Niederweiden nie je bezbariérový prístup.

Schloss Hof

Schloss Hof 1
2294 Schloss Hof
Tel.: +43/0/228 520 000
E-mail: office@schlosshof.at
Web: www.schlosshof.at/sk

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet