...
...

Zámok Schönbrunn

Viedenský zámok Schönbrunn patrí k najväčším turistickým lákadlám a popísať ho možno viacerými superlatívmi. Spolu s jeho rozsiahlym areálom patrí k najkrajším barokovým pamiatkam v Európe.

Schönbrunn obklopuje rozľahlý park s upravenými francúzskymi záhradami a fontánami, jeho súčasťou je aj najstaršia ZOO na svete.

K zábave lákajú bludiská a detské múzeum, kde sa deti zahrajú na princov a princezné, k oddychu zase skleníky s botanickými exponátmi, múzeum kočiarov z čias monarchie a kaviareň Gloriette s nádherným výhľadom na Viedeň.

Vďaka svojmu historickému významu, prekrásnemu areálu a skvostnému vybaveniu bol Schönbrunn zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Zámocké priestory boli domovom rakúskych cisárov, bohato zdobené miestnosti a reprezentačné sály hostili významných štátnikov a umelcov. Ako šesťročné zázračné dieťa tu v zrkadlovom sále odohral svoj koncert Wolfgang Amadeus Mozart. Prehliadky zámku ponúkajú príležitosť nahliadnuť do súkromného i štátnického života slávnych Habsburgovcov – Márie Terézie, Františka Jozefa I. a jeho manželky známej ako Sisi.

Otváracie hodiny
1. apríl - 2. november 2023 8:30 - 17:30
3. november 2023 - 31. marec 2024 8:00 - 17:30

Zámok je otvorený denne po celý rok.

 

Cenník EUR
Zámocká záhrada free
Dospelí 24,00
Deti (6 -18r.) 17,00
Zľavnený lístok* 20,00
Školské skupiny vo veku 6-18 rokov 9,00

Uvedené ceny sa vzťahujú na prehliadku Imperial tour.

Deti do dovŕšenia 6 rokov majú vstup zadarmo.

*Zľava sa vzťahuje na: dôchodcov, študentov (do 25r.) a osoby so zdravotným postihnutím po predložení príslušného preukazu.

Viac informácií k vstupenkám ako aj možnostiam kombinovaných lístkov nájdete na oficiálnej stránke zámku Schloss Schönbrunn

Verejná doprava

  • Metro z Hl. st.: U1 a U4 - zo stanice Südtiroler Platz (Hl.st.) nastúpte na U1 smer Leopoldau a vystúpte na Karlsplatz. Tam nastúpte na U4 smer Hütteldorf a vystúpte na zastávke Schloss Schönbrunn. Celá cesta Vám potrvá približne 30min.
  • Električky: 10 a 60 - vystúpte na zastávke Schloss Schönbrunn.
  • Autobusy: 10 A - vystúpte na zastávke Schloss Schönbrunn.

Príjazd autom

Do Viedne môžete ísť aj bez diaľničnej známky. V tom prípade si musíte dať pozor, aby ste neodbočili na diaľnicu. Cesta sa tým určite predĺži, ale pri jednodňovom výlete môžete ušetriť pár eur. V tomto prípade použite hraničný priechod Petržalka- Berg a pokračujte po ceste B9 cez Schwechat. Odporúčame vždy používať navigáciu. Nezabudnite si však vypnúť používanie diaľníc.  

Parkovanie

Na parkovanie môžete využiť aj niektoré z platených parkovísk. 

Napríklad parkovisko APCOA Schönbrunn Viedeň, ktoré je k dispozícii 24/7. Cena parkovného na hodinu je od 4,00 € a na celý deň do 40,00 €. Viac informácií nájdete na parkovaní pri Schönbrunne.
Verejné parkovisko, je aj pri vchode do ZOO (Tiroler Tor) na ulici Seckendorff-Gedent-Weg. Parkovisko nie je veľké a býva väčšinou obsadené. Cez pracovné dni je tu parkovanie spoplatnené a časovo obmedzené na 2 hodiny. 

Najvýhodnejšie je parkovanie na parkovisku s označením P+R (Park and Ride) s dobrým napojením na MHD. 

Pri parkovaní na uliciach platia zóny krátkodobého parkovania. Parkovanie cez pracovné dni je spoplatnené s dĺžkou parkovania na max. 2h. Parkovanie cez víkendy a sviatky je bezplatné a bez časových obmedzení. Na niektorých uliciach v centre mesta platia obmedzenia aj v sobotu. Tieto miesta sú označené značkami.  

  • Pondelok - piatok (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hod.
  • Počas víkendov a sviatkov je parkovanie na ulici vo Viedni zadarmo.

Na parkovanie v krátkodobých parkovacích zónach je nutné použiť parkovaciu kartu. Začiatok zóny príslušného obvodu je označený značkou, koniec však už nie, preto si treba všímať, v ktorom obvode sa nachádzate. Úhrada parkovného pri parkovaní na ulici je možná aj cez aplikácie, v ktorých sa človek musí registrovať.

Skupinové prehliadky

Pri záujme o prehliadku so skupinou (minimálne 10 osôb) je záväzne si  prehliadku vopred rezervovať na uvedenom linku. 
Ak je požadovaný termín voľný, dostanete na e-mail potvrdenie rezervácie. Upozorňujeme, že vstupenky si treba vyzdvihnúť v Skupinovom centre Schönbrunn 15 minút pred vstupom.

Fotografovanie a nahrávanie

Vo výstavných priestoroch zámku je prísne zakázané filmovať a fotografovať.Pre fotografovanie a nahrávanie na komerčné účely je potrebné povolenie. Vo výstavných priestoroch je zakázané dotýkať sa alebo klopať na predmety a vitríny.

Zvieratá

Vstup domácim zvieratám (s výnimkou služobných zvierat) je do zámku a okolitého areálu zakázaný. 

Bicykle, drony a pod.

V celom areáli zámku je zakázané používať bicykle (výnimkou sú detské hračkárske bicykle/trojkolky), kolieskové korčule, inline korčule, skateboardy, kolobežky a pod. V barokovej záhrade je zakázané sa hrať s loptami, frisbee diskami atď.  V celom areáli zámku nie je povolené lietať s dronmi ani inou na diaľku ovládanou technikou.

Invalidné vozíky

Invalidné vozíky si môžete bezplatne zapožičať po predložení dokladu totožnosti pri turnikete. Invalidné vozíky na vonkajšie použitie (park) sú k dispozícii bezplatne po zložení preukazu totožnosti alebo občianskeho preukazu pri hlavnej bráne.
Všetky výstavné priestory sú bezbariérovo prístupné prostredníctvom rámp alebo výťahu.

Sprevádzajúca osoba, uvedená na preukaze zdravotne postihnutého návštevníka, má vstup zadarmo.

Audio sprievodca

K dispozícií sú bezplatní audio sprievodcovia v 16 jazykoch a písomné popisy v 21 jazykoch, vrátane českého jazyka. Návštevníci dostanú audio sprievodcu za turniketmi. Pred návštevou si môžete audio sprievodcu stiahnuť online z archívu.

Schloß Schönbrunn

Schönbrunner Schloßstraße 47
1130 Wien
Tel.: +43/1/811 132 39
E-mail: reservierung@schoenbrunn.at
Web: www.schoenbrunn.at

Mohlo by vás zaujímať

Viedenská ZOO

Práter

Zábava a adrenalín

Dom mora vo Viedni

Čarovný podmorský svet